کدخبر : 15513

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر توانست با اخذ مجوز انتشار اوراق اجاره ۱۲,۰۰۰ میلیارد ریالی از سازمان بورس و اوراق بهادار، عنوان یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان مالی از طریق انتشار اوراق بدهی را در بین شرکت‌های خصوصی، به خود اختصاص دهد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از صنعت کار، هدف از انتشار این اوراق، تأمین بخشی از سرمایه در گردش موردنیاز شرکت در قالب اوراق اجاره و از طریق فروش تجهیزات و ماشین‌آلات خط ۲ گندله سازی‌ به نهاد واسط (شرکت واسط مالی تیر پنجم) و سپس اجاره به شرط تملیک آنها، است.

این اوراق ۴ ساله با نرخ ۲۰ درصد می‌باشد، مواعد پرداخت اجاره هر ۳ ماه یکبار است که از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پرداخت می‌شود.

این اوراق، فاقد ضامن بانکی بوده و برای ضمانت پرداخت اجاره‌بها و اصل اوراق در سررسید، تعدادی از سهام شرکت سنگ‌آهن گهرزمین و تعدادی از سهام شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر توثیق گردیده است. طراحی شیوه تأمین مالی و عرضه این اوراق توسط شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین بوده و بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی این اوراق بر عهده شرکت‌های تامین سرمایه امین و تامین سرمایه امید هر یک به مبلغ ۶ هزار میلیارد ریال است.

از جمله مزایای این اوراق می‌توان به تأمین مالی بلندمدت در کوتاه‌ترین زمان، پایین بودن نرخ هزینه تأمین مالی برای شرکت در مقایسه با سایر روش‌های‌ تأمین مالی، پرداخت اصل مبلغ اوراق در پایان سال چهارم، جایگزین نمودن توثیق سهام به جای رکن ضامن (بانک‌ها) و در نتیجه کاهش نرخ هزینه تأمین مالی حداقل بین ۱ تا ۱,۵ درصد سالانه و … اشاره کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه