معرفی سامانه های معاملاتی کارگزاری آگاه:

آشنایی با دیده‌بان سامانه آساتریدر آگاه

کدخبر : 16571

"دیده‌بان بازار" در سامانه معاملاتی آگاه نیاز مشتریان را به بررسی شرایط کلی بازار، تحلیل و تصمیم گیری و انتخاب نمادها و شرکت های مختلف به شکلی سریع، کامل و بدون ابهام برآورده می‌نماید

اختصاصی آگاه پرس؛ در ادامه سلسله یادداشت های «معرفی سامانه‌های معاملاتی کارگزاری آگاه»، در این یادداشت به معرفی «دیده‌بان بازار» می پردازیم.

سرویس دیده‌بان بازار آگاه شامل چهار بخش: “دیده‌بان کلاسیک”، “دیده‌بان تکنیکال”، “نقشه بازار” و “اوراق بدهی” است. سرمایه‌گذار با استفاده مناسب و هوشمندانه از این چهار بخش، می‌تواند به وسیله روش‌های مختلف نظیر تابلوخوانی، روانشناسی و تحلیل تکنیکال، بررسی دقیقی از تمام امکانات موجود بازار بورس برای سرمایه گذاری داشته باشد.

در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر دیده‌بان آساتریدر آگاه و نیازهای فعالان بازار سرمایه برای داشتن ابزاری یکپارچه در جهت بررسی دقیق بازار سرمایه برای سرمایه گذاری مطمئن می‌پردازیم.

امروزه اغلب کارگزاری‌های اوراق بهادار، امکان دسترسی مستقیم به سیستم معاملاتی بورس را فراهم نموده‌اند و معاملات آنلاین بخش جدایی‌ناپذیر ساختار کارگزاران اوراق بهادار ومعاملات بورس محسوب می‌شود. هرچند ارائه خدمات آنلاین موجب توسعه بازار سرمایه و افزایش تعداد سرمایه‌گزاران و حجم معاملات می‌شود و نهایتاً به افزایش نقدشوندگی بازار می‌انجامد ولی این مهم، زمانی میسر می‌شود که سرمایه‌گذاران در بازار بورس آگاهی کامل از روندهای حاکم بر محیط فعالیت و قابلیت‌های سیستم‌های معاملاتی کارگزاری خود و شناخت کامل از نحوه انجام معاملات پیدا کنند. آشنایی با ساز و کارهای خرید و فروش و مسائل مرتبط با آن‌ها نیز از ضرورت‌های بازار سرمایه به حساب می‌آید. “کارگزاری آگاه” به عنوان کارگزاری برتر در ارائه این خدمات نوین و برپایه فناوری‌های نو، با هدف افزایش سهولت و دقت در انجام معاملات برای سرمایه گذارا به ارائه خدمات مختلف به سهامداران محترم در سامانه‌های معاملاتی خود اقدام نموده است.

از طرفی مطالعات صورت‌گرفته در بازار سرمایه نیز، گویای این واقعیت است که فرآیند تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران بسیار پیچیده است. بنابراین نیاز سرمایه‌گذار به اطلاعات کامل و جامع برای جهت دادن به تصمیمات سرمایه‌گذاری بهینه باید توسط کارگزاری مرتفع گردد. برای برآوردن این هدف، مسیری پیشرفته برای خدمات هوشمند پلتفرم‌های بورسی با نام “دیده‌بان بازار” در سامانه معاملاتی آگاه ایجاد شده است که تلاش دارد نیاز مشتریان را به شکلی سریع، کامل و بدون ابهام در جهت ارائه الگویی برای کمک به تحلیل، تصمیم‌گیری و انتخاب آنان برآورده نماید.

 

 

این سرویس در گام نخست قصد دارد نیاز اولیه سرمایه‌گذاران محترم را در زمینه آگاهی از نمادهای مختلف به صورت فیلتر نمودن گروه‌هایی از نمادها فراهم کند و سرمایه گذاران را از مراجعه به سایت‌هایی نظیر سایت مدیریت فناوری بورس بی‌نیاز ‌کند.

 

در گام بعدی در راستای ایجاد انتخاب هوشمند و استراتژیک امکان ایجاد دیده‌بان‌های مختلف را برای وی فراهم می‌کند به طوری که سرمایه‌گذار بتواند بر اساس دیده‌بان‌های خود در دوره‌های مختلف، از هرکدام از آن‌ها اطلاعاتی به دست آورده و در ادامه بتواند آن‌ها را در قالب یک سبد سهام با ترکیبی مناسب قرار داده و ریسک معاملاتش را در آینده تاحدودی کنترل و درصد موفقیت خود را تقویت کند. انتخاب نمادهای منتخب در قالب یک دیده‌بان، بررسی و مقایسه نمادها، ارزیابی نمادها و انتخاب یک استراتژی جهت خرید نمادهای منتخب و ایجاد پورتفوی و نهایتاً استخراج انتظارات خود و بررسی عملکرد پورتفوی ایجادشده،  سفری است که سهامدار در ورود به سرویس “دیده‌بان بازار” طی خواهد کرد.

 

سرویس دیده‌بان بازار شامل چهار بخش: “دیده‌بان کلاسیک”، “دیده‌بان تکنیکال”، “نقشه بازار” و “اوراق بدهی” است. در قسمت “دیده‌بان کلاسیک” می‌توان به دو دیده‌بان: “دیده‌بان من” و “دیده‌بان آگاه” دسترسی داشت. “دیده‌بان آگاه” شامل نمادهای مهمی مانند: نمادهای دارای بیش‌ترین تأثیر در شاخص، نمادهای دارای بیش‌ترین حجم معامله، نمادهای دارای بیش‌ترین درصد کاهش، نمادهای دارای بیش‌ترین نوسان و غیره، است که سهام‌گزار می‌تواند آن‌ها را در گروه‌های مجزا مشاهده کند.

 

در قسمت “دیده‌بان من” سرمایه‌گذار می‌تواند دیده‌بان‌های جدیدی ایجاد یا دیده‌بان‌های ایجادشده پیشین خود را مشاهده کند.  هدف از ایجاد دیده‌بان توسط سرمایه‌گذار بررسی مداوم یک سری از نمادهایی است که مدنظر بوده و در سرمایه‌گذاری وی دخیل است. سرمایه گذار با استفاده از مسیر “افزودن دیده‌بان جدید” می‌تواند اقدام به تشکیل دیده‌بانی از نمادهای منتخب خود از منظر مشخصات نماد، ارزش‌گذاری فعلی و عملکرد آتی نماد، نماید. همچنین با استفاده از این سرویس می‌تواند به آسانی از شیوه‌ ارزش‌گذاری برای تخمین ارزش یک نماد، بر اساس مقایسه آن نماد با نمادهای مشابه و یا بر اساس ارزش فعلی نماد که بازده آتی به آن بستگی دارد، برای بررسی نمادها استفاده کند. هم‌چنین می‌تواند چندین دیده‌بان مختلف از نمادهای منتخب بر اساس معیارهای متفاوت ایجاد کند و کلیه گروه‌های ایجادشده را در بخش “دیده‌بان من” با یک کلیک انتخاب کند.

 

ستون‌هایی مانند “درصد تغییر آخرین معامله”، “درصد تغییر قیمت پایانی”، “بهترین حجم تقاضا”، “بهترین قیمت تقاضا”، “بهترین قیمت عرضه”، “بهترین حجم عرضه” و دیگر امکانات کاربردی در سرویس “دیده‌بان بازار” جهت تجزیه و تحلیل ایجاد شده است که کاربر می‌تواند در بخش تنظیمات دیده‌بان، ستون‌های اضافی را حذف نماید یا ستون‌های دیگری را که مورد نیاز دارد، برای نمایش در صفحه انتخاب کند. پس از ذخیره این تغییرات، تنظیمات انجام‌شده در کلیه سیستم‌های مورد استفاده مشتری و مرورگرهای مختلف اجرا می‌شود. نکته دیگر آن‌که  امکان جابه‌جایی در ترتیب و توالی ستون‌ها وجود دارد به صورتی که با کلیک بر روی هر ستون می‌توان آن را به جایگاه دلخواه انتقال داد.

 

توجه به توسعه تجربه کاربری مناسب، طراحی سفر کاربر در پلتفرم، به کارگیری خلاقیت و دسترسی پویا و آسان برای ارائه جزئیات اطلاعات، از اهداف عملیاتی کارگزاری آگاه در ارائه این سرویس بوده است. به همین دلیل سه سفارش: خطی، سریع و پیشرفته طراحی شده تا کاربر بتواند راحت‌تر به هدف اصلی خود دست یابد و امکان رویت سفارشات فعال، معاملات روز، سفارشات روز و گردش حساب روز در این سربرگ ایجاد شده است تا بتواند آن‌ها را یک‌جا مشاهده کرده و تمام فعالیت‌های معاملاتی خود را مدیریت کند.

 

سرویس “دیده‌بان بازار” تنها به موارد ذکر شده بسنده نکرده است و با توجه به این مهم که بازار بورس، به عنوان یکی از پیچیده‌ترین بازارهای سرمایه گذاری در جهان، علاوه بر عوامل انسانی، سیاسی و اجتماعی، تابع قوانین ریاضی و تئوری احتمالات نیز است که تسلط بهتر بر آن‌ها می‌تواند منجر به کاهش ریسک غیرسیستماتیک شده و تا حد زیادی برای کاهش تأثیرات انسانی موثّر باشد.  به همین دلیل کارگزاری آگاه در سامانه‌های معاملاتی آنلاین خود سرویس بی‌نظیری را برای تحلیل تکنیکال نمادهای بورس در “دیده‌بان تکنیکال” در اختیار سهام‌گذاران قرار می‌دهد که سرمایه‌گذار با استفاده از انواع مختلف نمودارها با تفاوت زمانی مختلف (از یک دقیقه تا یک ماه)، اندیکاتورهای از پیش تعریف‌شده (حدود ۸۰ عدد)، ابزارهای مختلف رسم و غیره، بتواند تجزیه و تحلیل صحیح سرمایه‌گذاری و استفاده از روش‌ها، مدل‌ها و ابزار کارآمد برای انتخاب مناسب‌تر نمادها و بهینه‌سازی انتخاب پورتفوی انجام دهد. امکان خرید و فروش در بخش تکنیکال بدون نیاز مراجعه به قسمت کلاسیک، امکان مشاهده نمودار تکنیکال چندین نماد به صورت هم‌زمان، ذخیره نمودارها و الگوهای ترسیم‌شده و استفاده از تصاویر ذخیره شده در مراجعات بعدی، امکان استفاده از تحلیل تکنیکال در گوشی‌های هوشمند و استفاده از شاخص‌های آماری برای محاسبه عدد و پیش‌بینی روند تغییرات قیمت در آینده، از امکانات تکمیلی “دیده‌بان تکنیکال” است و در آخر نیز سهامدار می‌تواند تمام دارایی سهام خود را در یک دیده‌بان مجزا به نام “سبد سهام” یا “پورتفوی من” ایجاد کرده و آن‌ها را پیوسته مشاهده نماید.

 

 

نقشه کلی بازار بورس در بخش “نقشه بازار” در سرویس “دیده‌بان بازار” سامانه‌ معاملاتی آنلاین آگاه ایجاد شده است. این بخش به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا در مدت چند ثانیه بتواند وضعیت کلی بازار را متوجه شود که این مهم تنها با رصد رشد یا اُفت شاخص بورس میسر نمی‌شود. “نقشه بازار” می‌تواند کمک کند تا مثبت یا منفی بودن بازار بهتر درک شود. این بخش با ارائه دقیق و سریع اطلاعات در لحظه بازار و انواع فیلتر اطلاعات نقشه مثل: نمایش بر اساس نماد، نمایش بر اساس صنعت، بازار بر اساس حجم معاملات، بازار بر اساس ارزش معاملات و فیلتر بر مبنای صنایع و بازارهای مختلف، امکان تحلیل، مقایسه و تصمیم‌گیری را برای سهام‌گذاران آسان می‌سازد. برای دریافت اطلاعات هر دسته‌بندی، کافی است نشانگر موس روی آن قرار گیرد تا اطلاعات بیشتری ظاهر شود. هم‌چنین طیف رنگی مشخص شده روی نقشه نشان از تغییرات یا نوسانات قیمتی سهم دارد به این صورت که رنگ قرمز تیره بیش‌ترین تأثیر منفی و رنگ سبز تیره بیش‌ترین تأثیر مثبت را با توجه به “دامنه نوسان” در شاخص بازار بورس دارد.

 

 

بخش آخر به اطلاعات سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی اختصاص دارد.”اوراق بدهی” یکی از روش‌های تأمین مالی است که شرکت‌ها از این راه بتوانند سرمایه‌های خرد و کلان را جمع‌آوری نموده و اهداف سازمان خود را به بهترین نحو پیش ببرند. اوراق بدهی از یک سو تامین کننده بودجه لازم برای پیاده‌سازی طرح‌های شرکت‌ها و نهادها است و از سوی دیگر روشی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و ایمن کردن پرتفوی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه است. از آنجا که اوراق بدهی نظیر انواع اوراق مشارکت، اوراق خزانه اسلامی و غیره دارای سود ثابت است، می تواند ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.در بخش “اوراق بدهی” سرویس “دیده‌بان بازار” نیز با امکانات فیلترگذاری متعدد و ارائه اطلاعات: نرخ اسمی، سود موثر با قیمت پایانی، دوره پرداخت سود، قیمت آخرین معامله، سود روزشمار و غیره، سهام‌گذاران می‌توانند بررسی دقیق، روشن و آسانی از وضع سرمایه‌گذاری خود داشته باشند.

 

 

کارگزاری آگاه سرویس جامع و کامل “دیده‌بان بازار” و دیگر سرویس‌های موجود در سامانه‌های معاملاتی آنلاین را ارائه نموده تا نهایتاً تمام این سرویس‌ها برای شناخت بیشتر، کاهش ریسک و استفاده‌ی آسان‌تر مشتری محترم به کار رود تا آن‌ها را به سوی هدف نهایی‌شان یعنی ایجاد یک پورتفوی موفق سوق دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: