کدخبر : 4793

پارسا گفت: افزایش مالیات سهامداران و سهام شرکت‌های بورس در دستور کار نیست و اخذ مالیات از عایدی سرمایه شامل سود سهام بورس نمی‌شود.

به گزارش رصداقتصادی به نقل از باشگاه خبرنگاران ، امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: افزایش مالیات سهامداران و سهام شرکت‌های بورس در قالب هیچ طرحی در دستور کار نیست و اخذ مالیات از عایدی سرمایه شامل سود سهام بورس نمی‌شود.

 

لایحه مالیات‌های مستقیم توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی به دولت ارسال شده که قرار است، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی نظرات خود را ارائه و درباره آن به جمع‌بندی برسند.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره این لایحه می‌گوید: با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که کار آن به پایان رسیده است، مجموع درآمد‌های افراد مشمول مالیات می‌شود.

 

در این لایحه مسائلی مانند اخذ مالیات از عایدی سرمایه و مجموع درآمد‌های افراد، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی و اخذ مالیات از املاک و خودرو‌های لوکس و گران قیمت پیش‌بینی شده است.

 

در این بین، برخی ادعا‌ها و گمانه‌زنی‌ها نیز مبنی بر افزایش مالیات سهامداران بورس در قالب این لایحه و سایر طرح‌های مشابه مطرح شد.

 

 

انتشار این شایعات، این نگرانی را ایجاد کرد که در صورت افزایش مالیات معاملات سهام و یا اخذ مالیات ناشی از عایدی افراد از بورس، موج خروج از بازار سرمایه شکل بگیرد.

به نظر کارشناسان در صورت خروج سرمایه‌ها از بورس که بازاری شفاف است، این پول‌های سرگردان به سوی سایر بازار‌های موازی مانند ارز، خودرو، طلا و مسکن روانه خواهد شد که برای اقتصاد کشور بسیار زیان‌بار بوده و تلاطم‌های شدیدی را ایجاد خواهد کرد.

 

مالیات معامله سهام افزایش پیدا نمی‌کند

امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: مالیات بر سهام بورس در دستور کار نیست.

 

او افزود: حتی اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی نیز دنبال نمی‌شود، زیرا مضرات اجرای آن از مزایایش بیشتر است.

 

پارسا اظهار کرد: لایحه مالیات مستقیم به صورت لایحه به دولت رفته است که مشخص نیست که بررسی آن چه زمانی به پایان برسد. در آنجا مالیات بر خودرو‌ها و املاک لوکس و گران قیمت اعمال می‌شود.

 

پیش از این نیز شایعه افزایش درآمد‌های مالیاتی دولت از محل افزایش مالیات معاملات سهام در بودجه سال ۹۹ مطرح شده بود که پس از شفاف‌سازی مشخص شد، علت افزایش پیش‌بینی درآمد‌های مالیاتی معاملات بورس در سال آینده به افزایش «حجم معاملات» باز خواهد گشت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

آنچه دیگران میخوانند :
    ‍‍‍
    روی خط رسانه