در نمایشگاه ایران پلاست:

صربستان مشتری محصولات هلدینگ خلیج فارس شد

کدخبر : 17155

مدیرعامل پتروشیمی نوری از مذاکره با هیئت صربستانی به منظور صادرات محصولات پلیمری و کودشیمیایی به این کشور خبر داد و گفت: هیئت صربستانی علاقمند به خرید این محصولات از پتروشیمی نوری است.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از نیپنا ،تقی صانعی، در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست با اشاره به مذاکراتی که با سفیر صربستان در ایران و تعدادی از صنعتگران صربستانی در آخرین روز برگزاری این نمایشگاه داشت به خبرنگار نیپنا گفت: هیئت صربستانی علاقمند به خرید مواد پلیمری ساخت لوله برای آبیاری قطره‌ای و کود شیمیایی به منظور استفاده در صنایع کشاورزی از پتروشیمی نوری است که قرار شد طی روزهای آینده نشست‌های بیشتری در این خصوص برگزار شود.

وی با بیان اینکه با توجه به فضای فعلی، شرکت‌های خارجی نگران تحریم‌ها نیستند و می‌دانند که می‌توانند از طریق برخی از کانال‌ها ارتباط خود را با شرکت‌های پتروشیمی برقرار کنند، ادامه داد: در هر حال براساس آمارها با وجود تحریم‌ها، تولیدات پتروشیمی ایران نه تنها کاهشی نبوده بلکه افزایشی بوده که بخشی از آن‌ها هم صادر شده است.

صانعی با بیان اینکه هلدینگ خلیج فارس در نمایشگاه ایران پلاست حضور فعالی داشته است، افزود: همچنین قرار است این هلدینگ در دومین نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در کیش، 60 تفاهمنامه همکاری در بخش ساخت داخل با سازندگان داخلی منعقد کند.

مدیرعامل پتروشیمی نوری با اشاره به اجرای عملیات احداث واحد نوفلرینگ این شرکت در منطقه عسلویه ادامه داد: سرمایه‌گذاری انجام شده برای اجرای این پروژه هزار میلیارد تومان است که برگشت سرمایه آن سه ساله یعنی سالی 330 میلیارد تومان خواهد بود.

وی افزود: پروژه بازیابی گازهای فلر پتروشیمی نوری تا سه سال آینده به بهره برداری می رسد و با اجرای این پروژهس سه محصول ال‌پی‌جی با ظرفیت 65 هزار تن، کودسولفات آمونیوم 60 هزار تن و گاز شیرین با ظرفیت 17.5 میلیون مترمکعب تولید خواهد شد.

صانعی درباره تولید گازشیرین از محل جمع‌آوری گازهای مشعل این پروژه گفت: به این ترتیب گاز شیرین تولید شده به چرخه سوخت مجتمع بازگشته و این امرسبب می‌شود تا دریافت ما از شرکت گاز کاهش یابد.

سهم 80 درصدی ساخت داخل

مدیرعامل پتروشیمی نوری سهم ساخت داخل از اجرای این پروژه را 80 درصد اعلام و اظهار کرد: سهم ساخت داخل در اجرای پروژه‌های پتروشیمی نوری طی سال‌های اخیر از 30 درصد به 80 درصد افزایش یافته است که حاکی از حمایت از سازندگان داخلی در این صنعت است. 

صانعی گفت: با وجود تحریم‌های اعمال شده بر صنعت پتروشیمی و همچنین شیوع کووید-19 امسال برای نخستین بار در طول حیات پتروشیمی نوری موفق شدیم ظرفیت اسمی تولیدمان را به 108 درصد برسانیم.

وی با بیان اینکه تولید این شرکت تا دیروز 4 میلیون و 300 هزار تن بوده است، گفت: چنانچه این روند ادامه یابد امیدواریم تا پایان سال 99 تولیدات شرکت را به 4 میلیون و 800 هزار تن برسانیم. ضمن اینکه تولید بنزن این مجتمع در سال جاری 11 درصد و پارازایلین هم 5 درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل پتروشیمی نوری با بیان اینکه  55 درصد محصولات این شرکت صادر و مابقی در بازارهای داخلی به مصرف می‌رسد، افزود: تحریم‌های اعمال شده بر صنعت پتروشیمی سبب شد بازارهای صادراتی ما نیز متنوع شود.

صانعی از اجرای پروژه اوره و آمونیاک هنگام در نیمه نخست 1400 خبر داد و گفت: به این ترتیب سال آینده محصول آمونیاک به سبد تولیدات پتروشیمی نوری اضافه می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه