کدخبر : 13956

بیست و دومین همایش و نمایشگاه فولاد پس از هفت ماه تاخیر به دلیل ویروس کرونا آغاز به کار کرد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از  گسترش نیور ، این همایش با حضور دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو و جمعی از محققان، استادان، مدیران و کارشناسان فولاد و مشارکت مجتمع فولاد خراسان در روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹ در محل دائمی همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد.

در این همایش علمی مدیران و کارشناسان صنعت فولاد کشور به موضوعاتی درباره چالش‌های موجود در تامین مواد اولیه، تجهیزات، دانش فنی و توسعه زیر ساختها در رقابت‌پذیری محصولات فولادی در قالب پانل تخصصی پرداختند و به سوال معاون بهره‌برداری مجتمع فولاد خراسان درباره عدم تامین کنسانتره با کیفیت مطلوب و عدم توازن بین فناوری‌های پیاده شده با کیفیت مواد اولیه، پاسخ داده شد.

 

روفسور عباس نجفی زاده، رئیس هیات انجمن آهن و فولاد ایران در آیین افتتاح این سمپوزیوم، انتقال دانش بین شرکت‌کنندگان را سبب بهره‌وری صنعت فولاد دانست و گفت: نقش فولاد در اقتصاد جهانی

ارزش افزوده فولاد بیشتر از دیگر صنایع است و می‌تواند بیشترین بهره‌وری را داشته باشد و بیشتر از دیگر صنایع اشتغالزایی داشته است.

وی افزود: در آینده باید تولید فولاد با مدیریت هوشمند صورت گیرد و الزام انطباق فرآیندهای با ضوابط زیست محیطی از الزامات تولید‌کنندگان فولاد باید باشد، فناوری تولید فولاد باید به سمت کاهش گاز گلخانه‌ای باشد تا این صنعت به یک صنعت سبز تبدیل شود.

رئیس هیات انجمن آهن و فولاد با اشاره به اینکه برای تولید محصولات فولادی جدید باید استحکام و انعطاف بیشتر مد نظر باشد گفت: برای تولید فولاد باید سوخت‌های جایگزین صورت گیرد و این هدف صورت نمیپذیرد تا تحقیقات به‌صورت کامل در کنار تولید فولاد انجام شود.

دکتر خداداد غریب پور، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت(صمت) گفت: ذخایر آهن استخراج و اکتشاف شده کشورمان تا چند سال آینده کافی است و به منظور توسعه و پیشرفت صنعت فولاد باید با روشهای نوین، سنگ آهن استخراج کرد و با تولید فولاد جایگاه کشورمان را در دنیا ارتقاء دهیم. وی با اشاره به اینکه بهره گیری از طرح‌های نوین مطابق با محیط‌زیست و بهره گیری از پایان نامه‌های تحقیقاتی دانشجویان و نخبگان از برنامه هایی است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت اجرا خواهد کرد، افزود: هر روز ابداعات جدید در دنیا در حوزه فولاد داریم و انجمن آهن و فولاد ایران این وظیفه را دارد تا براساس نیاز صنعتی پژوهش‌ها را سامان دهد تا رفع نیاز صورت گیرد.

غریب پور، با اشاره به اینکه هم اکنون برای رفع نیاز فولاد سازان همکاری خوبی با دانشگاه‌ها و مراکز دانش‌بنیان داریم، گفت: رویکرد جدید وزارتخانه نیاز سنجی، بهره‌وری و ایمنی است و در سال گذشته ۱۷۰ نیاز صنعتی شناسایی شد و در دانشگاه بر روی آن کار شده و الان در حال بهره‌برداری از نتایج آن هستیم.

وی گفت: تقاضا محور کردن سمپوزیوم‌ها و همایش‌ها باید انجام پذیرد تا صنایع فولادی بدانند که با شرکت در این همایش‌ها و سمپوزیوم‌ها نیازهایشان رفع می‌گردد. وی صنعت فولاد را نمونه و پیشتاز در کشور دانست و خاطر نشان ساخت: تولید فولاد یازده درصد رشد داشته است که این نشان از تلاش فولاد سازان و سرمایه گذرای در این زمینه است.

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه فولادسازان توانسته‌اند نیازهای ارزی کشور را بر آورده کنند، گفت: کاهش گازهای گلخانه‌ای، تولید فولاد سبک و توسعه پایدار رویکرد جدید در صنعت فولاد است و توجه به این امر یک ضرورت است. وی تصریح کرد: با توسعه پایدار و اکتشافات جدید می‌توان کمبود نیاز مواد اولیه را باید کاهش دهیم، اکتشافات جدید و برداشت‌های عمیق باشد رسالت جدید و ضرورت کشور است.

همزمان با برگزاری سمپوزیوم فولاد، فولاد خراسان با برپایی غرفه در نمایشگاه جانبی که عصر روز دوشنبه ۱۶ مهر ماه توسط دکتر غلامحسین مظفری، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افتتاح شد، دستاوردها و محصولات خود را به نمایش برای بازدیدکنندگان گذاشت.

گفتنی است این نمایشگاه با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی با حضور ۲۵۴ شرکت داخلی و به مدت سه روز برپاست.


 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه