عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان:

رویکرد اخیر مدیریت فولاد مبارکه در زمینۀ تحول دیجیتال بسیار حائز اهمیت است

کدخبر : 15968

با هدف حل چالش‌های فناورانۀ مطرح‌شده در رویداد ریورس‌پیچ (Reverse Pitch) مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد، سومین دور بازدید شرکت‌های دانش‌بنیان از خط تولید فولاد مبارکه انجام شد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از خبرنگار فولاد، با الزام و مأموریت مدیریت شرکت فولاد مبارکه به شرکت ایریسا مبنی بر تدوین برنامۀ هوشمندسازی و تحول دیجیتال در فولاد مبارکه، برنامۀ پنج‌ساله‌ای تدوین گردید و در این راستا و با هدف حل چالش‌های موجود در این زمینه، رویداد    ارائۀ  چالش‌های فناورانه در مهرماه سال جاری در دانشگاه تهران برگزار شد. پس از آن،  با گزینش پیشنهاد‌های برتر،  ۱۵ تیم طی مدت ۴ روز از خطوط تولید فولاد مبارکه بازدید کردند.

این گروه‌ها در این مدت از واحدهای فولادسازی و نورد سرد بازدید و از نزدیک با فرایند جاری در این بخش‌ها آشنا شدند.

کاربرد تکنولوژی AR/VR در خطوط تولید، طراحی و ساخت دوقلوی دیجیتال و تحلیل بهره‌وری خطوط تولیدی فولاد مبارکه با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی ازجمله موضوعاتی بودند که شرکت‌های دانش‌بنیان برای طراحی و ایده پردازی‌های مرتبط با آن‌ها از مجموعۀ فولاد مبارکه بازدید کردند.

کاهش ضایعات و افزایش بهره‌وری از اهداف حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در فولاد مبارکه است

عضو هیئت‌علمی گروه هوش مصنوعی دانشگاه اصفهان پس از بازدید از واحد فولادسازی فولاد مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد گفت: در راستای طرح تحول دیجیتال و تحلیل بهره‌وری خطوط تولید بر اساس طرح پیشنهادی که ارائه کرده بودیم بازدید بسیار خوبی از واحد فولادسازی داشتیم.

حسین کارشناس با بیان اینکه این‌گونه بازدیدها موجب می‌شود دقیق‌تر و جامع‌تر با نیازمندی‌های فولاد مبارکه آشنا شویم افزود: این بازدیدها موجب می‌شود طرح‌ها و پیشنهادهای عملیاتی خود را با پختگی بیشتری ارائه کنیم.

وی به طرح ارائه‌شده توسط گروه هوش مصنوعی دانشگاه اصفهان اشاره کرد و گفت: این طرح قرار است با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف و با برنامه‌ریزی صحیح موجب کاهش ضایعات و افزایش بهره‌وری در مجموعۀ فولاد مبارکه شود.

استفاده از هوش مصنوعی باعث بهره‌وری بیشتر صنایع می‌شود

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان که در حوزۀ داده‌کاوی و هوش مصنوعی فعالیت دارد طی بازدید از خط تولید در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد با بیان اینکه این بازدید دیدگاه مثبت‌ و واقع‌بینانه‌ای به ما داد گفت: هرچه تعامل بین شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت بیشتر باشد، زمینۀ پیشرفت هر دو طرف بیشتر فراهم می‌شود و صنعت باید به شرکت‌های دانش‌بنیان و    نوپا    اعتماد کند.

علیرضا مرادی افزود: در فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های صنعتی کشور که سالیان طولانی فعالیت دارد، این امکان وجود دارد که در جای‌جای آن اتفاقات خوبی در زمینۀ تحولات دیجیتال رخ دهد.

وی بهره‌وری بیشتر خط تولید، افزایش راندمان و کاهش زمان اتلاف را از مزایای استفاده از هوش مصنوعی برشمرد و خواستار کاربردی شدن آن در فولاد مبارکه شد.

بازدیدهای فولاد مبارکه به‌صورت حرفه‌ای برگزار شد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امیرکبیر و مدیر یکی دیگر از شرکت‌های دانش‌بنیان هم پس از بازدید از واحد نورد سرد فولاد مبارکه، روش پیاده‌سازی این بازدیدها را حرفه‌ای عنوان کرد و گفت: حقیقتا این بازدید یکی از معدود بازدیدهایی بود که به‌صورت حرفه‌ای برگزار شده بود و کارشناسان فولاد نیز به مباحث مسلط بودند.

فرشاد برازنده با اشاره به اینکه پیشنهاد مربوطه در حوزۀ AR/VR (واقعیت افزوده و واقعیت مجازی) است، افزود: این پیشنهاد به‌ سرعتِ تعمیر، نگهداری و مانیتور کردن کمک می‌کند و باعث افزایش سرعت پاسخ‌گویی اپراتور نیز می‌شود.

رویکرد اخیر مدیریت فولاد مبارکه در زمینه تحول دیجیتال بسیار حائز اهمیت است

دیگر عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان نیز پس از بازدید از واحد فولادسازی، با بیان اینکه بازدید میدانی موجب شد بتوانیم دقیق‌تر و جامع‌تر با نیازمندی‌های فولاد مبارکه آشنا شویم خاطرنشان کرد: در راستای فرایند دیجیتالی شدن فولاد مبارکه طرح اولیه ارائه و سپس جهت آشنایی بیشتر بازدید میدانی انجام شد.

محمدرضا خیام‌باشی افزود: رویکرد و نگرش اخیر مدیریت فولاد مبارکه در زمینۀ تحول دیجیتال در صنعت فولاد کشور بسیار مؤثر و حائز اهمیت است.

مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و متخصصان دانشگاهی طی مدت ۴ روز بازدید از واحدهای مختلف فولاد مبارکه، در جلسات تخصصی نیز به گفت‌وگو با مدیران و کارشناسان فولاد مبارکه پرداختند.

 

 
 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه