رپورتاژ آگهی/

سبدگردانی چیست و چگونه مدیریت می‌شود؟

سبدگردانی چیست و چگونه مدیریت می‌شود؟
کدخبر : 60405

استفاده از خدمات مدیریت سبدگردانی یکی از راه‌کارهای مهم و جذاب برای افرادی است که علاقه به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارند اما به‌دلیل مشغله کاری، عدم مهارت کافی در ایجاد پرتفویی که احتمال افزایش سرمایه را بالا ببرد و مواردی از این قبیل نمی‌توانند سبد سهام خود را مدیریت کنند. در ادامه با این مبحث و مزایایی که دارد بیشتر آشنا می‌شویم.

سبدگردانی چیست؟

در بیانی ساده می‌توان سبدگردانی را به این صورت تعریف کرد که یک فرد به‌دلیل عدم دانش کافی یا هر مورد دیگری نمی‌تواند به فعالیت در بازارهای مالی بپردازد. در این شرایط معمولا با شخصی حقوقی که دارای مهارت کافی است قرار داد می‌بندد تا مدیریت پرتفوی خود را به او بسپارد.

مدیریت سبدگردانی باید توسط فردی انجام شود که دانش کافی در زمینه تحلیل تکنیکال و بنیادی اوراق بهادار موجود در بازار را داشته باشد و بتواند بهترین سبد پرتفوی را برای فرد ایجاد کند تا در کوتاه‌ترین زمان به بهترین سود دست یابد.

در واقع این فرد حقوقی با دانش خود می‌تواند تصمیم بگیرد کدام اوراق بهادار که شامل سهام‌های بازار سرمایه، اوراق سکه، وجه نقد، اوراق خزانه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای خرید و فروش مناسب‌تر هستند.

همچنین باید گفت تمام این اوراق بهادار متعلق به شخص سرمایه‌گذار بوده و مدیریت سبدگردانی تنها تصمیم می‌گیرد در چه زمانی کدام اوراق می‌توانند سود بیشتری برای فرد به‌همراه داشته باشند و با توجه به این موضوع به انجام معامله می‌پردازد.

هدف به‌وجود آمدن سبدگردانی و استفاده از این خدمات به‌حداقل رساندن میزان ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی است. این مورد به خصوص برای افرادی که مهارت کافی برای تشخیص اوراق بهادار قابل رشد را ندارند مناسب است.

مدیریت سبدگردنی چگونه انجام می‌شود؟

با توجه به اینکه سبدپرتفوی متعلق به شخص سرمایه‌گذار است و سبدگردان تنها به مدیریت این سبد می‌پردازد باید گفت نحوه کسب درآمد او نیز به‌صورت کارمزدی محاسبه خواهد شد.

این کارمزد معمولا براساس صورت‌حسابی است که از طریق سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده برای شخص ایجاد می‌شود. سرمایه‌گذار و سبدگردان با انعقاد قرارداد رابطه‌ای شبیه وکیل و موکل پیدا می‌کنند.

یعنی این شخص علاوه‌بر اینکه می‌تواند برای خرید و فروش سهام‌های مختلف یا دیگر اوراق بهادار تصمیم بگیرد، می‌تواند به‌جای سرمایه‌گذار در مجامع عمومی شرکت‌ها نیز حضور پیدا کند و حتی رای بدهد.

مزایای استفاده از مدیریت سبدگردانی

هر روش سرمایه‌گذاری که انتخاب کنید همواره دارای ریسک، مزایا و معایب خاصی خواهد بود. این موضوع علاوه‌بر تاثیرپذیری از عوامل مختلف به میزان مهارت شما در انجام تحلیل‌های لازم و شناخت بازار نیز بستگی دارد.

با توجه به این موضوع روش‌های کم‌ریسک‌تری نیز به‌وجود آمدند تا افرادی که علاقه به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف بازار سرمایه را دارند اما از توانایی این کار برخوردار نیستند نیز به‌صورت غیر مستقیم وارد بازارهای مالی شوند. به‌طور کلی مزایای استفاده از مدیریت سبدگردانی به شرح زیر هستند:

عدم نیاز به تصمیم‌گیری برای نوع سرمایه‌گذاری

از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزیت‌های این نوع سبد باید به عدم نیاز به تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری اشاره کرد. این ویژگی به‌خصوص برای افرادی کاربری است که نمی‌توانند با مهارت و دانش خود وارد بازار شوند اما از سوی دیگر نیز علاقه‌ دارند از سود این بازار بهره‌مند شوند.

عدم صرف وقت برای سرمایه‌گذاری

افرادی که می‌خواهند در بازارهای مالی به ‌موفقیت دست یابند باید این بازار را به‌صورت همیشگی رصد کنند تا امکان یافتن زمان مناسب برای خرید یا فروش اوراق برای آنها فراهم شود. چراکه فرصت‌های بازار گاهی در لحظه ایجاد می‌شود.

افرادی که به‌دلیل مشغله کاری نمی‌توانند بازار را در لحظه رصد کنند برای کاهش ریسک معاملات و افزایش سود، بهتر است از مدیریت سبدگردانی استفاده کنند. با این کار از طرفی به شغل آنها لطمه وارد نمی‌شود و از طرف دیگر نیز می‌توانند از سود بازار بهره‌مند شوند.

اطمینان از کسب سود مناسب

با توجه به اینکه مدیریت سبدگردانی با انعقاد قرارد انجام می‌شود و معمولا دستمزد با توجه به میزان سود کسب‌شده از معاملات پرداخت خواهد شد، سرمایه‌گذار می‌تواند نسبت به تلاش سبدگردان اطمینان داشته باشد.

همچنین در این قرارداد ذکر می‌شود که اگر سود دریافت‌شده از سرمایه‌گذاری، کم‌تر از سود بانکی بود دستمزد متغیر به سبدگردان پرداخت نشود. با این حساب باید گفت سبدگردان تمام تلاش خود را برای افزایش سرمایه انجام خواهد داد.

کاهش ریسک با مدیریت سبدگردانی مناسب

سبدگردان باید شناخت کاملی از بازار سرمایه و انواع تحلیل‌ها داشته باشد تا بتواند بهترین سهام و اوراق را انتخاب کند. با این ویژگی ریسک سرمایه‌گذاری تا حد زیادی کاهش می‌یابد. همچنین این فرد باید از بهترین نرم‌افزار سبدگردانی استفاده کند.

نرم افزار سبدیار با ویژگی‌های خاص خود و امکاناتی که در اختیار سبدگردان قرار می‌دهد می‌تواند ریسک انجام معاملات را کاهش دهد. به همین دلیل به‌عنوان بهترین نرم افزار سبدگردانی شناخته می‌شود.

قرارداد مدیریت سبدگردانی چگونه است؟

حال که با این خدمات و مزایایی که دارند به‌طور کامل آشنا شدیم بهتر است از قراردادی که بین شخص حقیقی و حقوقی برای بهره‌مندی از این خدمات منعقد می‌شود نیز اطلاعات لازم را کسب کنیم.

این قرارداد کاملا قانونی و رسمی بوده و توسط سازمان بورس و ارواق بهادار یک فرمت کلی برای آن تعیین شده است. سرمایه‌گذار با انتخاب شرکت حقوقی دارای مجوز باید برای عقد قرارداد اقدام کند.

اگر کد بورسی ندارید باید آن را از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دریافت کنید و سپس آن را در اختیار سبدگردان قرار دهید. با توجه به قرارداد امضاءشده، این شخص می‌تواند با استفاده کد بورسی شما به انجام معاملات بپردازد. از مفاد این قرارداد باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری: با توجه به اینکه مدیریت پرتفوی به‌طور کلی کار پرریسکی است و می‌تواند باعث افزایش شهرت یا کاهش اعتبار شرکت‌های حقوقی و کارگزاری‌ها شود، این مجموعه‌ها نمی‌توانند هر مبلغی را قبول کنند. همچنین هر شرکت یا کارگزاری معمولا مبلغ مختلفی برای این کار در نظر می‌گیرد.
  • کارمزد مدیریت سبدگردانی: کارمزدی که برای سبدگردان تعیین می‌شود به‌صورت درصدی از سود مازاد بر نرخ سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بانک است. اگر سبدگردان نتواند به سودی بیشتر سپرده‌گذاری‌های کوتاه‌مدت در بانک دست یابد معمولا کارمزدی به او تعلق نمی‌گیرد.
  • محدودیت‌های معاملاتی: هر سرمایه‌گذار ممکن است به‌دلایل مختلف تمایلی به سرمایه‌گذاری در برخی بازارها یا صنایع نداشته باشد. در این شرایط فرد می‌تواند حین قرارداد، محدودیت‌هایی برای سبدگردان تعیین کند.
  • گزارش‌ها: برای این منظور نرم‌افزارهای رسمی مانند نرم افزار سبدیار ایجاد شده تا سرمایه‌گذار دسترسی آسانی به سبد خود داشته باشد و بتواند جزئیات آماری از بازدهی سبد را بررسی کند.
  • نظارت بر عملیات سبدگردانی : در کنار مدیریت سبدگردانی، این پرتفو به یک شخص امین نیز نیاز دارد و معمولا از طریق موسسه حساب‌رسی انتخاب می‌شود. امین سبد باید به‌صورت همیشگی پرتفوی را از نظر قانونی و با توجه به سایر مفاد قرارداد بررسی کند تا درصورت بروز خطا و عدم توجه به قوانین از سوی سبدگردان، این موضوع را به سازمان بورس اطلاع دهد.

جمع‌بندی

مدیریت سبدگردانی از روش‌هایی کاربردی است که می‌تواند ریسک انجام معاملات را تا حد زیادی کاهش دهد. در این روش فرد از شرکت حقوقی دارای مجوز یا کاگزاری می‌خواهد سبد پرتفوی او را مدیریت کنند.

افرادی که دانش و مهارت کافی در زمینه خرید و فروش اوراق بهادار را ندارند یا به‌دلیل مشغله کاری نمی‌توانند زمان زیادی را صرف این نوع سرمایه‌گذاری کنند اما می‌خواهند از سود بازار بهره‌مند شوند باید این روش را انتخاب کنند.

سبدگردان مانند وکیل شما می‌تواند در کنار خرید و فروش اوراق و سهام شرکت‌های مختلف در مجمع‌ها نیز شرکت کند. به‌طور کلی از مزایای استفاده از این روش می‌توان به صرفه‌جویی در وقت، عدم نیاز به‌ تصمیم‌گیری در رابطه با انتخاب اوراق قابل رشد، کاهش ریسک و افزایش سرمایه اشاره کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه