وزیر صمت دستور اجرای پروژه نورد گرم ۲ فولاد مبارکه را صادر کرد

کدخبر : 15789

روز پنج شنبه 20 آذرماه 1399 علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت که به همراه جمعی از معاونان خود از خطوط تولید فولاد مبارکه بازدید می نمود، طی سخنانی از وجیه اله جعفری رئیس هیئت عامل ایمیدرو خواست تا پروژه نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه را با همکاری مدیران این شرکت در کوتاهترین زمان ممکن عملیاتی نماید.

به گزارش رصد اقتصادی به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان، وی ثبات مدیریتی فولاد مبارکه را یکی از توفیقات این مجموعه دانست و با بیان این که هر بنگاهی که از مدیران کارآمد و باثبات برخوردار بوده از توفیقات خوبی هم بهره مند شده است، تصریح کرد: فولاد مبارکه از جمله سازمان هایی است که با مدیران شایسته پیشین و فعلی خود از جمله مهندس عظمییان که سکان دار این مجموعه است با برنامه هایی کارآمد به ارتقای سطح دانش، فناوری، تولید، کارایی، بهره وری و گسترش این سازمان کمک و طرح های توسعه خود را به خوبی دنبال کرده اند. 

رزم حسینی افزود: یکی از برنامه های جدید وزارت صمت تامین سرمایه از محل بازار سرمایه است. امروز وقتی نقدینگی در کشور  به ۳۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و پول های سرگردانی که در اقتصاد ایران برای بازارهای غیر کارآمد در حال چرخش است، وظیفه دولت، مدیران و سیاست گذران در عرصه پول و ارز این است که نقدینگی را به سمت تولید و افزایش تولید و برنامه های تولیدمحور قرار دهند. از این رو وزارت صمت جمع آوری این سرمایه های سرگردان در بازار سرمایه و جهت دهی به آن ها در صنایع خودرو سازی، فلزات رنگی و نساجی و لوازم خانگی را از برنامه های اساسی خود می داند. بدون شک این اقدام رشد اقتصادی و اشتغال زایی را در پی خواهد داشت.

وی از رفع قوانین مزاحم و بروکراسی اداری به عنوان دومین اقدام این وزارتخانه نام برد و اظهار داشت: در وزارت خانه به دنبال اجرایی نمودن این راهبرد هستیم و به طور قطع آن را اجرا خواهیم کرد و چه بسا سایر وزارت خانه ها هم در این مسیر وزارت صمت را همراهی کنند. ما تا حد توان خود، مسیر را برای مجاهدین اقتصادی و کارآفرینان و صاحبان سرمایه در حوزه اقتصاد  تولیدمحور و کسانی که در جهت توانمندسازی جوامع محلی کار می کند، هموار خواهیم کرد.

وزیر صمت خاطرنشان ساخت: اگر ما می خواهیم به برکت جمهوری اسلامی و به برکت ثروت هایی که در این خاک نهفته است مردمی متمکن و مردمی متدین بسازیم، که اساساً انقلاب اسلامی برای فعالان اقتصادی و کارآفرینان شکل گرفته است، باید در جهت ارتقا سطح اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم بکوشیم. در این مسیر همه کارگزاران، مسئولان، علما و روحانیت باید در جهت اینکه نسلی همراه با دیانت و تمکن مالی و رفاه در جامعه ساخته شوند، همراه شوند.

رزم حسینی از وجود کارخانجات فولادسازی، پتروشیمی و سایر تولید کنندگان داخلی به عنوان عاملی مهم در تاب آوری مقابل تحریم ها نام برد و گفت: اگرچه تحریم ها و مبارزه با کرونا برای دولت هزینه های زیادی به همراه داشته است اما دولت تا کنون سرپا ایستاده و عزت خود و کشور را حفظ نموده است.  این در حالی است که در چنین شرایطی بسیاری از طرح های توسعه شروع، اجرا و به بار نشسته  و این کار بسیار بزرگ و مهمی بوده است.

وزیر صمت افزود: اگر می خواهیم توسعه متوازن داشته باشیم باید آن ۱۰ درصد یعنی شرکت های کارآمد آنچنان مسئولیت های اجتماعی داوطلبانه داشته باشند که هیچ کس بیکار، فقیر و ناراحت نباشد؛ این امکانپذیر است.

وی در همین خصوص تصریح کرد: فولاد مبارکه می تواند به عنوان محور توسعه استان قرار بیگرد؛  با برنامه ای که مدیران دارند و یک برنامه پیوست اجتماعی برای شرکت های نامدار و بزرگ که تقویت کننده شرکت های کوچک هستند، به راحتی کسب و کارها و وضعیت فرصت های شغلی خرد و شاخص های امنیتی بهبود پیدا خواهند کرد. دیگر شاهد مهاجرت روستائیان به شهرهای بزرگ نخواهیم بود. به خاطر داشته باشیم مهاجرت سالانه ۲۵۰ هزار نفر از جامعه ایرانی به شهرهای بزرگ و حاشیه نشینی ۲۵ میلیون نفر از جمعیت ایران زیبنده نیست. امروز اینترنت پرسرعت در روستاها داریم اما مردم این روستا ها هنوز کسب و کار ندارند. از این رو چنانچه استاندار محترم اصفهان و نمایندگان ولی فقیه و  نمایندگان محترم مجلس در این استان همدل باشند، وزارت صمت نیز این آمادگی را دارد که تجار با شرافت و متدین را در جهت توسعه پایدار و متوازن در این استان بسیج کند و به یقین این امر امکان پذیر است.

وزیر صمت با تاکید بر این که استان اصفهان استان سرآمد صنعت کشور است و سهم بزرگی در تولید ناخالص داخلی دارد گفت: بسیاری از افراد کارآمد و مهم و دانشگاه های معتبر در دل این استان بوده و هست. به همین جهت دولت نیز برای خدمت گذاری آماده است. هر موردی که استاندار استان صلاح بدانند، وزارت صمت می تواند در جهت تفویذ اختیارات، حذف مقررات زائد و آیین نامه های داخلی، انجام دهد و کار را تسهیل نماید. بانک مرکزی امروز همراه با تجارت و صنعت ایران است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از آزاد شدن صادرات در هفته های اخیر به عنوان گامی بلند در جهت توسعه واردات کالاهای ضروری و مواد اولیه نام برد و گفت الان شرایطی فراهم شده است که به جای اینکه صادرکننده در دادگاه پرونده پیدا کند در جهت تامین کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات حرکت می کند. این تصمیم شجاعانه رئیس جمهور در چند هفته گذشته بود که ۸۴۰۰ میلیون کالای رسوب شده در گمرکات کشور ترخیص شده و مرتبا در حال ترخیص است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش پایانی سخنان خود گفت: این کشور برای آبادانی هرچه بیشتر فرصت های طلایی دارد که اگر همه دست به دست هم بدهیم مطمئنا می توان کشوری سرآمد و متکی به خود که استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی خودش را حفظ کرده در منطقه داشته باشیم. اگرچه تحریم هستیم ولی با تمام توان تحریم ها را می شکنیم و دور می زنیم.

مدیر عامل فولاد مبارکه خبر داد:

با تصویب در مجمع عمومی پیش رو  ارزش سرمایه شرکت به ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید

مدیرعامل فولاد مبارکه در جریان بازدید وزیر صمت از این کارخانه ضمن ارائه گزارشی از روند تولید و دستاوردهای فولاد مبارکه در سنوات اخیر گفت: فولاد مبارکه مولود انقلاب اسلامی است و مدیران و پیمانکارانی در جریان دوران دفاع مقدس با پایمردی خود این شرکت را بنا ساخته و به بهره برداری رساندند و برای کشور عزت و افتخار آفریدند.

حمید رضا عظیمیان از گروه فولاد مبارکه به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و بزرگترین فولادساز منطقه خاورمیانه و منطقه منا با سهم ۲۰ درصدی تولید فولاد نام برد و گفت: ارزش بازار این شرکت امروز به بالای ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. در حال حاضر ۷٫۲ میلیون تن فولاد در داخل شرکت تولید می شود و در گروه فولاد مبارکه ( فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد سبا) نیز ظرفیت تولید به حدود ۱۰٫۲ میلیون تن افزایش یافته است.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۰۰ کارخانه در کشور تامین کالا و مواد مصرفی فولاد مبارکه را برعهده دارند و حدود ۳۰۰۰ کارگاه نیز از محصولات این شرکت در خطوط تولید خود استفاده می کنند و ورق فولاد مبارکه را به محصولات نهایی تبدیل می کنند.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به این که در حال حاضر به طور مستقیم و غیر مستقیم حدود ۳۵۰ هزار فرصت شغلی در زنجیره تولید فولاد مبارکه به وجود آمده  است گفت: علاوه بر شرکت های یاد شده هلدینگ های دیگری شامل توکا فولاد، آتیه فولاد، هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و هلدینگ متیل نیز در گروه فولاد مبارکه حضور دارند. این درحالی است که یکی از بزرگ ترین هلدینگ های مالی کشور توسط مبارکه در حال تاسیس و راه اندازی است.

وی از وجود زنجیره کامل تولید در فولاد مبارکه به عنوان عامل اصلی افزایش سود و درآمد این شرکت نام برد و اظهار داشت: فروش مبارکه در سال ۹۷ حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان بوده، سال ۹۸ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان و امسال پیش بینی می شود این عدد به مرز ۵۵ هزار میلیارد تومان فروش برسد. به همین دلیل می توان گفت فولاد مبارکه در کنار اینکه یک بنگاه صنعتی است، یک بنگاه اقتصادی هم هست که در بازار سرمایه نقش بسیار مهمی دارد.

وی در تشریح عملکرد خطوط تولید این شرکت گفت: شرکت در ۸ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روند روبه رشدی داشته است به نحوی که با تلاش کارکنان شرکت، تولید گندله در بازه زمانی مذکور سال ۹۷ نزدیک به ۶ میلیون تن بوده و امسال به حدود ۷ میلیون تن افزایش یافته است. در آهن اسفنجی از ۷ میلیون تن به ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تن در فولاد خام از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ۶ میلیون ۶۹۰ هزار تن رسیده ایم.

وی با بیان این که شرکت در سال گذشته با افت تولید مواجه شده است تصریح کرد: دو دلیل عمده نرسیدن مواد اولیه قطعی حدود دو ماهه گاز مهمترین دلایل این امر بوده است که می طلبد مسئولین محترم نسبت به آن چاره اندیشی و اقدام عاجل بعمل آورند. به خاطر داشته باشیم فولاد مبارکه در سال ۹۸ حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان زیان به دلایلی که اشاره شد متضرر شد. نباید فراموش کرد که فولاد مبارکه جزء کارخانه هائی است که بیشتر از ظرفیت اسمی خود می تواند تولید کند اما این باعث تاسف است که ما بتوانیم تولید کنیم ولی به خاطر کمبود مواد تولید نکنیم.

وی تصریح کرد فولاد مبارکه برای کنترل و آرامش بازار سعی می کند که کالا را به مشتری و مصرف کننده برساند. و بنا بر تاکید مسئولین وزارت خانه نگاه تامین حداکثری بازار داخل امسال کاهش۳۲ درصدی صادرات را شاهد بودیم. اگرچه کاهش صادرات در دراز مدت برای سازمان مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

وی از ایجاد هلدینگ مالی در فولاد مبارکه خبر داد و گفت: از سال ۹۷ تا بحال سرمایه ثبتی فولاد مبارکه از ۷۵۰۰ میلیارد تومان تا دی ماه سال جاری با تصویب و تصمیم مجمع عمومی پیش رو  به ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

عظیمیان تصریح کرد: بسیاری از شرکت های بورسی از محل تجدید ارزیابی ممکن است نسبت به افزایش سرمایه اقدام کنند ولی افزایش سرمایه در فولاد مبارکه کاملا واقعی است و از محل سود توزیع نشده انباشت شده سهام داران انجام می شود و لذا سهام مبارکه سهام بسیار ارزشمند است.

مدیر عامل فولاد مبارکه با بیان این که بخاطر التهاباتی که در دو سه ماه گذشته پیش آمد اولین مجوز ایجاد سهام خزانه به نام فولاد مبارکه صادر شده است، گفت: همانگونه که می دانیم هیچ شرکت بورسی حق ندارد سهام خودش را بخرد، اما راهکاری که سازمان بورس ایجاد کرد که صف فروش ایجاد نشود با تاسیس صندوق سهام خزانه که ما این کار را انجام دادیم، حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان سهام خود را خرید کردیم و این میزان تا ۴۰۰۰ میلیارد تومان می تواند ادامه یابد. لذا تاسیس صندوق سرمایه گذاری بازار گردانی با سرمایه ۸۰۰ میلیارد تومان و افزایش ۴ برابری سرمایه ثبتی، وقتی به ۳۰ هزار میلیارد برسد در دی ماه بزرگ ترین شرکت با سرمایه ثبتی فولاد مبارکه خواهد بود.

وی در ادامه از تعریف حدود یک میلیارد یورو پروژه در فولاد مبارکه خبر داد و گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز سهم داخل است. این پروژه ها شامل نورد گرم ۲، افزایش ۵۰۰ هزارتنی ظرفیت فولاد هرمزگان( رسیدن به ظرفیت ۲ میلیون تن) راه اندازی فولادسازی ۸۰۰ هزار تنی فولاد سفید دشت، کارخانه تولید الکترود گرافیتی اردکان، افزایش ظرفیت شرکت ورق خودرو کاشان هستند.  همچنین حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران داخلی در سراسر کشور واگذار می شود که این مطلب در راستای دستور مقام معظم رهبری برای جهش تولید، اقدام مؤثری خواهد بود.

وی از پروژه نورد گرم ۲ فولاد مبارکه به عنوان یکی از اصلی ترین پروژه های حوزه صنعت فولاد کشور نام برد و گفت: با تولید ورق خام مورد نیاز تولید لوله های انتقال نفت و گاز ترش از گوره به جاسک نشان دادیم که در حوزه تولید فولاد خام از دنیا عقب نیستیم و  همپای دنیا جلو رفته ایم ولی در تولید ورق از دنیا عقبیم، اگر ما در ۳ تا ۵ سال آینده ورق های با گرید جدید تولید نکنیم فولاد مبارکه نیز به سرنوشت کارخانجات عقب مانده کشور دچار خواهد شد.

عظیمیان در ادامه از پروژه اجرای تکنولوژی نسل چهارم تکنولوژی در فولاد مبارکه به عنوان دیگر ابر پروژه در دست اجرای این شرکت یاد کرد و گفت: فولاد مبارکه اکنون نسل سوم تکنولوژی است و دنیا به سمت نسل چهارم که بسیار هوشمند است در حال پیشرفت است و این دقیقا همان حرکت در مسیر دانش افزایی است که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو :

همکاری در زمینه اجرای ابر پروژه نورد گرم ۲ فولاد مبارکه وظیفه ملی است

معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو نیز در حاشیه این بازدید و در مصاحبه با خبرنگار فولاد همکاری اجرای ابر پروژه نورد گرم فولاد مبارکه را وظیفه ای ملی خواند.

وجیه الله جعفری طرح نورد گرم ۲ فولاد مبارکه و تامین مواد اولیه را دو موضوع مهم و اساسی برای این مجموعه عظیم عنوان کرد و گفت : در رابطه با طرح نورد گرم ۲ یکسری پیگیری ها باید انجام شود و باتفاق همکاران و مجموعه مدیریتی فولاد مبارکه در یک بازه زمانی کوتاه این موضوع را به نتیجه برسانیم. وی افزود : بطور قطع طرح نورد گرم ۲ باید هرچه سریعتر اجرا شود چرا که هم برای آینده فولاد مبارکه و هم تامین بازار ورق کشور بسیار تاثیر گزار است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درادامه خواستار برطرف شدن مشکلات این پروژه شد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه به عنوان نهاد ناظر وظیفه خود می دانیم درخصوص تامین مواد اولیه، فولاد مبارکه را همراهی کند ، افزود : سعی می کنیم در بازه زمانی کوتاه بسته ای برای تامین بدون دغدغه مواد اولیه فولاد مبارکه تدوین کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد : در زمینه تامین مواد اولیه قطعا همکاری ایمیدرو، وزارت خانه و وزیر صمت را شاهد خواهیم بود.

گفتنی است در ابتدای این بازدید، وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیئت همراه با حضور در محل معراج الشهدای فولاد مبارکه به مقام شامخ شهدا ادای احترام  و در ادامه در باغچه فضای سبز شخصیت های این شرکت یک نهال به رسم یادبود غرس نمودند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه