مقصر تصادف زنجیره ای با بیمه بدنه ماشین، دیگر دغدغه خسارت ندارد

کدخبر : 22213

 

 

مجروح شدن در یک تصادف رانندگی که با چندین وسیله نقلیه رخ می‌دهد، می‌تواند یک تجربه بسیار ترسناک باشد. این حوادث می‌تواند منجر به صدمات ویرانگری شود که جزئیات زندگی روزمره شخص را تحت تأثیر قرار دهد. تصادفات زنجیره‌ای که گاهی به آن تصادفات چند وسیله نقلیه نیز می‌گویند، هنگامی رخ می‌دهد که بیش از دو اتومبیل زنجیروار به هم برخورد کنند. به عنوان مثال، یک ماشین از پشت به ماشینی جلویی بزند و ماشین جلویی به ماشین جلوتر از خود! در این صورت، اولین کسی که به ماشین جلویی خود آسیبی وارد کرده، مقصر تصادف زنجیره ای شناخته می‌شود که در ادامه این مطلب با شما بیشتر در رابطه با این مقصر صحبت خواهیم کرد.
برای همه ما پیش آمده که در ترافیک به رادیو گوش کرده باشیم . در طول مسیر، خبرهایی نیز در رابطه با تصادفات چند ماشین در بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها از رادیو پخش می‌شود. یا همه ما احتمالاً اخبار را مشاهده کرده و پیامدهای یک حادثه جدی رانندگی با تصادفات زنجیره‌ای را دیده‌ایم. صحنه این رخداد شامل چندین وسیله نقلیه مختلف و احتمالاً عابران پیاده است، اگرچه تصور اینکه دقیقاً چگونه این حادثه اتفاق افتاده دشوار است، اما در این مقاله کارشناسان بیمه قصد دارند به صورت کامل این حوادث و مقصر تصادف زنجیره‌ای را برای شما شرح دهند.

تصادف زنجیره‌ای چیست؟مقصر تصادف زنجیره ای کیست؟

هر راننده ای وظیفه دارد با رعایت تمامی قوانین رانندگی، در سطح شهر و جاده‌ها رانندگی کند تا دیگران را در جاده به خطر نیندازد. با این حال، بسیاری از رانندگان، رفتارهای خطرناک رانندگی انجام می‌دهند که می‌تواند منجر به حوادث جدی مثل تصادف زنجیره‌ای شود. دلایل عمده این حوادث شامل موارد زیر است:
• راننده ای که خیلی نزدیک به راننده جلویی حرکت می‌کند.
• راننده‌ای که سرعت بسیار بالایی دارد.
• زمانی که آب و هوا نامساعد باشد مثلا باران یا برف شدید ببارد.
• زمانی که راننده حواسش جای دیگری باشد (مثلا سرش به گوشی گرم باشد)
• زمانی که راننده تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر قرار گرفته باشد.
• همچنین شرایط جاده نیز در تبدیل راننده به یک مقصر تصادف زنجیره ‌ای نقش دارد.
 
در بیشتر موارد، عقب‌ترین وسیله نقلیه مقصر است. زیرا احتمالاً سهل انگاری توسط راننده آن وسیله نقلیه باعث ایجاد تصادف زنجیره‌ای شده است. با این حال، در برخی موارد، هنگامی که وسیله نقلیه جلوی یک خودرو به طور غیرمنتظره متوقف می‌شود (ترمز می‌کند)،  باعث می‌‍شود خودروی پشت سر آن نیز یکدفعه ترمز کرده و بهم برخورد داشته باشند. در این شرایط، موضوع پیچیده تر شده.است پلیس راهنمایی و رانندگی باید صحنه تصادف را در این شرایط ارزیابی کند. سپس شناسایی مقصر تصادف زنجیره ‌ای مقدور خواهد بود.
یک قاعده جاده ای که باید رعایت شود این است که رانندگان باید فاصله ایمنی را بین وسیله نقلیه خود و وسیله نقلیه جلویی قرار دهند؛ به طوری که بتوانند به موقع متوقف شده و از خطرات جاده ای یا شرایط غیر منتظره جلوگیری کنند.

شناسایی مقصر در برخورد چند وسیله نقلیه

تصادفات زنجیره‌ای هنگامی رخ می‌دهد که یک رویداد باعث تصادف یک وسیله نقلیه شود. سپس این تصادف منجر به برخورد سایر وسایل نقلیه در مجاورت با یکدیگر شود. در اکثر تصادفات زنجیره‌ای، راننده ای که اولین حادثه را ایجاد کرده است معمولاً مقصر شناخته می‌شود. به عنوان مثال،یک راننده به پشت وسیله نقلیه دیگری برخورد می‌کند. برخورد ناشی از این برخورد اولیه باعث می‌شود که راننده دوم به پشت وسیله نقلیه سوم برخورد کرده و به راننده داخل خودرو یا خودرویش آسیب برساند. در این شرایط راننده اول مسئول تصادف است!
این سناریو همیشه وجود ندارد. به عنوان مثال، فرض کنید که یک راننده بدون چراغ  یا علامت دادن یک دفعه متوقف شود. وسیله نقلیه پشت این راننده فرصت کافی برای واکنش نداشته و با خودرو تصادف کند. تأثیر برخورد باعث می‌شود که اولین راننده با اتومبیل جلویی اش نیز برخورد کند. در این شرایط، طرف مقصر، راننده ای است که نتوانسته است از چراغ های خود برای هشدار دادن به راننده پشت سری استفاده کند.

خطای مشترک در حوادث اتومبیل‌های مقصر تصادف زنجیره ای

برای شناسایی طرف مقصر تصادف زنجیره‌ای،  بازسازی چگونگی وقوع حادثه مهم است. درست است که هر کس باعث تصادف اولیه شود احتمالاً مقصر خواهد بود.اما با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است چندین راننده مقصر باشند.
به عنوان مثال، فرض کنید که یک وسیله نقلیه خیلی نزدیک به ماشین جلویی حرکت می کند. سپس وسیله نقلیه جلو بدون هشدار یا چراغ چشمک زن ناگهان متوقف می‌شود و در نتیجه راننده پشتی با آن برخورد می کند. این رخداد سبب بروز یک تصادف می‌شود. در این شرایط، هر دو راننده مقصر تصادف زنجیره‌ ای محسوب می‌شوند.

حال اگر مقصر تصادفات زنجیره‌‌ای نتواند خسارات را پرداخت کند، تکلیف چه خواهد بود؟

در این حالت بیمه بدنه به کمک این اشخاص آمده و بخشی از خسارات وارده را جبران می‌‎کند. بیمه بدنه یک بیمه اختیاری‌ست که هرشخصی که وسیله نقلیه داشته باشد، می‌تواند این بیمه را برای آن خریداری نماید تا در صورت وقوع هرگونه حوادث مثل تصادفات زنجیره‌ای بتواند از بیمه بدنه استفاده کند.  
البته به یاد داشته باشید تا جایی که می‌توانید خسارت وارده را از بیمه شخص ثالث راننده مقصر (بیمه اجباری) دریافت کنید.
 
هر وقت که راننده مقصر نتواند خسارات را کامل پرداخت کند، بیمه بدنه به کمک او خواهد آمد. برای این که بتوانید از بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه به صورت همزمان استفاده کنید باید برای خسارت بیمه تشکیل پرونده داده و مدارک مرتبط با بیمه شخص ثالث ماشین مقصر را به شرکت بیمه تحویل دهید.
برای خرید و تمدید آنلاین بیمه بدنه خودرو به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

 

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

همانطور که اشاره کردیم بیمه بدنه از جمله بیمه‌های اختیاری‌ست که می‌توانید برای وسایل نقلیه خود از آن استفاده کنید. می‌توانید بیمه بدنه خودرو ی خود را به صورت آنلاین از سایت بیمه دات کام تهیه نمایی . پس از ورود به سایت و تکمیل اطلاعات به استعلام و مقایسه بیمه بدنه از شرکت‌های بیمه‌ای معتبر و دارای مجوز بیمه مرکزی بپردازید. در نهایت، می‎توانید بهترین بیمه بدنه خودرو ی مناسب برای شرایط خود را به صورت اینترنتی از bimeh.com خریداری نمایید. این بیمه‌نامه در اسرع وقت به صورت رایگان به نشانی مد نظر شما ارسال خواهد شد.
منبع: سایت بیمه دات کام(www.bimeh.com)

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: