همسران نامزدهای انتخاباتی چه شغلی دارند؟

کدخبر : 20020

همسر عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی به نمایندگی از همسرش در رسانه ملی حضور یافت.

پایگاه خبری شمانیوز: همسر عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی به نمایندگی از همسرش در رسانه ملی حضور یافت. پوشش و بیانی متمایز با همسران مسئولان کشور دارد. با یک روسری آبی رنگ و نگاهی مطمئن رو به روی مجری برنامه خبری نشسته و از خصوصیات و توانمندی های همسرش به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری می گوید. سپیده شبستری تصویر زنی مدرن و تحصیل کرده را برای مخاطبان ترسیم می کند که حضورش به عنوان نماینده و نزدیک‌ترین فرد به عبدالناصر همتی در یک گفت وگوی خبری، می تواند قاصد یک پیام مثبت به جامعه باشد. در واقع همتی از این مجال برای معرفی دیدگاه خود  به «مسئله زنان» و اقدامات خود در راستای «ارتقای جایگاه زنان» به عنوان بخش کثیر و موثر اجتماع به درستی استفاده کرد. مجالی که پیش از او نیز بارها مورد استفاده نامزدهای ریاست جمهوری قرار گرفت.

 

 

 

سال ٨٨، نخستین حضور رسمی همسران

 

شاید آشناترین تصویر از حضور همسران رجال سیاسی در انتخابات برای عموم مردم، مربوط به سال ۱٣٨٨ باشد. زمانی که در دهمین دوره این کارزار، زهرا رهنورد در کنار میرحسین موسوی حضور پیدا کرد و فاطمه کروبی دوشادوش مهدی کروبی ایستاد و رئیس ستاد او شد. همراهی که از آن سال های حضور در صحنه سیاست تا این روزهای سکوت و حصر همچنان ادامه دارد. البته در آن سال، محسن رضایی هم با همراهی همسرش برای نام نویسی انتخابات به وزارت کشور رفت که البته حضور او در همین مرحله خلاصه شد. با این حال این حضور موثر همسران ، بستری تازه ساخت و در انتخابات دوره یازدهم نیز تکرار شد. اگرچه همسر رئیس‌جمهور در ایران برخلاف برخی کشورها، یک «عنوان» مرسوم در عرصه سیاست به شمار نمی‌رود ولی تاثیر این زنان بر اقدامات رئیس‌جمهور انکار ناپذیر است. امروز و در حالی که شمارش معکوس انتخابات ۱۴۰۰ آغاز شده، با حضور سپیده شبستری، همسر عبدالناصر همتی در صدا و سیما، نگاه به نقش همسران کاندیداها دوباره پررنگ شده است.

 

 

 

 

معصومه خدنگ، همسر محسن رضایی

 

محسن رضایی از طریق امام جماعت مسجد احمدیه نارمک و به عنوان عضوی از خانواده‌ای انقلابی با همسرش آشنا شد و ازدواج کرد. خدنگ دور از هیاهوی فعالیت‌های سیاسی به عنوان زنی خانه‌دار در کنار همسرش ایستاد و حتی مرگ مشکوک پسرشان نیز نتوانست خللی در حمایت او از رضایی وارد کند. نام و چهره این زن، اولین بار پس از حضورش در کنار محسن رضایی برای ثبت نام در انتخابات ٨٨ شناخته شد.

 

 

 

فاطمه سجادی، همسر سعید جلیلی

 

برخلاف جلیلی که نه تنها برای ایرانیان بلکه به عنوان مذاکره‌کننده ارشد ایران در مسئله اتمی‌ برای خارجی‌ها نیز شناخته شده است، همسر او به دلیل دور بودن از فضای سیاسی میان مردم چندان شناخته شده نیست. فاطمه سجادی و سعید جلیلی در سال ۱٣٧۱ با یکدیگر ازدواج کردند. طبق گزارش قانون، سجادی که دانش‌آموخته رشته پزشکی است، برخلاف دیگر همسران کاندیداها حاشیه نشینی را به حضور در محافل تبلیغاتی ترجیح داده است.

 

 

جمیله علم الهدی، همسر ابراهیم رئیسی

 

در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، فیلمی تبلیغاتی از زندگی ابراهیم رئیسی، کاندیدای ریاست جمهوری آن سال منتشر شد که او در آن برای اولین بار از زندگی خصوصی اش گفت. همسر او، جمیله علم الهدی، فرزند امام جمعه مشهد و استادیار دانشگاه شهید بهشتی است. جمیله علم الهدی در سال ٩۴ و در گفت و گو با یکی از خبرگزاری های حامی رئیسی، اظهار کرد که پس از تصمیم به کاندیداتوری همسرش، فرزندانشان به گریه افتادند و او نیز در بیمارستان بستری شد. البته این گفت و گو بعدها از خروجی رسانه ها حذف شد. او نیز مانند همسر سعید جلیلی چندان علاقه ای به حضور در محافل تبلیغاتی انتخابات ندارد.

 

 

 

 

معصومه پاکتچی، همسر علیرضا زاکان

 

از زمان اعلام کاندیداتوری زاکانی حواشی پیرامون او شدت گرفت. از تیتر “یک همسر در تهران دارم یک همسر در قم” که به نقل از زاکانی در خبرگزاری های مختلف دست به دست و بعد از سوی نزدیکان او تکذیب شد تا ماجرای تحصیل دختر او در لوزان، که به ادعای زاکانی، بورس تحصیلی شده است! همسر زاکانی اما، دارای تحصیلات سطح ۳ حوزه علمیه می‌باشد که سالیان متمادی در مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان تهران مشغول به فعالیت می‌باشد. وی از سال ۱۳۸۶ مسئولیت واحد خواهران بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود را عهده‌دار بوده و تندیس مهدی‌یاوران را در همایش بین‌المللی دکترین مهدویت در زمینه مدیریت در سال ۹۱ دریافت کرده‌است.

 

 

سپیده شبستری، همسر عبدالناصر همتی

 

 

شبستری پیش از آن که به نمایندگی از همسرش در گفت و گوی ویژه خبری حاضر و برای مردم شناخته شود، دوم اسفند ۱٣٩٨ همراه با همتی در یکی از مدارس تهران هنگام رای دادن دیده شد. بازتاب مثبت همراهی او با همسرش در کارزار انتخابات هنوز ادامه دارد.

 

 

 

همسران ناشناخته دیگر کاندیداها

 

 

همسر امیرحسین قاضی زاده هاشمی ، چهره‌ای کمتر شناخته‌شده در عرصه امور اجتماعی و سیاسی است که با وجود تلاش‌های بسیار برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر برای توضیح نقش ایشان در زندگی هاشمی به نتیجه ای نرسیدیم. قاضی زاده خود در مصاحبه ای درباره آشنایی با همسرش می گوید که در دوره دانشجویی همسر یکی از هم دانشکده‌ای‌هایش کارمند اداره بهداشت بود و با مادر خانم او آشنایی داشت و این باب آشنایی او و همسرش شد.

همسر محسن مهر علیزاده نیز چهره ای ناآشناست. به نظر می رسد مهرعلیزاده نیز چندان به آشنا شدن این چهره برای مردم مایل نیست. او در مصاحبه ای اظهار کرده که در سال ۱٣۵٩ با همسرش ازدواج کرد و مهریه او هزار تومان به همراه تعلیم سوره صف بود.

در نهایت آنچه مسلم است اینکه روز ٢٨ خرداد، علاوه بر اینکه در سرنوشت مردم ایران تاثیر مهمی خواهد گذاشت، مسیری تازه را در زندگی هفت تن از زنان این‌ مرز و بوم رقم خواهد زد. زنانی که هرکدام امیدوارند همسرانشان را به عنوان رئیس جمهور آینده ایران، بدرقه و راهی ساختمان پاستور کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه