کدخبر : 11656

مدیرعامل بانک صادرات ضمن ارائه گزارش عملکرد سال مالی گذشته از افزایش ۳۰ برابری ارزش سهام از اسفند ۹۶ و عرضه اولیه گروه مالی سپهر صادرات در هفته‌های آینده خبر داد.

 حجت‌اله صیدی در نشست مجمع سالانه بانک صادرات اظهار داشت: با عبور از زیان و رسیدن به منطقه سودآوری از اسفند سال 96 تاکنون برنامه‌ریزی 30 ماهه دوم بانک برای رسیدن به روزها و سال‌های طلایی آغاز شده و در مسیر توسعه جوابگوی ارکان، سهامداران، بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی، اتاق‌های بازرگانی، اصناف، فعالان اقتصادی و بازار سرمایه، دانشجویان و دانش‌آموزان خواهیم بود.

 

وی افزود: 26 هزار کارمند بانک صادرات در 2200 شعبه پا به پای کادر درمان تلاش کردند و با رفع دغدغه معیشت و فعالیت‌های اقتصادی چراغ شعب بانک را روشن نگاه داشتند. وارد هیچ فعالیت ضد توسعه‌ای نخواهیم شد و در مقابل وظیفه داریم به تمام تلاشگران عرصه دولتی، عمومی و خصوصی و حتی کارگاه‌ های کوچک و خانوارها که بخش مهمی از اقتصاد خرد هستند، کمک کنیم تا مسیر پیشرفت، خودباوری و استقلال در این سال ادامه داشته و با تلاش حداکثری تمامی موانع موجود از سر راه برداشته شود.

 

رشد 73 درصدی جمع کل سپرده‌ها

این مقام مسئول با ارائه گزارش عملکرد سال مالی منتهی به اسفند 98 عنوان کرد: تنوع مطلوب ترکیب سهامداری موجب نقدشوندگی بیشتر سهام بانک شده و هیات‌مدیره نیز در همه حال خود را پاسخگوی تمامی سهامداران حقیقی و حقوقی می‌داند. جمع کل سپرده‌های بانک از 134 به 232 هزار میلیارد تومان در پایان سال 98 و در حال حاضر به 267 هزار میلیارد تومان رسیده و در روزهای آینده به 270 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. همکاران شعب در چهار ماه اخیر با وجود محدودیت‌های ناشی از الزامات ستاد مبارزه با بیماری کرونا و تلاش گسترده برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی کردن شعب، 40 هزار میلیارد تومان به منابع بانک اضافه کرده‌اند.

 

جذب منابع بانک در جایگاه سومین بانک

صیدی با تاکید بر اینکه نقطه شروع کار افزایش منابع و افزایش سهم بازار است، ادامه داد: بانک صادرات از نظر منابع سومین بانک بوده و جذب با شیب تندی صورت گرفته است. ترکیب منابع بانک همسو با افزایش در جهت افزایش سهم منابع ارزان قیمت مورد توجه بوده که نتیجه آن کاهش بهای تمام شده پول است. تسهیلات اعطایی که 48 درصد دارایی‌های بانک را تشکیل می‌دهد در سال 98 از 155 هزار میلیارد تومان فراتر رفته و تا پایان سال جاری به 200 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. همچنین نرخ مؤثر تسهیلات از 15.82 درصد سال 97 به 16.73 درصد در پایان سال 98 رسیده است.

 

وی با اشاره به اینکه قضاوت درخصوص مطالبات مشکوک‌الوصول بنگاه‌هایی که اهداف را محقق نکرده‌اند، دشوار است، تصریح کرد: با تصمیم هیات‌مدیره تلاش کردیم حداکثر ذخیره را لحاظ کنیم و  حتی برای هر بدهکاری که با مشکل کسب و کار مواجه می‌شود بطور محتاطانه ذخیره در نظر گرفتیم. در بانک صادرات نه تنها هیچ بنگاهی را تعطیل نکردیم بلکه برای راه‌اندازی دوباره بسیاری از بنگاه‌ها همه کمک‌های لازم را انجام داده‌ایم.

 

وضعیت طلب بانک صادرات از پدیده ‌شاندیز

مدیرعامل بانک صادرات با اشاره به رویکرد کاهش سرمایه‌گذاری‌ها از افت 5 درصدی سرمایه‌گذاری در سال 98 خبر داد و اضافه کرد: طلب بانک صادرات از پدیده ‌شاندیز با رای دادگاه بصورت تخصیص سهام صورت گرفت. بانک نیتی برای افزایش سرمایه‌گذاری در این زمینه ندارد و بر اساس الزامات سران قوا، بانک‌ مرکزی و وزارت اقتصاد بنا داریم در شرایط مناسب از سهامداری این گروه خارج شویم.

 

افزایش و کاهش 27 و 10 درصدی جمع درآمدها و مطالبات

صیدی با اشاره به افزایش 27 درصدی جمع درآمدهای بانک در سال 98 و رسیدن آن به 29 هزار میلیارد تومان، گفت: از فروردین 97 تاکنون بانک هیچ‌گونه اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته و در برخی مواقع در بازار بین بانکی بصورت شبانه به سایر بانک‌ها و موسسات نیز تسهیلات داده‌ است. در پایان سال گذشته 250 میلیارد تومان سود محقق شد و در تلاش هستیم تا پایان سال جاری زیان انباشته را به سود تبدیل کنیم. برای اولین بار روند مطالبات بیش از 10 درصد کاهش یافته و رعایت بهداشت اعتباری نیز موجب کاهش ریسک اعتباری و افزایش 0.9 درصدی نرخ مؤثر تسهیلات شده است.

 

افزایش 30 برابری ارزش سهام از اسفند 96

وی ادامه داد: تلاش‌های صورت‌گرفته در بانک مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفته و استقبال مطلوبی از سهام بانک در بورس شده به نحوی‌که از زمان بازگشایی نماد در اسفند سال 96 تاکنون ارزش بازار سهام بانک از 2.6 هزار میلیارد تومان به 7.6 هزار میلیارد تومان رسیده و بیش از 30 برابر افزایش ثبت کرده است. افزایش سرمایه بانک بصورت جدی در دستور کار است و این اتفاق مهمترین اصلاح ساختار مالی بانک بوده که در سال جاری صورت خواهد گرفت.

 

علت به تعویق افتادن مجمع فوق العاده

این مقام مسئول درخصوص به تعویق افتادن مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه توضیح داد: با توجه به اینکه بنا بود سرمایه بانک با صرف سهام و سلب حق تقدم سهامداران افزایش یابد، پس از اخذ موافقت اولیه و تشویق‌های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، انتشار گزارش حسابرس و نظر موافق وی، همچنین صدور مجوز از سوی بانک مرکزی و استقبال بازار سرمایه از آنجایی که فرآیند صدور مجوز دو سازمان‌ خصوصی‌سازی و بورس با توجه به محدودیت زمانی تکمیل نشده بود، مقرر شد مجمع فوق‌العاده با موضوع افزایش سرمایه به زودی و در زمانی دیگر برگزار شود.

 

عرضه اولیه گروه مالی سپهر صادرات در هفته‌های آینده

صیدی عرضه سهام گروه مالی سپهر صادرات در بازار سرمایه را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: شرکت‌های بیشتری بصورت مستمر برای واگذاری وارد این گروه می‌شود و در هفته‌های آینده عرضه سهام این گروه در بازار صورت خواهد گرفت.

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه