کدخبر : 17589

معاو ن امور معادن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریگفت:استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با ارائۀ ایده‌های فناورانه، نقش مهمی در حل چالش‌ها و اصلاح فرایندهای عملیاتی و گسترش مرزهای فناوری و دانش فنی برعهده داشته باشند.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از ایراسین ، داود حبیبی‌کیا، معاون امور معادن طرح توسعۀ نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزۀ زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد ضرورت توجه به صنایع معدنی گفت: توجه به صنایع معدنی مادر ازجمله صنعت آهن و فولاد و تلاش برای توسعۀ کمی و کیفی این صنعت یکی از پیش‌نیازهای اساسی در نیل به توسعۀ پایدار کشور است.

به‌طور قطع دست‌یابی به فناوری‌های جدید، چه به صورت تولید و توسعۀ دانش فنی و چه به صورت انتقال و بومی‌سازی فناوری‌های نوین جهانی، نیاز به صرف زمان و هزینۀ زیاد و به‌کارگیری محققان دانشگاهی و نخبگان و متخصصان صنعتی دارد.

وی در ادامه افزود: بشخصه اعتقاد دارم در حال حاضر با توجه به سرعت زیاد رشد و توسعۀ فناوری‌ها در جهان، ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه یا همان R&D ها در بخش‌های تولیدی و صنعتی می‌تواند نقش ناچیزی در این خصوص ایفا کنند. چراکه با توجه به بودجه‌های اندک تحقیقاتی، محدودیت تعداد افراد شاغل، دیدگاه‌ها و تخصص‌های محدود و سایر محدودیت‌های موجود در واحدهای R&D، سرعت کار و ثمربخشی آن‌ها در رفع چالش‌های موجود و ایجاد فرصت‌های جدید در ارتقای فرایندها و کیفیت محصولات تولیدی قابل‌توجه نخواهد بود. از سویی، موضوع ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نیز به دلیل بوروکراسی‌های اداری پیچیده و زمان‌بر و عدم استقبال واحدهای صنعتی و تولیدی چندان ثمربخش نبوده است.

حبیبی‌کیا با بیان این مطالب افزود: رویکردی که در حال حاضر در کشورهای پیشرو در امر فناوری وجود دارد استفاده از ظرفیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان است. زمانی که در هر حوزه، ازجمله حوزۀ معدن و صنایع معدنی برای رفع یک چالش در فرایندهای موجود و یا بهینه‌سازی سیستم و افزایش بهره‌وری و یا تعریف فرایند جدید از ظرفیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود، به‌دلیل استفاده از طیف وسیعی از دیدگاه‌های تخصصی مختلف، چندین راهکار تخصصی و فناورانۀ مختلف با مزایای خاص خود ارائه می‌گردد و بدین ترتیب در فضای بازتری می‌توان بهترین راهکار را از نظر میزان اثربخشی، هزینه، ایمنی، رعایت مسائل زیست‌محیطی و سایر استانداردهای ملی و جهانی انتخاب کرد.

معاون امور معادن طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزۀ زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خاتمه گفت: حوزۀ معدن و صنایع معدنی باید دانش زمین‌شناسی را با توجه به اهمیت آن که در بخش اکتشاف و استخراج معادن در این حوزه مد نظر قرار دارد، مورد توجه قرار دهد. به‌عنوان مثال، در زنجیرۀ تولید فولاد، دست‌یابی به فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف مطالعات زمین‌شناسیِ ذخایر معدنی، عملیات اکتشافی ژئوفیزیک هوایی و زمینی، پردازش داده‌ها و طراحی معادن، استخراج معادن سنگ‌آهن، فراوری سنگ‌های معدنی و تولید کنسانتره، گندله‌سازی، احیا، ذوب و نورد آهن و فولاد، تأمین و بهینه‌سازی مصرف آب و انرژی، مسائل زیست‌محیطی، مدیریت تأمین ماشین‌آلات و تعمیر و نگهداری آن‌ها، مدیریت عرضه و تقاضای محصولات تولیدی در بازارهای داخلی و خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این میان استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با ارائۀ ایده‌های فناورانه، نقش مهمی در حل چالش‌ها و اصلاح فرایندهای عملیاتی و گسترش مرزهای فناوری و دانش فنی برعهده داشته باشند. همچنین در زمینۀ خلق ارزش‌های نوین علمی، صنعتی و اقتصادی و تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، ساخت تجهیزات فناورانه در داخل کشور و بومی‌سازی فناوری‌های وارداتی نیز نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه