بیمه ملت

صدور بیش از 25 هزار معرفی‌نامه برای انواع پرتونگاری در بیمه ملت

کدخبر : 22801

هشتم نوامبر، سال‌روز کشف اشعه ایکس توسط آقای رونتگن، روز رادیولوژی نام گرفته که تحول عظیمی در پیشرفت علم مخصوصا علم پزشکی داشته است. رادیولوژی نه تنها یک علم پیچیده و سخت با پوزیشن‌ها و پرجکشن‌های مختلف است که یک هنر است، هنری برای دیدن، تماشا کردن، برای شنیدن و گوش دادن به درد و رنج مردم!

به گزارش رصد اقتصادی به نقل از بیمه ملت: مدیریت بیمه‌های درمان به بهانه روز جهانی رادیولوژی گزارشی از ارائه این نوع خدمات درمانی به بیمه‌گزاران خود منتشر کرد.

بیش از 3000 مرکز ارائه خدمات درمانی در سراسر کشور، طرف قرارداد بیمه ملت هستند تا ارائه انواع خدمات بیمه‌ای درمانی به بیمه‌گزاران به بهترین شکل به انجام برسد. بر اساس این گزارش؛ تعداد 852 مرکز تصویربرداری در سراسر کشور طرف قرارداد بیمه ملت هستند که بیش از 600 مرکز؛ خدمات خود را به صورت آنلاین به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند.   همچنین در هفت ماهه ابتدایی سال 1400 بیش از 25 هزار معرفی‌نامه برای ارائه انواع خدمات پرتونگاری به بیمه‌‌گزاران در سراسر کشور صادر شده است که 23 هزار معرفی‌‎نامه آنلاین بوده و از این تعداد، بیش از 12 هزار معرفی‌نامه برای مراکز تصویربرداری، هفت هزار معرفی‌نامه برای مراکز رادیولوژی و حدود 500  معرفی‌نامه برای ارائه خدمات پزشکی‌ هسته‌ای بوده و سایر معرفی‌نامه‌های صادره مربوط به سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی و... است. گفتنی است؛ مدت‌زمان ثبت خسارت تا پرداخت هزینه به این مراکز، در هفت ماهه ابتدایی سال 1400؛ حداکثر 16 روز اعلام شده است.

رادیولوژی/ پرتوشناسی یا رادیولوژی(radiology) و گاهی تصویربرداری تشخیصی نام یک رشته از تخصص‌های پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی کمک می گیرد. در تمام این‌ها، هدف تشخیص بیماری یا حالات غیر طبیعی بدن به کمک روش‌های پیشرفته تصویری است. سابقاً «رادیولوژی» (پرتوشناسی) اطلاق بر رشته‌ای می‌شد که در آن از روش‌های پرتوی یونیزان استفاده می‌شد. اما امروزه «رادیولوژی» با علوم تصویری غیرپرتوی مثل ام‌آرآی و سونوگرافی نیز خلط می‌شود. به عبارت دیگر در پرتوشناسی، برخی روش‌ها (همانند سی‌تی‌اسکن، ماموگرافی، و روش‌های مرسوم رادیوگرافی) از توزیع پرتوهای تابیده شده اشعه ایکس بر روی صفحات فیلم و یا شمارشگرها و یا گیرنده‌های دیگر دیجیتالی تشکیل تصویر می‌دهند. اما در برخی روش‌های دیگر (همانند ام‌آرآی و سونوگرافی و مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی) از روش‌های غیرپرتوی یونیزان استفاده می‌شود. رادیولوژی امروزه هر دو را دربرمی‌گیرد.

رادیولوژی دیجیتال/ امواج پونیزه شده قدرت نفوذ و تخریب بالایی دارند که تابش مداوم و مکرر آن منجر به تخریب بافت‌های سلولی می‌شود. بنابراین عایق‌بندی کامل محل و استفاده از محافظ‌های سربی برای افراد الزامی است. همچنین با پیشرفت تکنولوژی، رادیولوژی نیز دچار تحولاتی شد که از آن جمله ظهور رادیولوژی دیجیتال را باید نام برد . در رادیولوژی دیجیتال مقدار دوز دریافتی اشعه و تکرار آن پایین بوده و تصاویر کیفیت بالاتری دارند بنابراین بیماران مدت زمان کمتری در معرض اشعه قرار می‌گیرند. همچنین تصاویر گرفته شده در رادیولوژی دیجیتال، قابلیت آرشیو داشته که از تکرار عکسبرداری جلوگیری می‌کند. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: