رشد عرضه و چهره ی جذاب بازار میلگرد

رشد عرضه و چهره ی جذاب بازار میلگرد
کدخبر : 15578

زنجیره ی بازار فولاد در چند رو اخیر به گونه ای است که می توان به صورتی امیدوارانه به آن دل بست و همچنین خرید را انجام داد .

 

 خرید محصولات فولادی با توجه به عواملی از جمله میزان عرضه مواد اولیه میزان تولید و قیمت محصولات فولادی می باشد . شایان ذکر است که بازار در چند ماهه ی اخیر رشد قیمتی بالایی داشته و دست خریداران را به همین علت از خرید کوتاه کرده . در این بین سرمایه گذران بازار فولاد و سازمان صنعت ، معدن و تجارت در تلاش اند تا این وضعیت آشفته را برطرف کنند . پس نیاز است قبل از خرید محصولات فولادی از قیمت آن ها اطلاع پیدا کرد. با سنجیدن قیمت در چند ماهه ی اخیر می توانیم نتیجه بگیریم که قیمت ها به یکدیگر وابسته اند و هر عاملی می تواند بر عامل دیگر تاثیر بسزایی بگذارد با پایین آمدن نرخ دلار قیمت میلگرد اندکی کاهش یافت اما این کاهش قیمت تا جایی امکان پذیر بود ؛ می توان گفت به طور علنی ما شاهد پایین آمدن قیمت ارز بودیم ولی بعد از مدتی با توقف نرخ نزولی میلگرد مواجه شدیم به همین دلیل عرضه در بازار به صورتی معقول ادامه داشت و بازار کماکان به فعالیت خود ادامه میداد . تقاضا در بازار میلگرد مطلوب بود ولی چهره ی جذاب بازار اندکی لکه دار شد اما ما همچنان در انتظار کاهش قیمت میلگرد هستیم و اما رشد عرضه در بازار میلگرد به چه صورتی است ؟

این سوالی است که شاید ذهن خریداران این محصول را درگیر کرده است . رشد عرضه به طبع با تعادل قیمتی بازار ارز به وجود خواهد آمد . بازار ارز با توجه به اینکه تاثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد دارد بر قیمت شمش فولادی به عنوان ماده اصلی و ماده ی اولیه تولید میلگرد دارد . در صورتی که تعادل قیمتی در بازار شمش صورت نگیرد یعنی قیمت شمش فولادی به صورت لحظه ای تغییر کند، قیمت میلگرد نیز به گونه ای غیر قابل معقول تغییر خواهد کرد . پس دولت سعی میکند با روشن کردن قیمت شمش در بورس قیمت دیگر کارخانه ها را تعیین کند  البته ناگفته نماند کیفیت استاندارد های مختلف شمش نیز می تواند این تغییر قیمتی را به وجود آورد. به طور مثال شمش های قوسی به دلیل قرار گرفتن در کوره های توس الکتریکی و کنترل مواد مورد نظر و آلیاژ های مصرف شده در شمش ، تفاوت قیمتی غیر قابل ملاحظه ای دارد . شمش  های قوسی در کوره های قوسی الکتریکی تهیه می شوند و به همین دلیل آنالیز سطح مورد نظر شمش ها تفاوت چندانی ندارد این گفته بر این مبنا حاکم است که عنصر های به کار رفته کروم و کربن تا چه حد بر میزان شکنندگی و مقاومت میلگرد تاثیر می گذارند . کروم و کربن مصرف شده در شمش های قوسی به علت دقیق بودن آنالیز و مواد ریخته شده در قالب شمش مورد نظر نیز از محبوبیت خاصی برخوردارند تا جایی که اگر این شمش ها مورد آنالیز قرار گیرند نمی توانیم عناصر کربن را در قسمتی از شمش بالا تر یا پایین تر دید . پس نوع شمش تولید شده بر مقاومت و شکنندگی میلگرد اثر گذاری زیادی دارد .

 

 

2222222222222222222222

 

تکاپو در بازار بورس و میزان تقاضا

 

بازار آهن آلات در بورس روند متفاوتی از خود نشان داد به گونه ای که ما شاهد وارد شدن همه ی محصولات فولادی در بورس هستیم هرچند که بیشتر محصولات فولادی در بورس هستند اما بعضی از محصولات به دلایلی به بورس وارد نشدند . حجم تقاضای بالای محصولات فولادی دولت را وادار به عرضه ی محصولات فولادی در بورس کرد . این روند باعث شده تا میزان قیمت ها به صورتی کنترل تر شده جواب بگیرد. با وارد کردن محصولات فولادی به بورس کالا محصولات هم از طریق بورس و هم از طریق تولید کنندگان به صورتی مستقیم به فروش می رسد از جمله کارخانه هایی که محصولات خود را در بورس کالا به عرضه می گذارند و تاثیر گسترده ای را می تواند بر اعلام قیمت ها اعمال کند، از طریق عرضه ی محصول خود و به بورس می باشد . به صورتی که این شرکت خود به عنوان نماینده ای در بورس می باشد ؛ علاوه بر اینکه محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می شوند. فولاد مبارکه به عنوان تولید کننده به صورتی مستقیم محصولات خود را به فروش می رساند . شرکت فولاد مبارکه به عنوان شرکتی معتبر در طول سالیان متوالی توانسته محصول خود را به عنوان نمونه ای مطلوب برای ارائه بگذارد ؛ اما درشرایط ایجاد شده بازار بورس به چه صورتی است ؟

بازار بورس در شرایط قرنطینه شاخص های مثبتی داشت ، این شاخص های مثبت در بورس آنچنان از مطلوبیت برخوردار بود که قرنطینه جلوی این مطلوب بودن و یا به اصطلاح سبز بودن در بازار را از بین نبرد. بازار بورس بعد از مدتی این مطلوبیت را از دست داد به این دلیل که قیمت ارز با مشکلاتی مواجه شد . مشکلات بازار بورس به اینگونه بود که قیمت ارز به صورتی ناگهانی نمودار صعودی خود را دنبال کرد . نمودار صعودی  به این منظور است که شاخص های بورسی مطلوبیت خود را از دست دادند و بازار فولاد با رنگ قرمز خود را نشان داد . بازار فولاد به همین گونه در زمانی کوتاه مدت به روند خود ادامه داد تا قیمت ارز پایین آمد و بازار فولاد در بورس به گونه ای دیگر جبران این صعودی بودن را داد  ؛ هرچند که صعودی شدن و قرمز شدن شاخص های بورسی تعادل خود را پیدا کرد اما این تعدل به صورتی نامحسوس عمل کرد این نامحسوس شدن قیمت هنوز هم نظم درستی نیافته اما ما شاهد بهتر شدن بازار فولاد در بورس هستیم ، پس بازار بورس سخت گیری هایی را برای کنترل قیمت انجام می دهد تا بازار تعادل خود را از دست ندهد . طرح تولید و توسعه در زنجیره ی فولاد از جمله برنامه هایی است که وزارت صنعت معدن و تجارت هم به صورت کلی سعی می کند آن را جلو ببرد، هم به طریقه ی وارد کردن محصولات فولادی در بورس طرح توسعه ی خود را به سرانجام برساند. تدوین طرح توسعه محصولات فولادی به این دلیل می باشد که التهابات و نابسامانی ها در حوزه ی فولاد کاهش پیدا کند .

 

 

33333333333333

 

مقاومت میلگرد در برابر ارزانی

 

اگر بر نمودار قیمتی میلگرد در چند ماهه ی اخیر بپردازیم به این نتیجه خواهیم رسید که قیمت میلگرد در ماه های پیش روند صعودی را به گونه ای دنبال می کرد که توان بازار برای خرید و فروش از دست رفته بود بعد از آن با توجه به اینکه قیمت ها اندکی پایین تر آمد مقاومت بازار در برابر پایین آمدن قیمت میلگرد از خود عکس العملی نشان نداد . قیمت ها آهسته آهسته با پایین آمدن قیمت ارز قیمت میلگرد نیز پایین آمد و اما در این میان تولید کنندگان در اوضاع نابسامان عرضه و فروش مشغول چه فعالیتی بودند  و این عوامل تا چه حد بر میزان تولید اثر گذاشت ؟

تولید کنندگان با توجه به تورم و گرانی که در بازار میلگرد اتفاق افتاد میزان تقاضا را به صورتی غیر قابل هضم پایین آورد . باتوجه به این نکته به این نتیجه میرسیم که قیمت میلگرد نمی تواند بر حیطه ی ساخت و ساز تاثیر بگذارد و نتواند نیاز ساسی مردم را برطرف کند ؛ در این میان می توانیم بگوییم که قیمت شمش فولادی می تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد بگذارد . با توجه به اینکه قیمت شمش ها روز به روز متفاوت می باشد و ما شاهد تغییرات قیمتی شمش فولادی و میلگرد های فولادی هستیم . عرضه شمش فولادی عامل دیگری است که اگر می تواند قیمت میلگرد را هم تحت تاثیر قرار دهد به این دلیل است که وقتی میزان عرضه ی محصول اولیه و ماده ی اساسی برای تامین میلگرد می باشد تاثیر مستقیمی می تواند بر عرضه ی میلگرد بگذارد اگر شمش های فولادی به میزانی متراکم عرضه شوند تولید میلگرد با مشکل مواجه خواهد شد ، شمش های فولادی با قرار گیری در فرآیند نورد و طی کردن پروسه ی تولید به صورت میلگرد در می آیند ؛ پس می توانیم بگوییم عرضه ی محصول شمش هم بر قیمت میلگرد اثر می گذارد و می تواند مقاومت میلگرد را در برابر کاهش قیمت بیشتر کند . شمش مورد نیاز برای تولید میلگرد ها در هر شهری به صورتی جداگانه می باشد یعنی در هر شهر شمش مورد نیاز را می توان از کارخانه های معتبر تهیه کرد ؛ به طور مثال شمش فولاد خوزستان کارخانه ای می باشد که با عرضه ی مطلوب و دارای کیفیت بالا توانسته به عنوان مرجعی برای تعیین قیمت ها باشد . محصول شمش فولادی به عنوان محصول نهایی برای تولید میلگرد می باشد و نیاز مصرف کننده را برطرف می کند . اکنون این سوال پیش می آید که آیا قیمت میلگرد کاهش پیدا خواهد کرد یا خیر ؟

قیمت میلگرد با توجه به نوسانات ارز در روز های قبل و همچنین پیش بینی برای روز های آتی می تواند این مقاومت را شکست دهد و در برابر کاهش قیمت دوام چندانی نیاورد . قیمت میلگرد A3 با توجه به اینکه جزئی از محصولات پر کاربرد در ساختمان سازی است تاثیر مستقیمی با قیمت ارز خواهد داشت پس می توانیم بگوییم زمانی که قیمت ارز با تغییر نوسان مواجه شود، نمودار صعودی و نزولی پیدا خواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

دانلود جوکر

Kim Kardashian

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی