کدخبر : 16057

با تحریم دوباره شرکت فولاد مبارکه، منتظر شرایط سخت برای این شرکت در سال 99 بودیم، سالی که با بیماری کرونا آغاز شد و چرخ‌های اقتصادی کشور را تا حدودی نگهداشت؛ اما در بین موجی از اخبار منفی اقتصادی، شرکت فولاد مبارکه نه تنها از تولید باز نایستاد؛ بلکه مدیران جهادی این شرکت همراه با سربازان جبهه تولید توانستند پروژه‌های مهمی را به ارمغان بیاورند.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از روابط عمومی ، پروژه  ساخت واحد تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با اعتباری بالغ بر 150 میلیون یورو و 750 میلیارد تومان یکی از اهداف مهم فولاد مبارکه در سال‌های تحریم به شمار می‌رود. در این بین می‌توان به پروژه‌هایی همچون: ساخت فولادسازی و ریخته گری تختال شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری با اعتباری بالغ بر 95میلیون یورو و 1500 میلیار د تومان،

پروژه احداث واحد فولادسازی و ریخته گری بیلت مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک با اعتباری بالغ بر 36.5 میلیون یورو و 484 میلیارد تومان و پروژه طرح توسعه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان با اعتباری بالغ بر 12 میلیون یورو و 3700 میلیارد تومان، اشاره کرد.

همچنین از پروژه‌های مهم فولاد مبارکه برای شرکت فولاد هرمزگان می‌توان به پروژه افزایش ظرفیت زیرسقف از 1.5 به 2 میلیون تن تختال فولاد هرمزگان با اعتباری بالغ بر 80 میلیون یورو و 1700 میلیارد تومان،پروژه احداث کارخانه تولید ورق عریض شرکت فولاد هرمزگا ن با اعتباری بالغ بر 150 میلیون یورو و 4100 میلیارد تومان را نام برد.

باید توجه داشت که در 30 سال گذشته صنعت فولاد در دنیا بسیار تحول یافته و محصولات فولادی تنوع و تکثر قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. این تحولات در صنعت فولاد به نحوی است که فولاد مبارکه به عنوان پیشران فولاد ایران دیگر قادر نیست با خط نورد 30 سال پیش به فعالیت ادامه بدهد و همان چنان پیشرو باقی بماند. اکنون در دنیا پیشرفت صنعت فولاد عمدتا حرکت به سمت فولادهای سبک تر اما مستحکم تر و عریض تر بوده است و این موضوع شامل مصرف تمام صنایع از جمله صنعت خودرو، لوازم خانگی، صنعت نفت و گاز و سایر صنایع فلزی می شود. امروز در دنیا هم باید موارد کمتری مصرف شود و هم انرژی و بهره وری نیروی کار مدیریت شود. در این راستا فولاد مبارکهابر پروژه خط نوردگرم 2 با اعتباری بالغ بر 255 میلیون یورو و 8800 میلیارد تومان آغاز کرده است.

از مزایای احداث واحد نوردگرم می‌توان به افزایش اشتغال به میزان 50هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم، تولید ور ق‌های فولادی عریض جهت تولید لول ههای انتقال آب، نفت و گاز،بی نیازی کشور از واردات ورقهای فولادی ویژه لوله‌های انتقال نفت و گاز،تولید ورق‌های فولادی عریض با ضخامت پایین و استحکام بالا جهت مصارف ساختمانی و صنایع لوله و پروفیل،تولید ورق‌های فولادی عریض با ضخامت پایین و استحکام بالا جهت تولید خودروهایی سبکتر با ایمنی بالاتر که منجر به کاهش سوخت و کاهش آلایندگی خواهد شد،ایجاد ارزش افزوده بالاتر در زنجیره تولید فولاد کشور و افزایش نرخ تولید ناخالص ملی،ایجاد فرصت صادرات ورق گرم نوردیده شده با اتکا بر اقتصاد درونزا برای توسعه صادرات غیرنفتی ورفع تحریم تولید بیش از 440هزار تن تختال دارای مقامت به خردگی گاز ترش، ویژه انتقال گاز از کوره به جاسک اشاره کرد

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه