دهه طلایی چادرملو آغاز شد

کدخبر : 17389

در مراسم بهره‌برداری از این پروژه که جمعی از معاونان وزارت صمت، استاندار یزد، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، ناصر تقی‌زاده مدیرعامل و عضو هیات مدیره چادرملو در خصوص طرح‌ها و برنامه‌های این شرکت در راستای توسعه فراگیر و ارزش‌آفرینی در سرمایه‌گذاری‌ها و نیز روند رکورد شکنی‌های تولید در واحدهای فراوری و فولادی چادرملو طی سال جاری گزارشی ارائه داد.

به گزارش  رصد اقتصادی و به نقل از اخبارفلزات، علیرضا رزم حسینی وزیر صمت ضمن تایید اقدامات موثر مدیرعامل چادرملو در جهت ایفای مسئولیت اجتماعی و عزم جدی برای ارتقای شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی منطقه، حمایت خود را از طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌بخش این شرکت که در رشد اقتصادی کشور اعلام کرد و گفت: با وجود تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی جهان علیه ایران، خوشبختانه کشورمان در حوزه صنعت و ساخت قطعات پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است به طوری که تا کنون بالغ بر ۳ میلیارد دلار از طریق ساخت داخل از ورود قطعات صنعتی وارداتی صرفه‌جویی ارزی داشته‌ایم.

علیرضا رزم حسینی همچنین از نقش معادن به عنوان زیرساخت توسعه صنعت نام برد و تاکید کرد طرح آزادسازی معادن معطل مانده بزودی اجرایی می‌شود.

وزیر صمت در ادامه حضور خود در مجتمع صنعتی چادرملو از مخازن ذخیره آب شیرین خلیج‌فارس در این مجتمع بازدید و اعلام کرد با حمایت سهامداران انشالله طرح انتقال آب از مسیر خط فعلی که به همت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی سنگ بنای آن نهاده شده است، اجرای می‌شود.

گفتنی است نیروگاه خورشیدی چادرملو با قابلیت ردیابی خورشید از شرق به غرب، توان تولید ۳۰ درصد انرژی الکتریکی بیشتر از نیروگاه‌های خورشیدی ثابت (fix) را دارا است. و برای ساخت آن بالغ بر با  یک هزارو ۶۵۰  میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شد و توسط شرکت سی پی جی پارس از شرکت‌های گروه چادرملو در مجتمع صنعتی این شرکت احداث و به بهره‌برداری رسیده است.

در برنامه‌ریزی این نیروگاه، تولید سالانه ۲۶ میلیون کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی پیش‌بینی شده است که به شبکه برق سراسری کشور تزریق می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های این نیروگاه سازگار با محیط‌زیست می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف سالانه ۹۶ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، ۲۰۰۰ مترمکعب آب و کاهش سالانه ۸۰۰ هزار تن گازهای گلخانه‌ای اشاره کرد.

شایان ذکر است، استان یزد با تابش بیش از۳۰۰ روز آفتابی در سال، وجود عرصه‌های طبیعی و هموار و شبکه‌های الکتریکی مناسب و پایدار، دارای  پتانسیل و استعداد بالایی در بهره‌گیری از انرژی خورشید در کشور است. همچنین عملیات درختکاری طرح کمربند سبز عقدا تا اردکان به طول ۳۰ کیلومتر امروز با حضور وزیر صمت، از مقابل مجتمع صنعتی چادرملو آغاز گردید. چادرملو برای اجرای این طرح بزرگ که با هدف تلطیف محیط و اثر بخشی در اکو سیستم زیست‌محیطی منطقه انجام می‌دهد، ۲۲۰ هزار اصله انواع نهال‌های سازگار با مناطق کویری در حاشیه جاده عقدا تا اردکان غرس می‌کند. 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه