کدخبر : 13875

معدنی‌ها رشد فروش ۹۵ درصدی در شهریور و ۵۰ درصدی در نیمه نخست امسال ثبت کردند.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از  اقتصاد نیوز ، ارزش فروش محصولات ۷۴ شرکت جیره معدن و صنایع معدنی در بورس ایران، طی ماه شهریور ۱۳۹۹ با جهش ۹۵ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل (۹۸) همراه شد. همچنین فروش این تعداد شرکت در نیمه نخست امسال، رشد بیش از ۵۰ درصدی را تجربه کرد.

ارزش فروش تولیدات شرکت‌های این حوزه در شهریور ماه از ۲۶.۳هزار میلیارد تومان عبور کرد. مجموع ارزش فروش این ۷۴ شرکت طی شش ماه نخست امسال نیز به رقم بیش از ۱۲۰هزار میلیارد تومان رسید.

ر این میان ایرالکو با ۷۷درصد، ملی مس با رشد ۶۲درصدی، فولاد کاوه کیش با رشد ۶۵درصد، گل گهر با افزایش ۵۹درصد، فولاد کاوه جنوب با افزایش۵۸درصد، فولاد خوزستان با رشد ۴۱درصد و چادرملو با ۳۸درصد به عنوان پیشتازان رشد در شرکت‌های بزرگ بوده‌اند. طی این مدت برخی شرکت‌های خصوصی نیز رشد‌های سه رقمی را در فروش تجربه کردند.

بیشترین‌ها در فروش

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت طی شش ماه ابتدای سال ۹۹، بیشترین سهم فروش (۲۷.۳هزار میلیارد تومان) ابتدا به فولاد مبارکه اختصاص داشت.

پس از آن ملی مس با ۱۶هزار میلیارد، فولاد خوزستان با ۱۱هزار میلیارد و گل گهر با ۱۰هزار میلیارد تومان سرآمدان فروش در نیمه ابتدای ۹۹ بودند.

ارزش فروش فولاد مبارکه در شهریور نیز به ۵۵۰۰ میلیارد، ملی مس به ۴۲۰۰ میلیارد، گل گهر ۲۱۰۰ میلیارد، فولاد خوزستان ۱۸۰۰میلیارد و ذوب آهن ۱۵۰۰ میلیارد تومان فروش داشتند و به عنوان ۵ شرکت بزرگ در فروش معرفی شده‌اند.

در مجموع ۳۵ درصد کل فروش شرکت‌های تولیدی بورس تهران مربوط به حوزه معدن و صنایع معدنی بوده که مرتبط با رشد تولیدات این شرکت‌ها و تقویت بازار و البته رشد دلار است.

 
 
  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه