امین آسیابان سرپرست شرکت فولاد اکسین خوزستان خبر داد:

رسالت اکسین تولید « API»، تحقق بخش

کدخبر : 18940

تولید « API»، تحقق بخش رسالت اکسین است

 

امین آسیابان سرپرست مدیریت عامل شرکت فولاد اکسین خوزستان اظهار داشت: اصولا تولید محصولات استراتژیک یکی از اقداماتی است که شرکت های بزرگ در راستای تحقق برنامه های توسع های خود در حال انجام دادنشان هستند.

از جمله محصولاتی که در صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، کشتی سازی و… کاربرد استراتژیک دارد ورق فولادی «API» است و شرکت فولاد اکسین خوزستان تنها تولیدکننده این محصول در منطقه خاورمیانه است. این شرکت از دو سال گذشته، با تغییر و تحولات مدیریتی، توانسته است ضمن راه اندازی مدیریت مستقل پروژه های تولید ورق های خاص، زمینه توسعه و سودآوری شرکت را دوچندان کند. این در حالی است که ماموریت اصلی فولاد اکسین تولید ورقهای خاص، شامل «API» و آلیاژی است.

با این حال، نیاز صنایع حساس کشور طی یک دهه آینده به حدود ۱۰میلیون تن ورق «API»، در کنار ظرفیت سالانه اکسین به رقم یک میلیون و ۵۰ هزار تن، نشان می دهد که شرکت اکسین قابلیت تامین نیاز کشور و در بسیاری موارد، صادرات مازاد مصرف داخلی ورق مورد نظر را دارد.

در دو سال گذشته، با تدوین سیاست گذاری مدیران ارشد در راستای تحقق رسالت اصلی فولاد اکسین (تولید ورقهای «API» و آلیاژی)، کلیه پروژه های خطوط لوله و مخازن نفت، گاز و پتروشیمی در سطح کشور شناسایی شدند. در طول این مدت، حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ جلسه با مسئولان و مدیران شرکت های تابعه وزارت نفت و شرکت های تامین کننده لوله و ورق تشکیل شد که عمدتا در زمینه معرفی قابلیت ها و توانمندی های تولیدی شرکت فولاد اکسین بودند. ناآگاهی مجموعه وزارت نفت و عدم اطلاع رسانی دقیق درباره توانمندی های تولیدی فولاد اکسین در گذشته، یکی از عمده دلایل تولید نشدن ورق های خاص بوده است. با این حال، با ورود تیم مدیریتی جدید در راس امور از سال ۱۳۹۸ تا امروز، وضعیت تولید ورق های خاص شرکت فولاد اکسین تغییر یافت و عملا از یک شرایط نامطلوب به یک شرایط مطلوب، تغییر وضعیت داد و این روند همچنان نیز ادامه دارد.

 

تقاضا، فولاد اکسین، ورق های خاص

خطوط لوله در سراسر کشور به دو بخش نفت و گاز تقسیم بندی می شوند و عمدتا خطوط انتقال نفت خام یا نفت فرآوری شده و یا خطوط انتقال گاز به حساب می آیند. قطر لوله های خطوط لوله نفت به طور عمده زیر ۳۰ اینچ و در برخی موارد، بالای ۳۰ اینچ و برای لوله های انتقال گاز عمدتا بالای ۲۴ اینج است.

ورق های مورد استفاده برای ساخت لوله در هرکدام از این دو نوع، تفاوت هایی از جنبه گرید، ابعاد (قطر، طول و عرض) و کیفیت فولاد بکار رفته دارند که عمدتا به میزان درصد ترش یا شیرین بودن سیالی وابسته است که در آن عبور می کند (ترکیب شیمیایی سیال از لحاظ میزان «h۲S»). اگر سیال مورد نظر همانند پروژه گوره به جاسک نفت ترش باشد، باید بر اساس استانداردهای جهانی، خواص و مشخصات ویژهای مقاوم به محیط خورنده شامل «h۲S» داشته باشد.

در این صورت، فرایند تولید از مرحله تولید اسلب تا ورق متفاوت و دارای پارامترهای کنترلی بسیار حساسی خواهد بود که همین مهم یکی دیگر از ویژگی های تولیدی منحصربفرد شرکت فولاد اکسین است که در طراحی فرایند تولیدش لحاظ می کند. با این حال، آمار فوق و تعاریفِ بکار رفته نشان از اهمیت نقش شرکت های تولیدکننده ورق های «API» دارند. به همین منظور، بررسی تقاضای سالانه ورق مصرفی در خطوط انتقال نفت و گاز اهمیت می یابد تا به واسطه آن، آشکار شود که فولاد اکسین چه نقشی میتواند در این میان ایفا کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه