خودرو گران شد + قیمت سمند

کدخبر : 18480

پرونده قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی در سومین هفته فروردین ۱۴۰۰ تحت تاثیر دو عامل «مذاکرات وین» و «تعطیلی مراکز شماره گذاری خودرو» قرار داشت.

مذاکرات وین از روز سه شنبه هفته جاری آغاز شد و بسیاری بر این باور بودند که با آغاز مذاکرات شاهد افت قیمت در بازار خودروهای پرطرفدار داخلی خواهیم بود، اما این پیش بینی درست از آب در نیامد و بازار نه تنها با افت قیمت مواجه نشد، بلکه رشد قیمت را نیز تجربه کرد. عدم تحقق پیش بینی ها در حالی است که بسیاری از فعالان بازار خودرو معتقدند باید تا پایان مذاکرات منتظر بود؛ چرا که در حال حاضر بازار در رکود بسر می برد و نمی توان در خصوص اثر این عامل در بازار اظهار نظر کرد. از سوی دیگر هر نشانه ای از مذاکرات می تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل احتمالا هفته آینده شاهد نوسان در بازار خودرو خواهیم بود.

 

از سوی دیگر با شیوع ویروس کرونا که تشدید محدودیت ها را به همراه داشت مراکز شماره گذاری خودرو نیز تا اطلاع ثانوی بسته شدند، این خبر نیز می‌توانست عاملی در جهت کاهش قیمت‌ها عمل کند. پارامتر دیگری که موجب شده بود پیش‌بینی‌ها درباره بازار خودرو روندی نزولی را نشان دهد، سنت همه‌ساله بازار بود، طبق سنت هرساله ما در ماه پایانی سال شاهد جهش تقاضا بوده و در نتیجه در نخستین ماه سال جدید تقاضا برای خرید خودرو باافت مواجه می‌شد، این سنت هم امسال عملی نشد و در اسفندماه با رکود گسترده در بازار مواجه شدیم و با این حال و با تداوم رکود ، بازار خلاف جهت پیش بینی شده حرکت کرد تا به این طریق هفته سوم فروردین با رشد قیمت در بازار خودرو به پایان رسد.

 

بازار در سومین هفته فروردین

رصد بازار خودرو در هفته سپری شده نشان دهنده آن است که دامنه نوسان در برخی از برندها بین یک تا ۱۱ میلیون تومان بوده است. از سوی دیگر برخی از خودروها نیز این هفته را با ثبات قیمت به پایان رساندند.

با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت در سومین هفته فروردین ماه بیشترین رشد قیمت به «سمند LX » اختصاص داشته است؛ بطوریکه این خودرو رشد ۱۱ میلیونی قیمت در بازار را نسبت به ابتدای هفته تجربه کرد و با قیمت ۱۹۰ میلیون تومان در بازار معامله شد.

در رده بعدی نیز بیشتری افزایش قیمت به «کوییک R» اختصاص یافته است؛ این خودرو این هفته رشد قیمت ۵ میلیونی را تجربه کرد.

 

قیمت کوییک در بازار خودرو

خانواده «کوییک» این هفته در میان محصولات ساپا رکوردار رشد قیمت بود. براساس ارزیابی بازار، «کوییک معمولی» با رشد ۴ میلیونی قیمت نسبت به ابتدای هفته با قیمت ۱۴۴ میلیون تومان در بازار معامله شد و «کوییک R» نیز با رشدی ۵ میلیونی در بازار با قیمت ۱۵۴ میلیون تومانی این هفته را به پایان رساند.

 

قیمت «شاهین» در بازار خودرو

از دیگر محصولات سایپا می توان به خودرو «شاهین» اشاره کرد که اواخر سال گذشته به تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران این خودرو تحویل شد. شرکت سایپا در آن زمان قیمت ۲۶۸ میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد و مشخص نیست این خودرو در تحویل رسمی با چه قیمتی به دست خریداران خواهد رسید.

 

قیمت محصولات پژو در بازار

خانواده پژو ۲۰۶ این هفته را با افت قیمت به پایان رسید. براساس رصد بازار، خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی ۲۰۶ تیپ ۲ این هفته را با افزایش ۳ میلیونی قیمت به پایان رساند و در بازار با قیمت ۲۰۱ میلیون تومان معامله شد.

ارزیابی صورت گرفته از بازار نشان دهنده آن است که تیپ ۵ این خودرو هفته سپری شده را بدون تغییر قیمت به پایان رساند و با قیمت ۲۵۸ میلیون تومان در بازار معامله شد. همچنین با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو ۲۰۶ صندوقدار» دیگر محصول خانواده ۲۰۶ که همواره توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند، این خودرو در بازار در محدوده قیمتی ۲۴۵ میلیون تومان قیمت خورد و رشد ۳ میلیون تومانی را تجربه کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: