رپورتاژ آگهی:

فیلتر شنی

فیلتر شنی
کدخبر : 60609

فیلتر شنی از قدیمی ترین و کهن ترین روش های تصفیه آب می باشد. امروزه در بازار، فیلتر شنی در کاربرد های مختلف از جمله در استخر ، تصفیه آب های صنعتی ، ساختمان های قدیمی یا لوله کشی قدیمی، تصفیه فاضلاب و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم با استفاده از چندین لایه شن و ماسه تخصصی و فشار گرانشی سیالات برای حفظ ذرات جامد معلق در مایعات کار می کند و در نتیجه محصول تمیزتر می شود.

فیلتر شنی از قدیمی ترین و کهن ترین روش های تصفیه آب می باشد. امروزه در بازار، فیلتر شنی در کاربرد های مختلف از جمله در استخر ، تصفیه آب های صنعتی ، ساختمان های قدیمی یا لوله کشی قدیمی، تصفیه فاضلاب و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم با استفاده از چندین لایه شن و ماسه تخصصی و فشار گرانشی سیالات برای حفظ ذرات جامد معلق در مایعات کار می کند و در نتیجه محصول تمیزتر می شود.

این فناوری فیلتر مخصوصاً برای پیش فیلتر کردن تجهیزات ضد عفونی، آماده سازی برای میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون، سیستم های گردش مجدد، فرآیندهای شستشو، سیستم های آبیاری، فیلتراسیون آب استخر و تمیز کردن آب های زیرزمینی مناسب است.

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی مخزنی است پر از سیلیس که در ظرفیت های بالا و جنس بدنه فایبرگلاس یا فلزی و در گذشته های دورتر با بتن ساخته می شده است و از شن و ماسه برای تصفیه آب استفاده می شود و بستر شنی باعث حذف ذرات جامد معلق می‌شود.  فیلتراسیون شنی یک فناوری است که عمدتاً برای حذف آهن محلول و ذرات بزرگ استفاده می شود. این فرآیندی است که در آن تصفیه آب از طریق ماهیت متخلخل لایه ای از ماسه انجام می شود که ذرات موجود در آب را به دام می اندازد.

سایر فرآیندهای فیزیکی و بیولوژیکی نیز در یک فیلتر شنی انجام می شود که مواد مختلف را از آب حذف می کند. بنابراین یک فیلتر شنی فقط می تواند ذرات جامد آب مانند جلبک ها و مواد آلی را فیلتر کند. نمک هایی که در آب حل نمی شوند، مانند آنهایی که در کودها یافت می شوند، تا زمانی که ذرات به اندازه کافی بزرگ باشند، می توانند توسط فیلتر شنی ، فیلتر شوند.

قطر ماسه عمدتاً به اندازه فیلتر شنی ، دبی مطلوب و فیلتراسیون مورد نظر بستگی دارد. در بیشتر موارد از ماسه با قطر 0.8 میلی متر تا 1.25 میلی متر برای فرآیند فیلتر استفاده می شود. با این حال، این ممکن است بسته به نصب متفاوت باشد.

می توان گفت خرید فیلتر شنی و استفاده از آن در صنعت های مختلف یک روش نسبتا ساده و ارزان قیمت نسبت به سایر روشهای تصفیه آب می باشد.

فیلتر شنی یکی از روش های تصفیه آب است که برای جداسازی مواد جامد غیر قابل ته نشینی در آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر شنی با فیلتراسیون فیزیکی آب، کلیه ذرات معلق موجود در آب، رنگ، باکتریها، پلانکتونها و در حالت کلی ذرات جامد معلق بزرگتر از 30 میکرون را از آب استخر، آشامیدنی و غیره حذف می کند.

فیلتر شنی چگونه کار می کند؟

کارکرد فیلتر شنی بسیار آسان و ساده می باشد که به روش زیر عمل می کند. آب تصفیه نشده در بالای فیلتر شنی توزیع می شود و به آرامی در بستر فیلتر فرو می رود. این بستر فیلتر از ماسه، شن ، سیلیس و یا سایر محیط های فیلتر تشکیل شده است. منافذ کوچک تضمین می کند که ذرات خاک نمی توانند از آن عبور کنند و ذرات کثیفی را حفظ کنند.

فیلتراسیون آهسته شن و ماسه نیازی به مواد شیمیایی برای تمیز کردن آب ندارد. بیشتر کار در بالای سیستم فیلتراسیون انجام می شود، جایی که برخی از مواد جامد روی سطوح ناهموار دانه های ماسه به دام می افتند و برخی دیگر روی سطوح ماسه با بار منفی جذب می شوند.

بیشتر کارهای پاکسازی توسط فرآیندهای بیولوژیکی یا شکار انجام می شود. میکروارگانیسم ها در فیلترهای شنی فراوان هستند و این اکوسیستم شکارچی به تصفیه آب کمک می کند. این نوع فیلتراسیون آب یک محیط فیلتراسیون در دسترس و مقرون به صرفه است که قادر به حذف مواد معلق و تولید آب با کیفیت بالا با رنگ، طعم و بوی بهتر و همچنین حذف 90 تا 99 درصد عوامل بیماری زا می باشد.

فیلتر شنی برای استخر

در میان انواع مختلف فیلتر استخر مورد استفاده برای فیلتراسیون و تصفیه آب استخر، فیلترهای شنی احتمالاً متداول ترین فیلترهای مورد استفاده هستند.

اگرچه در ابتدا ظرفیت فیلتراسیون آن تا حدودی کمتر است، درست است که نگهداری آن ساده تر است، فقط بسته به استفاده از فیلتر استخر، هر چند وقت یکبار فیلتر را بشویید و آبکشی کنید. به طور کلی شن و ماسه استفاده شده در این فیلترها معمولاً ماسه ، سیلیس و در برخی موارد ماسه زئولیت با ظرفیت فیلتراسیون بیشتر و همچنین با قیمت بالاتر است.

در زمان های اخیر، استفاده از شیشه های ادغام شده است که علاوه بر بهبود ظرفیت فیلتراسیون و افزایش پاکیزگی آب، تعمیر و نگهداری را تا حد زیادی کاهش داده و تعداد شستشوها و آبکشی های انجام شده را به شدت کاهش می دهد. افزایش زمان استفاده، بدون نیاز به تغییر به دفعات، مانند ماسه سنگ چخماق، توصیه می شود هر 3-4 سال از فیلتر استفاده کنید.

این به این دلیل است که کم کم شن ها کیک می شوند و خود آب مسیرهای خود را از طریق ماسه ایجاد می کند، بنابراین زمانی می رسد که اگر آب از آن مسیرها استفاده کند، خاک در شن باقی نمی ماند.

با توجه به انواع فیلترهای شنی موجود در بازار، اول از همه می توان یک تمایز ساده بر اساس اینکه شیر فیلتر شنی به کناره یا بالای فیلتر متصل است، انجام داد. اینکه کدام یک از این دو نوع در هر مورد مناسب‌تر است تا حد زیادی به محل آن بستگی دارد و تعیین می‌کند که راحت‌ترین وضعیت برای استفاده و نگهداری آن کدام است. از سوی دیگر، بر اساس ساخت و مواد مصرفی آن، می توان انواع زیر را تشخیص داد:

 • فیلترهای دمیده شده
 • فیلترهای تزریقی
 • فیلترهای پلی استر چند لایه
 • فیلترهای زخم پلی استر

تولید کنندگان مختلف در این یا سیستم دیگری متخصص هستند، اگرچه ، اگر ما مجبور به ایجاد یک روند مشترک بودیم، می گفتیم که فیلترهای پلی استر چند لایه در حال حاضر بیشترین استفاده را در استخرهای خصوصی دارند. فیلترهای سیم پیچ معمولاً به میزان بیشتری در استخرهای شنا برای استفاده عمومی یا جوامع محله استفاده می شود. در مورد فیلترهای دمیده و تزریقی، استفاده از آنها به خصوص فیلترهای دوم کاهش یافته است.

اندازه فیلتر بر اساس حجم استخر و دبی پمپ استخر مورد استفاده تعیین خواهد شد. بیایید در نظر داشته باشیم که فیلتر به عنوان یک مخزن ماسه ای عمل می کند که آب استخر از آن عبور می کند و ناخالصی ها و کثیفی ها را در آن باقی می گذارد.

توصیه می شود در صورت امکان از فیلترهای کمی بزرگتر نسبت به حجم استخر استفاده کنید تا از عملیات اجباری خودداری کنید و عمر مفید تجهیزات را افزایش دهید.

انواع فیلتر شنی

فیلتر شنی مخزنی است تحت فشار، پر شده با سیلیس در دانه بندیهای متفاوت در دو تیپ افقی و بیشتر عمودی که وظیفه صاف نمودن آبی که از بستر آن می‌گذرد را دارد. این دستگاه به عنوان مرحله‌ای از روند تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.  به طور کلی فیلترهای شنی به چهار نوع مختلف تقسیم می شوند و یک دسته دیگر که در واقع تنوع یکی از این چهار فیلتر است.

 • فیلتر شنی سطحی

فیلترهای شنی سطحی سازه هایی هستند که در سطح زمین قرار دارند و می توانند به عنوان گودبرداری با خاکریزهای خاکی یا به صورت سازه بتنی یا بلوکی ساخته شوند. این فیلترهای شنی فرم های باز هستند که شامل یک پیش تصفیه است که در آن رسوب قبلی رخ می دهد و یک محفظه با بستر فیلتر. این سیستم تمایل دارد به عنوان یک جزء زهکشی آفلاین طراحی شود.

در این نوع فیلتر شنی ، یک تقسیم کننده جریان در ورودی استفاده می شود تا رواناب را به یک محفظه ته نشینی خارج از خط هدایت کند. این محفظه می تواند مرطوب یا خشک باشد و برای انجام یک پیش تصفیه استفاده می شود که در آن محتویات غلیظ آب به دلیل کاهش سرعت رواناب ته نشین می شود. سپس آب به محفظه دوم می رود، که شامل یک بستر فیلتر شنی است که در آن به طور موقت ذخیره می شود. در آنجا آلاینده ها به دام افتاده اند. سطح بستر فیلتر ممکن است با ماسه یا چمن پوشیده شود. مجموعه‌ای از لوله‌های سوراخ‌دار واقع در لایه‌ای از شن که زیر بستر ماسه است، روانابی را که از بستر عبور کرده از بستر فیلتر جمع‌آوری کرده و به محیط باز می‌گرداند. بسته به کیفیت آب، در تصفیه دیگری قرار می گیرد یا مستقیماً ریخته می شود. در صورتی که خاک های زیرین نفوذپذیر باشند و امکان آلودگی هیچ سفره زیرین وجود نداشته باشد، ممکن است تصفیه زیر بستر فیلتر مجاز باشد.

 • فیلتر شنی زیرزمینی

فیلتر شنی زیرزمینی اقتباسی از فیلترهای شنی سطحی برای مکان هایی هستند که فضای در دسترس محدود است. در این طرح، فیلتر شنی در یک اتاق سه محفظه زیرزمینی قرار می گیرد که از طریق میله های روی سطح قابل دسترسی است.

این فیلترها می توانند درون خط یا آفلاین درون سیستم زهکشی باشند. محفظه اول برای پیش تصفیه استفاده می شود و مبتنی بر مخزنی است که می توان آب را در آن ذخیره کرد. به محفظه دوم که بستر فیلتر شنی است وصل می شود. به لطف این پیش تصفیه، سطح فیلتر عاری از زباله و هیدروکربن نگه داشته می شود. بستر فیلتر ممکن است دارای یک صفحه محافظ از شن یا ژئوتکستایل نفوذپذیر باشد که گرفتگی را محدود می کند. در هنگام طوفان، حجم کیفیت آب به طور موقت در هر دو اتاق ذخیره می شود. رواناب اضافی که بیش از ظرفیت فیلتر است از طریق سرریز منحرف می شود. آب تصفیه شده همیشه با استفاده از زهکش های سوراخ دار جمع آوری می شود که آن را به سومین محفظه سرریز منتقل می کند، جایی که رواناب از سیستم خارج می شود. این فیلترها به دلیل قرار گرفتن در زیر زمین، نیازهای تعمیر و نگهداری پیچیده تری نسبت به فیلترهای قبلی دارند.

 • فیلتر شنی محیطی

فیلترهای شنی محیطی شامل دو محفظه ترانشه ای هستند که به صورت موازی قرار دارند که معمولاً در امتداد محیط موتورخانه نصب می شوند. رواناب از یک سطح نفوذناپذیر وارد اولین محفظه ای می شود که دارای مخزنی است که حاوی ورقه دائمی کم عمق آب است. این محفظه اول قبل از تخلیه آب به محفظه دوم که فیلتر شنی در آن قرار دارد، پیش تصفیه را فراهم می کند.

در طول طوفان، هنگامی که هر دو محفظه با حداکثر ظرفیت خود پر شوند، اضافی به ورودی و بای پس منتقل می شود. رواناب باقیمانده از طریق شن و ماسه فیلتر شده، توسط زهکشی ها جمع آوری شده و به یک نقطه خروجی محافظت شده منتقل می شود.

 • فیلترهای شنی آلی

فیلتر ارگانیک مانند فیلتر شنی سطحی عمل می کند، با این تفاوت که از کمپوست یا ذغال سنگ نارس به اضافه ماسه به عنوان محیط فیلتر استفاده می کند. یک تقسیم کننده جریان، رواناب را به یک محفظه پیش تصفیه هدایت می کند و سپس به یک سری از سلول های فیلتر می رود. هر بستر صافی حاوی یک لایه کمپوست یا پیت ماس ​​است و به دنبال آن یک پارچه فیلتر و یک بستر شن با زهکشی غوطه ور در آن قرار دارد.

 • فیلترهای شنی کوچک

آنها طرح های ساده و کم هزینه ای هستند که می توان از آنها در سایت های کوچک استفاده کرد. پیش تصفیه توسط جداکننده جریان، نوار چمن و مخزن سطحی انجام می شود. بستر فیلتر نیز یک عنصر نسبتا ساده است، یک فرورفتگی حفر شده حاوی بستر شنی که بیشتر حجم آب با کیفیت به طور موقت ذخیره می شود.

محاسبه ظرفیت فیلتر شنی

عمق بستر شن و ماسه توصیه می‌شود بدون توجه به نوع کاربرد در حدود 0.6 الی 1.8 متر باشد. این مورد به حداکثر توان مورد نیاز دستگاه مرتبط می‌باشد. آیین نامه ها در مورد طراحی فیلترهای سریع بستر شن و ماسه نشان میدهد که آنها باید با حداکثر سرعت 9 متر مکعب در مترمربع در ساعت کار کنند. با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر سرعت جریان، ظرفیت فیلتر شنی محاسبه می‌گردد.

نکته اصلی طراحی این سیستم این است که اطمینان حاصل کنید که سیال به درستی در بستر توزیع شده و مسیرهای خروجی برای مایع وجود نداشته باشد که ماسه‌ها در آن شسته شوند و عملکرد فیلتر مختل شود. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز معمولاً بسیار کم است. با تشکیل مواد جامد روی بستر، این افت فشار اتفاق خواهد افتاد.

مزایای استفاده از فیلتر شنی در استخر

فیلتر شنی بخش مهمی از تجهیزات استخر در بخش تصفیه آب است. کارایی آسان، طول عمر بالا، هزینه کم، نگهداری آسان و عملکرد مناسب فیلتر شنی از جمله مزایایی است که بسیاری از استخرداران استفاده از فیلتر شنی را جهت تصفیه آب استخر خود در اولویت دارند. فیلتر شنی در حذف ذرات بزرگ و کوچک تا 20 میکرون کارایی دارد و آبی شفاف و بدون کدورات برای استخر شما به ارمغان می آورد.

با انتخاب فیلتر شنی مناسب برای استخر خود می‌توانید از رشد بی رویه جلبکها به مقدار زیادی جلوگیری نمایید. توجه داشته باشید که در یک سیستم تصفیه در کنار فیلتر شنی حتما از پمپ آب نیز استفاده کنید. پمپ استخر ، وظیفه هدایت جریان آب از استخر به محفظه سیستم فیلتراسیون شما می‌باشد. آب استخر از طریق اسکیمرها، سرریز یا زیر جریان به سمت صافی شنی استخر حرکت می‌کند. این آب، آبی سطحی می‌باشد. اگر استخر شما اسکیمر داشته باشد، سیستم اسکیمر به احتمال زیاد دارای سبد است. در این مرحله اغلب ذرات بزرگ جذب و حذف می‌‌شوند. حذف اولیه مواد بزرگ، سبب افزایش عمر سیستم فیلتراسیون اصلی شما خواهد شد.

هنگامی که آب به فیلتر شنی استخر برسد، از طریق دریچه از بالا به پایین پمپ می‌شود. این صافی با یک بستر تصفیه پر شده است. ما همیشه علی رغم در دسترس بودن بسترهای دیگر همچون گرانولهای شیشه‌ای، شن سیلیس را انتخاب می‌کنیم.

آب در بالای شن قرار دارد و از طریق آن نفوذ کرده و به سمت پایین حرکت می‌کند. ناخالصی‌ها جذب شن و ماسه بستر شده و آب تمیز و تازه از فیلتر استخر خارج می‌شود. سپس آب به استخر شنا هدایت می‌شود و گاهی اوقات بسته به نیاز مصرف کننده آب ابتدا به تاسیسات گرمایشی رفته و سپس وارد استخر اصلی می‌گردد.

تعمیر و نگهداری فیلتر استخری

فیلتر شنی استخری به طور کلی نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد. شما باید هر هفته با انجام یک بکواش برای حدود 5 دقیقه فیلتر را تمیز کنید. برای اینکار شما باید سیستم شیر کنترلی آن را بروی حالت شست و شو قرار دهید.

بعد از 5 سال شما نیاز به تعویض شن و ماسه در بستر فیلتر خود دارید. این امر هنگامی مورد نیاز است که فشار داخلی مخزن افزایش داشته و سرعت حرکت آب به علت انسداد منافذ بستر کاهش پیدا کرده است. بنابراین منافذ فیلتر استخر میتواند مسدود شود و با افزایش فشار داخل، سرعت جریان کاهش پیدا خواهد کرد. عدم تعویض به موقع بستر سیلیس میتواند سبب خرابی کامل فیلتر شنی شما گردد.

بکواش فیلتر شنی

پس از گذشت مدتی از کارکرد سیستم میزان آلاینده‌های انباشته شده در بستر فیلترشنی افزایش یافته و شدت جریان عبوری از آن به واسطه افزایش افت فشار کاهش میابد. هنگامی که در دستگاه افت فشار یا کاهش سرعت جریان در حد غیر قابل قبول باشد، فیلتر دیگر به طور موثری کار نخواهد کرد.

بستر برای شستن ذرات جمع شده شستشو داده می‌شود یا به عبارتی باید بکواش صورت بگیرد. این مورد هنگامی انجام میشود که افت فشار در حد 0.5 بار باشد. در مقابل، اگر فیلتر تمیز و آماده بهره برداری باشد، مقاومت ایجاد شده در برابر جریان حداقل و در نتیجه شدت جریان آب حداکثر است.

برای تمیز کردن یا همان بکواش فیلتر شنی از روش شستشوی معکوس یا “بای پس” استفاده می‌شود. برای این کار آب با فشار بالا در خلاف جهت معمول از فیلتر عبور داده میشود. لذا رسوبات و ناخالصیهای انباشته شده در فیلتر از آن خارج می‌شود. بکواش زمانی انجام میشود که اختلاف فشار ورودی و خروجی فیلتر به محدوده تعیین شده توسط شرکت سازنده فیلتر شنی برسد.

جریان شستشوی معکوس از طریق پمپ‌ها از بستر وارد فیلتر می‌شود تا حدی که 30 درصد دانه‌های شن و ماسه شروع به مخلوط شدن نمایند. مواد جامد ایجاد شده در عملیات بکواش شست و شو شده و از طریق مهنول موجود در پایین به بیرون هدایت می‌‌شوند. جریان سیال مورد نیاز برای بکواش بستر معمولاً 3 تا 10 متر مکعب در ساعت است اما مدت طولانی (چند دقیقه) اجرا نمی‌شود. در فرآیند شستشوی مجدد مقادیر کمی شن از بین میرود و ممکن است بستر به صورت دوره‌ای نیاز به بهسازی داشته باشد.

کاربردهای فیلتر شنی

یکی از پرکاربرد ترین مصارف فیلترهای شنی، استفاده از آن به عنوان فیلتراسیون استخرها می‌باشد. فیلتر شنی استخر یکی از مناسب ترین و بهینه ترین انتخابها در زمینه تصفیه آب استخر می‌باشد. کلیه استخرها اعم از عمومی، خصوصی، روباز، سر پوشیده و… جهت نظافت و زیبایی هر چه بیشتر به فیتراسیون احتیاج دارد. برای درک بهتر موضوع شما خود را به عنوان یک شناگر حتی آماتور در نظر بگیرید. طبیعتا شما به شنا در یک استخر تمیز و عاری از هرگونه آلودگی رغبت بیشتری خواهید داشت.

در یک استخر بصورت کلی میتوان گفت فیلتر طراحی شده بایستی کل حجم آب استخر را در بازه زمانی 8 الی 10 ساعته یک بار بطور کامل فیلتر کند. برای مثال برای یک استخر با حجم آب 80 متر مکعب، یک فیلتر شنی با ظرفیت گذر 8 متر مکعب در ساعت مناسب می‌باشد. این فیلتر می‌تواند کل آب استخر را در مدت زمان 10 ساعته فیلتر کند. کاربرد های فیلتر شنی عبارتند از :

 • تصفیه آب ساتخر
 • پیش تصفیه معکوس
 • تصفیه پساب فاضلاب
 • تصفیه آب شرب
 • تصفیه آب کشاورزی
 • ورودی آب برج خنک کننده

طرز کار فیلتر شنی

طرز کار فیلتر شنی به این صورت است که آب حاوی ناخالصی را از بستری که دارای دانه‌های شن و سنگ سیلیس می‌باشد عبور می دهیم. در اثر عبور آب از بستر شنی، ذرات معلق آب بین ذرات شن و ماسه گیر کرده و آب تقریبا عاری از مواد معلق و کدورت، خارج می‌شود.

استفاده از فیلتر شنی یکی از بهترین روش های تصفیه برای کاهش غلظت جامدات معلق در آب می باشند. این فیلترها دارای بستری شامل یک یا چند نوع لایه میباشند. که هر لایه شامل ذراتی از جنس سنگ، گرانیت و یا دانه‌های آنتراسیت هستند. دانه بندی و اندازه این ذرات نیز متفاوت است.

پروسه کار بدین ترتیب است که ابتدا آب کثیف یا تصفیه نشده از طریق لوله ورودی وارد مخزن می‌شود. این ورودی در بالای مخزن قرار دارد. آب توسط فشار ایجاد شده توسط پمپ به پایین حرکت می‌کند.

در حین همین حرکت آب از بین شن و سیلیس موجود در مخزن، مواد جامد معلق و ناخالصی‌ها در بین دانه‌ها باقی می ماند و در نهایت آبی بدون ناخالصی و مواد اضافی از نازل های تعبیه شده در پایین ترین قسمت دستگاه خارج می‌شود.

در پایان

در فیلترهای شنی از شن و ماسه، برای تصفیه آب استفاده می شود. همانطور که قبلا اشاره شد وظیفه این دستگاه‌ها به دام انداختن ذرات جامد معلق در بین ذرات شن و ماسه می باشد. ما در شرکت ساینا تصفیه آریا فیلتر شنی استخر در برند های مختلف را ارائه می دهیم. پیشنهاد ما به شما خرید فیلتر شنی هایواتر می باشد که در سایزهای مختلف به بازار عرضه می شود و دارای کیفیت بالایی است. جهت مشاهده فیلتر های شنی هایواتر و سایر لوازم استخر می توانید از سایت ما به نشانی https://digipoolmarket.com/ بازدید نمایید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه