بانک مرکزی

رئیس‌کل بانک مرکزی: امکان صدور تأییدیه چک از طریق خودپردازها از آذرماه فراهم می‌شود

کدخبر : 23192

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه از آذرماه بانک‌ها باید امکان ثبت، صدور و تأییدیه چک را برای مشتریان فراهم کنند، گفت: در حال حاضر 18 بانک با تجمیع منابع افراد در بانک‌ها چک را پاس می‌کنند که باید تا دی‌ماه این قانون در تمام بانک‌ها اجرایی شود.

به گزارش رصد اقتصادی: علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی امروز (دوشنبه 24 آبان) بعد از حضور در کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی تلویزیونی در تشریح جزئیات این نشست اظهار داشت: در قانون چک باید نسبت به صدور و تاییدیه چک اصلاحات لازم صورت گیرد و امکان آن بایستی از طریق خودپردازها و پیامک‌ها به مشتریان فراهم شود. لذا قرار است از آذرماه بانک‌ها تا پایان سال جاری این امکان را حداقل از طریق خودپردازها برای مشتریانشان فراهم کنند.

وی افزود: اگر فردی چکی را صادر می‌کند و منابع آن هم در بانک‌های مختلف وجود دارد، علاوه بر آنکه این چک امکان پاس شدن را با تجمیع منابع دارد، بایستی چنین امکان قانونی برای مشتریان فراهم شود. این در حالی است که هم اکنون 18 بانک این امکان را فراهم کرده‌اند که امیدوارم در دیماه این امکان فراهم شود تا چک‌ها با استفاده از موجودی فرد در تمامی بانک‌ها پاس شود.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بحث چک به عنوان وثیقه و تضمین هم در کمیسیون اصل نود مطرح شد؛ قرار شد با همکاری کمیسیون اصل 90 پیشنهادات لازم در این باره تدوین شود.

صالح آبادی گفت: در مورد ارقام مندرج در چک‌ها هم باید در شورای پول و اعتبار این موضوع بحث شود اما باید به تدریج چنین اقدامی صورت گیرد، لذا مقرر شد با هماهنگی کمیسیون اصل نود و بانک مرکزی این موضوع را هم عملیاتی کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: