مدیر اجرایی طرح احیای معادن کوچک اعلام کرد:

تحقق ۱۰۳ درصدی اهداف طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک

کدخبر : 16941

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس اعلام کرد: براساس آمارهای حاصله، 103 درصد از اهداف این طرح به عنوان یکی از اولویت های طرح اقتصادی مقاومتی محقق شده است.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از  روابط عمومی ایمیدرو، سید رضا عظیمی در آستانه فرا رسیدن دهه مبارک فجر ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در راستای اهداف طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در سال ۹۹، شناسایی و اولویت بندی ۸۱۲ معدن، انجام اقدام کلینیکی روی ۴۴۴ معدن و نیز احیا، فعال سازی و توسعه 200 معدن انجام شده است.

وی افزود: همچنین طی امسال، حمایت و توسعه ۱۲ واحد فرآوری انجام شد. هدف گذاری طرح در سال ۹۹، احیا، فعال سازی و توسعه ۲۰۰ معدن بود اما گزارش ها حاکی از احیا، فعال سازی و توسعه ۲۰۶ معدن با اشتغال زایی ۲۶۰۲ نفر و تولید سالانه ۶۹۰۲ هزار تن ماده معدنی اعم از فلزی، غیر فلزی، سنگ های تزیینی و مصالح ساختمانی است.

تحقق 97.3 درصدی اهداف طرح احیا

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با اشاره به اقدامات این طرح در سال 98، تصریح کرد: طی سال گذشته، احیا و فعال سازی ۱۴۶ معدن از برنامه ۱۵۰ معدن طرح مذکور ( ۹۷٫۳ درصد تحقق اهداف) و اقدامات کلینیکی برای ۱۰۲۰ معدن انجام شد.

وی ادامه داد: شناسایی ۴۴۹۴ معدن غیر فعال، بررسی ۲۱۳۰ معدن در قالب ۳۶۴ پروژه و انعقاد ۳۲ تفاهم نامه شامل (۱۶ تفاهم نامه سرمایه گذاری، ۸ تفاهم نامه پژوهشی و آموزشی، ۶ تفاهم نامه تامین مالی و ۲ تفاهم نامه مرتبط با توسعه استارتاپ ها)، بخش دیگری از اقدامات سال 98 است.

دستاوردهای طرح احیای معادن

عظیمی با اشاره به افزایش ارزش افزوده محصولات معدنی و توسعه شبکه‌های تخصصی بخش معدن به عنوان مهمترین دستاورد طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک گفت: مطرح شدن پتانسیل های معدنی به عنوان یکی از منابع اقتصاد بدون نفت کشور، شکل گیری هسته طرح با حضور اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خانه معدن و ایجاد زمینه مشارکت و هم افزایی تشکل های بخش خصوصی معدن، از جمله این دستاوردهاست.

وی ادامه داد: آمایش به روز دقیق و جامع از معادن کوچک مقیاس کشور به تفکیک استانی، ایجاد شفافیت و اطلاع رسانی گسترده همه فعالیت ها به منظور زمینه سازی فرصت مساوی برای همه بنگاه های تولیدی بخش معدن، فراهم شدن زمینه هدایت و جذب سرمایه بخش خصوصی در بخش معدن و صنایع معدنی و نیز تقویت و تکمیل زنجیره تولید مواد معدنی در کشور، بخش دیگری از دستاوردهای طرح مذکور است.

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس خاطرنشان کرد: ایجاد و ارتقای شبکه تخصصی بخش معدن، حرکت به سمت کاهش خام فروشی مواد معدنی و توسعه مناطق روستایی با احیای معادن در مناطق محروم و نیز اجرای طرح با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، از جمله دستاوردهای طرح یاد شده است.

وی افزود: ایجاد زیرساخت مناسب و اطلاع رسانی برای فرهنگ سازی و نحوه پذیرش و مراجعه ذینفعان، شناسایی و معرفی فرصت های کوچک معدنی برای سرمایه گذاران در بخش های مختلف کشور و توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق کمتر توسعه یافته، ازجمله دستاوردهای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس است.

سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان سالِ «جهش تولید» نامگذاری شد. رهبر انقلاب در پیام نوروزی‌شان با اشاره به مساله‌ رونق تولید، اقدامات انجام شده در این زمینه را کافی ندانسته و خواستار برنامه‌ریزی و تلاش حداکثری از سوی مسئولان و مجموعه‌های جوان برای بهبود و رشد محسوس مسئله‌ی تولید داخلی شدند.

با توجه به ادامه بحران اقتصادی ناشی از فشارهای بین المللی به ویژه تحریم های ظالمانه آمریکا، عدم تحقق پیش بینی فروش نفت و اختلال در تامین بودجه مورد نیاز کشور و تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت تولید و اشتغال با شعار جهش تولید، در سال جاری نیز پروژه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در اولویت طرح های اقتصاد مقاومتی قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در نشستی که به بهانه با ؛ مدیر اجرایی طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس برگزار شد، اقدامات و دستاوردهای طرح به شرح زیر بیان شد.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه