کدخبر : 18727

ایران طی سال ۲۰۲۰ میلادی رتبه هفتم تولید جهانی سیمان را به خود اختصاص داد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از وب سایت سازمان مطالعات زمین شناسی امریکا USGS ایران با تولید ۶۰ میلیون تن سیمان توانست رتبه هفتم تولید این ماده معدنی در سال گذشته میلادی را کسب کند. این در حالی است که میزان تولید سیمان ایران نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی( ۶۰ میلیون تن) بدون تغییر به ثبت رسید.

طی مدت یاد شده، تولید جهانی سیمان نیز بدون تغییر نسبت به سال پیش از آن ۴ میلیارد و ۱۰۰میلیون تن به ثبت رسید. این در حالی است که تولید سیمان در چین به عنوان برترین کشور تولید‌کننده سیمان جهان از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ میلادی کاهش یافت.

با این حال، وب سایت global cement از تولید ۲۴۰ میلیون تن سیمان در چین طی ۲ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی خبر داد که حاکی از رشد ۶۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی است.

هند که دومین کشور تولیدکننده سیمان در جهان است توانست طی سال ۲۰۲۰ میلادی میزان تولید سیمان خود را بدون تغییر نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۳۴۰ میلیون تن ثبت کند.

طی سال ۲۰۲۰ میلادی، ویتنام با تولید ۹۶ میلیون تن سیمان در رتبه سوم جهان جای گرفت. این در حالی است که تولید ۳ ماهه نخست این کشور در امسال میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد ۲ درصدی بوده و ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام شده است.

در مدت یاد شده، امریکا با تولید ۹۰ میلیون تن، اندونزی با تولید ۷۳ میلیون تن وترکیه با تولید ۶۶ میلیون تن سیمان در رتبه‌های چهارم تا ششم قرار گرفتند. این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ میلادی برزیل با تولید ۵۷ میلیون تن، روسیه با تولید ۵۶ میلیون تن و ژاپن با تولید ۵۳ میلیون تن سیمان پس از ایران در جایگاه‌های هشتم تا دهم تولید سیمان جهان ایستادند.

 

 

منبع: ایمیدرو

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه