کدخبر : 15158

پیگیری‌ها از سازمان بورس‌واوراق بهادار حاکی از آن است که فروش سهام عدالت به دستور مقام ناظر در بورس، متوقف شده است. چند هفته پیش بود که امکان لغو درخواست فروش سهام عدالت در کارگزاری‌ها فراهم شد و اکنون بعد از گذشت کمتر از یک ماه، فلسفه این کار روشن شده است.

درحالی‌که بسیاری از فروشندگان سهام عدالت هنوز به پول فروش سهام خود نرسیده‌اند، اخباری درباره توقف فروش آن منتشر شده است. بسیاری از افرادی که هم‌زمان با آغاز طرح فروش ۳۰ درصد دوم سهام عدالت، دستور فروش دارایی‌شان را صادر کرده‌اند، هنوز هیچ رقمی برایشان واریز نشده است. اما اکنون کارگزاری‌ها طی پیامی به سهامداران، اعلام کرده‌اند که اکنون امکان فروش نیست و درنتیجه خبری هم از واریز وجه نخواهد بود.
 

پیگیری‌ها از سازمان بورس‌واوراق بهادار حاکی از آن است که فروش سهام عدالت به دستور مقام ناظر در بورس، متوقف شده است. چند هفته پیش بود که امکان لغو درخواست فروش سهام عدالت در کارگزاری‌ها فراهم شد و اکنون بعد از گذشت کمتر از یک ماه، فلسفه این کار روشن شده است.
 
 
برخی کارگزاری‌ها به سهامداران خود پیامکی ارسال کرده‌اند که با مراجعه به پنل سهام عدالت خود، درخواست فروش خویش را لغو کنند. در متن این پیامک آمده است: «مشتری محترم (فروشنده سهام عدالت) باتوجه‌به نوسانات اخیر بازار سرمایه و نظر به اینکه سفارش فروش جنابعالی تابه‌حال اجرا نشده، می‌توانید نسبت‌به لغو سفارش خود با مراجعه به درگاه کارگزاری اقدام نمایید. بدیهی است درصورت عدم مراجعه، فروش سهام به قیمت روز بنا بر تشخیص کارگزاری منتخب در چهارچوب قوانین و مقررات جاری بازار خواهد بود: شرکت سپرده‌گذارى مرکزى».
 
 
واقعیت ماجرا این است که فروش سهام عدالت از همان ابتدا، تبدیل به بلای جان بازار سرمایه شد. برخی تحلیلگران معتقدند بخش مهمی از ریزش بازار سهام در مرداد، به همین فروش‌ها بازمی‌گردد. سازمان بورس در ابتدا هیچ دستورالعملی درباره نحوه عرضه سهام عدالت در بازار ازسوی کارگزاری‌ها تعیین نکرد، از این‌رو بود که کارگزاری‌ها برای نقد کردن سهام مردم، اقدام به عرضه در بازار خرد کردند و همین موضوع سبب شد با افزایش جانب عرضه و ثابت ماندن قدرت جبهه تقاضا، شاهد ریزش بازار سرمایه باشیم.
 

اما بعد از آنکه معامله‌گران و کارشناسان بازار سرمایه به عملکرد کارگزاری‌ها و همچنین سازمان بورس انتقاد کردند، کارگزاری‌ها دستورالعملی را برای نحوه فروش سهام عدالت تعیین کردند؛ دستورالعملی که فروش را تنها از طریق معاملات بلوکی مجاز می‌دانست.
 

درواقع سازمان بورس، مانع عرضه سهام در بازار خرد شد و معاملات سهام عدالت را تنها به دادوستد میان حقوقی‌ها یا کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری محدود کرد، با این حال از ۲۰ مرداد تاکنون به‌دلیل ریزش بازار سهام، خریداری برای سهام عدالت نیز پیدا نمی‌شد و از این‌رو سهامداران به فروش یا رسیدن به ارزش سهمشان، موفق نشدند. اما اکنون خبر رسیده است که حتی عرضه سهام عدالت از طریق معاملات بلوکی، متوقف شده است. حال باید منتظر موضع‌گیری رسمی نهاد‌های تصمیم‌گیرنده در این‌باره باشیم.
 
 
 
منبع : شهرارا نیوز 
 

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه