تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه

تختال عرض 2 متر، محصولی 100 درصد ایرانی با کیفیتی مشابه محصولات خارجی

کدخبر : 18767

شرکت فولاد مبارکه در راستای عمل به شعار سال و ایجاد تنوع بیشتر در سبد محصولات تولیدی اش توانست با تکیه بر توانایی ها و دانش فنی متخصصان خود طی چند ماه، عریض ترین تختال خاورمیانه و شمال آفریقا را به عرض 2 متر تولید کند تا علاوه بر بی نیازی از واردات به این محصول و خروج ارز از کشور نشان دهد هیچ مانعی سد راه این شرکت نیست و همچنان در پشتیبانی از سایر صنایع حرف اول را می زند و توان رقابت در بازارهای جهانی را دارد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، بعد از تولید ضخیم‌ترین تختال با ضخامت 300 میلی‌متر توسط شرکت فولاد مبارکه که برای اولین بار در کشور و منطقه انجام شد، این بار نوبت به تولید عریض ترین تختال در کشور با عرض 2000 میلی‌متر رسید. تولید این نوع از تختال امروز در حالی توسط فولاد مردان شرکت فولاد مبارکه محقق شد که تا پیش از این صنایع بزرگی همچون نفت، گاز و کشتی سازی و... برای تامین این نوع از تختال، مجبور به انجام واردات از دیگر کشورها بودند. بنابراین باید گفت که تامین نیاز صنایع داخلی و از جمله مهم کشور توسط شرکت فولاد مبارکه در جهت تحقق شعار «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» در حال انجام است تا گامی بزرگ در جهت رشد صنعت و اقتصاد کشور برداشته شده و باعث افزایش درآمد ارزی برای کشورمان در شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی گردد.

پشتیبانی از صنایع داخلی؛ ارزآورزی از بازارهای جهانی

معاون بهره برداری شرکت فولاد مبارکه در خصوص تولید عریض‌ترین تختال کشور توسط شرکت فولاد مبارکه در گفت و گو با خبرنگار فولاد گفت: تختال با عرض 2000 میلی‌متر عریض‌ترین تختالی است که تاکنون در کشور تولید شده و از گریدهای فوق کم کربن و میکرو آلیاژی است که هم به مصرف صنایع داخلی کشور می‌رسد و هم اینکه می‌توان برای صادرات آن برنامه ریزی انجام داد و جنبه ارز آوری دارد.

عباس اکبری محمدی با بیان این مطلب در ادامه افزود: در واقع تولید این محصول نیاز صنایع داخلی کشور همچون لوله سازی، نفت و گاز و پتروشیمی را تامین کرده و آنها را از واردات برای تامین ورق‌های تولیدی از این نوع تختال بی نیاز می‌کند.

وی درباره اینکه تولید این محصول تا چه میزان در شرکت فولاد مبارکه انجام خواهد شد نیز اظهار کرد: تولید این نوع از تختال بر اساس میزان سفارش هایی که دریافت می‌شود، صورت خواهد گرفت. در واقع هر اندازه صنایع کشور از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و لوله سازی به این نوع از تختال نیاز داشته باشند، شرکت فولاد مبارکه توان تولید و ارائه آن را به مصرف کنندگان دارد، اما عمده تولید این محصول برای صادرات بوده و می‌تواند ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشد. لذا با قرارگرفتن کشور در شرایط تحریم و اینکه در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم اینگونه محصولات در تامین ارز مورد نیاز کشور نقش راهگشایی خواهد داشت که البته این موضوع نیز با توجه به میزان سفارشی که می‌توان از بازارهای خارجی جذب کرد؛ محقق خواهد شد.

گامی دیگر در جهت توسعه صنعت کشور

معاون بهره برداری شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: تا قبل از تولید تختال ویژه عریض با ضخامت 2000 میلی‌متر در کشور، موارد استفاده آن از دیگر کشورها تامین می‌شد و باعث خروج ارز از کشور می‌گشت، اما اکنون با تولید این محصول نیازی به واردات نداریم. در واقع شرکت فولاد مبارکه با تولید عریض‌ترین تختال، کشور را از واردات این محصول بی نیاز کرده و با اضافه کردن محصولی جدید و کاربردی به سبد محصولات خود گام دیگری در جهت توسعه صنعت کشور برداشته است.

محصولی 100 درصد ایرانی با کیفیتی مشابه محصولات خارجی

اکبری محمدی در خصوص اینکه آیا تختال تولید شده توان رقابت با نمونه مشابه خارجی خود را دارد و بر اساس استانداردهای بین‌المللی تولید شده نیز گفت: این محصول تولید شده برای صادرات به بازارهای خارجی نیز بوده است، که این بازارها کیفیت در اولویت برای آنهاست و کیفیت تولید قابل رقابت با مشابه محصولات خارجی است.

معاون بهره برداری شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: تولید این محصول توسط نیروهای متخصص فولاد مبارکه، برنامه ریزی و انجام شده و کلیه مراحل تولید آن توسط کارشناسان و کارکنان متبحر شرکت فولاد مبارکه انجام شده و به صورت 100 درصد داخلی  بوده است.

شکستن انحصار و امکان تولید تختال‌های عریض‌تر

مدیر ناحیه فولاد سازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه نیز در خصوص تولید تختال با عرض 2000 میلی‌متر در این شرکت به خبرنگار فولاد گفت: ماشین شماره 5 ریخته‌گری ناحیه فولاد سازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه پیش‌تر تختالی با عرض 1980 میلی‌متر را تولید کرده بود اما تولید تختال ویژه با عرض 2000 میلی‌متر برای اولین بار رخ داده است.

غلامرضا سلیمی افزود: افزایش ابعاد تختال بسیار پیچیده بوده و نیازمند بررسی دقیق در حوزه‌های مکانیک، خنک سازی، متالوژیکی و هیدرولیکی است، زیرا در صورتی که نتیجه این محاسبات اشتباه باشد، می‌تواند به از دست رفتن ماشین ریخته‌گری نیز منجر شود. بنابراین این مسئله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مدیر ناحیه فولاد سازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه گفت: پس از آنکه درخواستی مبنی بر تولید تختال عریض 2000 میلی‌‌متر توسط شرکت فولاد مبارکه دریافت شد؛ بررسی‌های لازم جهت امکان سنجی فرآیند تولید، انجام و تولید صفر تا صد این تختال عریض توسط کارشناسان داخلی شرکت فولاد مبارکه انجام شد و باید بگویم علاوه بر تولید تختال عریض 2000 میلی‌متر، امکان تولید تختال‌های عریض‌تر نیز وجود دارد.

توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض 2 متری

سلیمی ادامه داد: این تختال پیش‌تر توسط شرکت‌های فولاد سازی بنام و معتبر اروپایی یا چینی تولید شده، اما اکنون دانش فنی تولید این نوع تختال ویژه در شرکت فولاد مبارکه نیز وجود دارد. در صورتی که سفارشات متعددی وجود داشته باشد، توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض 2000 میلی‌متر وجود دارد. البته در آینده با اضافه شدن یک پلنت گاز زدایی جدید در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده، توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض و ویژه 2000 ‌میلی‌متر نیز وجود خواهد داشت.

وی درباره کاربرد این محصول جدید نیز گفت: تختال‌های عریض عمدتاً برای صنایع لوله‌سازی برای تولید پلیت‌های ضخیم و صنایع کشتی‌سازی استفاده می‌کنند.

تختال کاملا صادراتی؛ اولین مقصد اروپا

مدیر واحد ریخته‌گری مداوم و تولید اسلب فولاد مبارکه نیز با اشاره به دستاورد جدید شرکت فولاد مبارکه در تولید تختال عریض 2000 میلی‌متر به خبرنگار فولاد گفت: این تختال ویژه برای اولین بار در منطقه MENA(خاورمیانه و شمال آفریقا) توسط شرکت فولاد مبارکه تولید شده است.

قاسم خوشدل پور اظهار کرد: پس از تولید تختال ضخیم 300 میلی متر در شرکت فولاد مبارکه توسط ماشین شماره پنج ریخته‌گری، درخواست‌های برای تولید تختال‌های عریض نیز به شرکت ارائه شد. پس از انجام بررسی‌های لازم برنامه‌ریزی لازم برای تولید تختال 2000 میلی‌متر انجام و در نهایت این تختال ویژه برای اولین بار در کشور تولید شد.

وی افزود: پیشتر تختال دو هزار میلی متر با دو ضخامت 200 و 250 در شرکت فولاد هرمزگان تولید شده بود اما آنچه تختال تولیدی شرکت فولاد مبارکه را متمایز می‌کند، نوع گرید این تختال است. به بیان دیگر این تختال از سیکل RH و هیدروژن زدایی عبور کرده و عریض ترین تختال ویژه کشور محسوب می‌شود.

مدیرریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه تصریح کرد: نکته مهم در این میان این است که توانایی تولید ماشین ریخته‌گری شماره ۵، دو میلیون تن در سال و گاز زدایی RH 700 هزار تن در سال است که باعث می‌شود فولاد مبارکه بتواند این تختال ویژه را تا 700 هزار تن در سال تولید و علاوه بر تامین کامل نیاز داخلی، بخشی از نیازهای دیگر کشورها را نیز تامین کند. این تختال ویژه تولید شده کاملا صادراتی است و به عنوان اولین مقصد به اروپا صادر می‌شود.

خوشدل پور با بیان اینکه گرید داخلی این تختال 5149 و 4178 و ضخامت آن 250 میلی‌متر است، اظهار کرد: اگرچه برخی شرکت‌های فولاد سازی در سطح جهان قادر به تولید این نوع تختال هستند اما در منطقه MENA(خاورمیانه و شمال آفریقا) برای اولین بار تولید می‌شود.

پشتیبانی بر اساس نیاز مشتری

رئیس آماده ‌سازی و انبار تختال شرکت فولاد مبارکه نیز در راستای تولید محصول جدید شرکت فولاد مبارکه به خبرنگار فولاد گفت: در واحد آماده سازی و انبار تختال، بر اساس سفارش مشتری آزمایش‌های مخصوصی روی تختال انجام می‌شود و با انجام آزمایش باومن و نمونه برداری به درخواست مشتری پاسخ می‌دهیم.

محسن احمدی ورزنه افزود: در راستای ارتقای کیفی محصول تختال، آزمایش‌هایی انجام می شود و در صورت نیاز با اعمال فرایندهایی در واحد آماده سازی و انبار تختال بر روی اسلب مانند اسکارف و برش، این تختال برای حمل بار آماده می شود.

رئیس آماده سازی و انبار تختال شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: تختال‌های آماده شده پس ازحمل به بخش انبار منتقل و پس از هماهنگی با مشتری تختال های آماده ارسال می‌شود.

وی اضافه کرد: تولید عریض‌ترین تختال در خاورمیانه توسط شرکت فولاد مبارکه توانست به نیاز صنایع کشتی سازی و ساخت لوله های انتقال سیالات به تختال با عرض بالا، پاسخ دهد.

پایان وابستگی و تبدیل تحریم‌ها به فرصتی برای تولید بیشتر

رئیس تعمیرات ماشین 5 ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه نیز با اشاره به تولید تختال با عرض 2000 میلیمتر برای نخستین بار در کشور به خبرنگار فولاد گفت: در تولید این محصول از تکنولوژی پیشرفته در ماشین‌های ریخته گری مانند DYNAMIC SOFT REDUCTION (D.S.R) بهره گرفته شده است. این محصول پس از تولید خام در کوره‌های قوس الکتریکی وارد واحد متالورژی ثانویه می شود و پس از طی کردن مرحله گاز زدایی به تختالی تبدیل می شود که در مصارف خاص کاربرد دارد.

به گفته محمد فخری فخرآبادی، کارشناسان و متخصصان واحد ریخته گری با تکیه بر دانش و تخصص خود توانستند در تیم کارشناسی شده به دستاورد مهم عریض ترین تختال با عرض 2000 میلی‌متر دست یابند.

سخن آخر...

تولید عریض ترین تختال در شرکت فولاد مبارکه که برای اولین بار در کشور انجام شده که در صنایعی همچون صنعت، نفت، گاز، پتروشیمی، کشتی سازی کاربرد دارد، ضمن کمک به خودکفایی هرچه بیشتر ایران در این صنایع بزرگ و ارزشمند، گامی بزرگ در جهت صرفه جویی ارزی برای کشور و حتی ارزآوری برای صنعت و اقتصاد ایران خواهد بود. در واقع افزایش تعداد محصولات موجود در سبد صادراتی شرکت فولاد مبارکه به مانند گنجینه‌ای ارزشمند برای صنعت و اقتصاد کشور بوده و در شرایطی که قیمت‌ها در بازارهای جهانی روند افزایشی در پیش گرفته، می‌تواند به عنوان چراغی روشن برای حرکت در مسیر اقتصاد غیرنفتی کشور باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه