ترامپ جنگ را شروع خواهد کرد ؟

کدخبر : 15056

هیئت حاکمه و گروه‌های پرنفوذ از اقداماتی که ممکن است تبعات بسیار زیادی برای آمریکا داشته باشد، جلوگیری می‌کنند

درحالی که  جو بایدن  و تیم او در تدارک اقداماتی هستند که قرار است بعد از ژانویه انجام دهند و بسیاری در نقاط مختلف آمریکا و جهان از پیروزی بایدن خرسند هستند اما شاید یک نکته کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. نخست اینکه هنوز  نتایج انتخابات آمریکا  به طور رسمی مورد تایید قرار نگرفته است و در برخی ایالت‌ها مانند آلاسکا، کارولینای شمالی و جورجیا هنوز نتیجه غیررسمی نیز اعلام نشده است. مورد دوم این است که نباید فراموش کرد تا بیستم ژانویه اختیار  کاخ سفید  با دونالد ترامپ است و او قانونا می‌تواند هر تصمیمی بگیرد. برخی از این تصمیمات حتی می‌تواند تبعاتی داشته باشد که اگر ترامپ قدرت را تحویل داد نیز تبعات آن گریبان دولت بایدن را بگیرد. یکی از اتفاقاتی که تازگی رخ داده و ترامپ آن را تغییری «فوری و موثر» نامیده است، برکناری وزیر دفاع است. مارک اسپر پیش از پیوستن به وزارت دفاع نایب رئیس روابط حکومتی ریتیون، از پیمانکاران بزرگ دفاعی آمریکایی بود. اسپر در دوران حضور در ریتیون از سوی روزنامه ده هیل به عنوان لابیست برتر ابرشرکت‌ها در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ برگزیده شد.

 

او از تابستان 2019 بعد از چند ماه از اخراج جیمز متیس به عنوان وزیر دفاع انتخاب شده بود و حالا تقریبا بعد از یک سال و نیم به کارش پایان داده شد. او در اولین واکنش خود به خبر برکناری‌اش گفت: من هیچ وقت از کسانی نبودم که همیشه بله می‌گویند. مارک اسپر تاکید کرد که هیچ نیتی برای استعفا نداشت، اما پیشبینی می‌کرد که برکنار شود، ولی زمان آن را نمی‌دانست. وی افزود: با وجود زنجیره بحران‌ها و نزاع‌ها و تنش‌ها با کاخ سفید، بر این باورم که ما واقعا در تغییر وزارت خانه موفق عمل کردیم. مارک اسپر گفت که تمام تلاش خود را می‌کند تا از مواضعی که سیاسی به نظر می‌رسد، دور بماند. وزیر دفاع برکنار شده

 

آمریکا در گفتگوی هفته گذشته خود با روزنامه میلیتاری تایمز گفته بود: من به عنوان وزیر دفاع تصمیم دارم تا به مبارزه‌ام با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ادامه دهم و از اینکه چنین رفتاری دارم، پشیمان نیستم. وی در این مصاحبه که در چهارم نوامبر انجام شد، گفته بود: همانطور که گفتم شما باید به مبارزه ادامه دهید. من می‌توانم بابت هر چیزی مبارزه کنم و آن را به یک نبرد بزرگ تبدیل کنم و می‌توانم با آن زندگی کنم. میپرسید چرا؟ چه کسی بعد از من بیاید؟ یک فرد بله قربانگو، پس خدا به دادمان برسد. اسپر در پاسخ به این سوال که آیا سایر وزرای دفاع زمان زیادی را برای متعادل‌سازی آرزوها و آمال رئیس جمهوری با تاثیرات امنیت ملی بالقوه صرف کرده‌اند، گفت:‌ شاید نه. نمی‌دانم. پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد که مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور را برکنار و «کریستوفر میلر»، مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم را به عنوان سرپرست این وزارتخانه (پنتاگون) منصوب کرده است. ترامپ در پیام توییتری خود در این باره آورده است: مایه خوشحالی است که اعلام کنم کریستوفر سی میلر، مدیر بسیار مورد احترام مرکز ملی مبارزه با تروریسم -که به اتفاق آرا توسط سنا تایید شد- سرپرست وزارت دفاع خواهد بود؛ (این فرمان) بلا فاصله اجرایی می‌شود. میلر یکی از نیروهای ویژه ارتش ایالات متحده آمریکا بود و از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۱۴ در ارتش خدمت کرده‌است. میلر پیش از منصب سرپرست وزارت دفاع، به عنوان مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم و مشاور سابق شورای امنیت ملی ایالات متحده فعالیت می‌کرد. مارک اسپر در حالی توسط ترامپ اخراج شد که وی قرار بود هفته آینده به اروپا برود و درباره کاهش نیروهای آمریکایی در آلمان مذاکره کند. رسانه‌ها پیشتر، از استعفای وزیر دفاع آمریکا به دلیل اختلاف با ترامپ گفتند. حدود دوهفته پیش نیز منابع نزدیک به رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده بودند که ترامپ، فهرست بلندبالایی را شامل مدیر اف‌بی‌آی، رئیس سیا و وزیر دفاع خود برای اخراج در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو آماده کرده است. سه روز پیش بود که روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از منابع مطلع گزارش داد ترامپ ممکن است «مارک اسپر»، وزیر دفاع و «جینا هاسپل»، رئیس سیا را اخراج کند. برخی از مقام‌ها گفته‌اند «کریستوفر رای»، رئیس اف‌بی‌آی هم یکی از کسانی است که در فهرست اخراجی‌ها قرار دارد. برخی از منابع دیگر گفته‌اند ترامپ از اخراج «رای» منصرف شده و او در سمتش باقی خواهد ماند.

 

 ریشه اختلافات

نیویورک تایمز گزارش داده که مارک اسپر وزیر دفاع پیشین آمریکا که روز سه‌شنبه اخراج شد از چند ماه پیش با ترامپ اختلاف داشته است. اسپر با ترامپ بر سر گسیل کردن سربازان برای سرکوب معترضان به خشونت پلیس اختلاف پیدا کرده بود. صفحه توییتر الجزیره نظر کریس مورفی، سناتور دموکرات درباره برکناری مارک اسپر را منتشر کرد: برکناری مارک اسپر فضای ناپایدار خطرناکی را برای امنیت ملی در دوره‌گذار ایجاد می‌کند. یکی از موارد اختلاف میان آقای اسپر و دونالد ترامپ، عوض کردن نام پایگاه‌های نظامی آمریکا بود که به نام ژنرال‌های ایالت‌های جنوبی دوران جنگ داخلی این کشور بودند. جنگ‌هایی میان ایالت‌های شمالی و جنوب آمریکا بر سر قانون برده‌داری بودند. بسیاری از مردم آمریکا از جمله حامیان جنبش «جان سیاهان مهم است» مجسمه‌های باقی‌مانده از ژنرال‌ها و شخصیت‌های حامی برده‌داری در آن دوران در نقاط مختلف آمریکا را اهانت‌آمیز می‌دانند و خواستار برچیده شدن آنها هستند. پنتاگون هم در واکنش به این خواسته‌ها، اعلام کرده بود که بنا دارد نام ژنرال‌های ایالت‌های جنوبی حامی برده‌داری در جریان جنگ‌های داخلی را از روی پایگاه‌های نظامی این کشور بردارد اما آقای ترامپ با این تصمیم مخالف است و می‌گوید نخواهد گذاشت آنچه به زعم او «نماد تاریخ آمریکاست» از بین برود. بر همین اساس، مارک اسپر با تهیه لایحه‌ای به همراه کنگره، به دنبال آن بود که از مجرای قانونی تعویض نام این پایگاه‌ها را تصویب و اجرا کند. یکی دیگر از اختلاف‌ها میان آقای ترامپ و مارک اسپر زمانی روی داد که نیروهای گارد ملی برای مقابله با معترضان جنبش «جان سیاهان مهم» است، به تظاهرات میدان لافایت در نزدیکی کاخ‌سفید یورش بردند و تجمع صلح آمیز آنجا را بر هم زدند تا آقای ترامپ بتواند به مقابل کلیسای قدیمی آنجا رفته و در برابر دوربین‌ها و در حالی که انجیل به دست داشت، درباره تصمیم خود برای برخورد با ناآرامی‌های ناشی از مرگ جورج فلوید سخن بگوید. در آن ماه‌ها، ژوئن، ژوییه و اوت گذشته، آقای ترامپ بارها تهدید کرد که برای فرونشاندن اعتراضات خشن در برخی از شهرهای آمریکا چون مینیاپولیس (محل کشته شدن جورج فلوید به دست مامور پلیس)، شیکاگو، پورتلند و واشنگتن، از نیروهای ارتش استفاده خواهد کرد. سیاستی که مارک اسپر و دیگر فرماندهان ارتش آمریکا آن را نادرست ارزیابی کردند و از آن انتقاد کردند. در ماه ژوئن، مارک اسپر که خود یک ارتشی سابق است اما تا پیش‌از رسیدن به ریاست پنتاگون، در گروه هواپیماسازی بویینگ پست مدیریتی داشت، گفته بود استفاده از نیروهای ارتشی برای کنترل ناآرامی‌ها غیرضروری است. اظهارنظری که آقای ترامپ آن را نپسندید. اصرار ترامپ برای تعجیل در خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از افغانستان، آلمان و کره جنوبی دیگر عاملی بود که روابط او با وزیر دفاعش را شکرآب کرد. مخالفت اسپر با این موضوع تا آنجا پیش رفت که ترامپ برای اولین بار به فکر برکناری او افتاد.

 

 تبعات تغییر وزیر دفاع

اما تغییر وزیر دفاع درحالی که ترامپ در شرایط مساعدی به لحاظ موقعیت سیاسی خود نیست موجب شده تا برخی گمانه زنی‌ها نیز درباره او مطرح شود. در طول چهار سال گذشته بارها بسیاری از تحلیلگران مایل بودند اینگونه پیش‌بینی کنند که ترامپ یک جنگ به راه خواهد انداخت

اما دوره این تاجر یکی از آرام‌ترین دوره‌های تاریخ معاصر به لحاظ سیاست‌های تهاجمی ایالات متحده در بخش نظامی بود و ترامپ همه ابزارهای تهاجمی خود را در بخش اقتصاد و با استفاده از قدرت دلار پیش‌می‌برد. حالا بازهم این گمانه زنی درباره نیت ترامپ از تغییر وزیر دفاع مطرح شده و برخی گمانه زنی می‌کنند ممکن است یک اقدام نظامی

         

از سوی ترامپ را شاهد باشیم؛ از ونزوئلا گرفته تا خاورمیانه گزینه‌هایی است که به عنوان اهداف ترامپ مطرح می‌شود. در همین زمینه با یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفتگو کردیم. مرتضی مکی به «آفتاب یزد» گفت:«برکناری مارک اسپر از مدت‌ها پیش مطرح بود و حتی قبل از انتخابات نیز گمانه زنی‌هایی شنیده شده بود که خود اسپر به دنبال استعفا است اما پنتاگون این موضوع را تکذیب کرد. به طور کلی با توجه به کارنامه چهار ساله دولت ترامپ این نوع برکناری‌ها غیرعادی نیست و امری روتین است به عبارت دیگر از ویژگی‌های این دولت بوده است که بارها درباره مقامات گوناگون شاهد بوده ایم.» او افزود:«بیش از 50 نفر از مقامات کاخ سفید یا دولت فدرال در دولت ترامپ یا مجبور به استعفا شده‌اند یا برکنار و اخراج شده‌اند و اکثریت آنها نیز بعد از اخراج به انتشار کتاب‌هایی در افشاگری علیه ترامپ پرداخته اند.

 

مهمترین مورد نیز کتاب جان بولتون بود که یکی از تندروهای جمهوری خواه بود که تصور نمی‌شد او با ترامپ دچار اختلاف باشد و رئیس جمهور آمریکا در نهایت بولتون را هم اخراج کرد.» این تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره اینکه چه اثراتی می‌تواند چنین تغییری برای آمریکا یا جهان داشته باشد گفت:«برخی معتقدند با توجه به سفرهای در پیش روی پومپئو و آبرامز به اسرائیل و خاورمیانه، ممکن است ترامپ دست به اقدامات نظامی غیر منتظره بزند اما این تحلیل به نظر نمی‌رسد چندان دقیق باشد با وجود همه متغیرهای فعلی و شکست ترامپ در انتخابات هیئت حاکمه و گروه‌های پرنفوذ از اقداماتی که ممکن است تبعات بسیار زیادی برای آمریکا داشته باشد، جلوگیری می‌کنند.» مکی درباره اینکه آیا تغییر وزیر دفاع به دلیل بروز درگیری‌های احتمالی در آمریکا خواهد بود نیز گفت:«این موضوع براساس شواهد دور از ذهن است چرا که جمهوری خواهان فراتر از ابعاد قانونی از ترامپ حمایت نکرده‌اند و تنها براین موضوع تاکید دارند که روند حقوقی طی شود چرا که آنها نمی‌خواهند فرصت‌های آینده را از دست بدهند چون که ناآرامی در آمریکا برای مردمی که امنیت را بسیار مورد توجه قرار می‌دهند می‌تواند تبعات سیاسی داشته باشد.»

 

منبع : رکنا 

 

 

                            

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه