مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی:

با تحریم چرخ صنعت پتروشیمی لنگ نمی‌شود

کدخبر : 19871

مسئولیت مدیریت دو مگا پروژه بزرگ هرمز و الماس ماهشهر را که به زودی کلنگ اجرای آن بر زمین می‌خورد، ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳت توﺳﻌﻪ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﭘﺘﺮوﺷﻴمی برعهده دارد.

به گزارش رصد اقتصادی: صنعت پتروشیمی در چند دهه گذشته تحولات زیادی را پشت سر گذاشته که بدون تردید عبور از خصوصی‌سازی و آثار و تبعات آن یکی از همین تحولات مهم بوده است. در جریان خصوصی‌سازی و واگذاری پروژه‌ها، شرکت ملی صنایع پتروشیمی بسیاری از مسئولیت‌های راهبری و اجرایی خود را به بخش خصوصی واگذار و خود در قالب یک مجموعه حاکمیتی سیاستگزار و تسهیل‌گر به ایفای نقش پرداخت. 

یکی از زیرمجموعه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی که در جریان واگذاری به بخش خصوصی دچار تحولات عدیده شد، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی بود. این شرکت قبلاً به منظور اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی و بهره‌گیری از تجربیات حاصل از اجرای مراحل مختلف طرح‌ها، در بهمن‌ماه ۱۳۷۳ به عنوان یک شرکت دولتی تأسیس و در بخش‌های مختلف تخصصی از جمله مهندسی، تدارکات، ساختمان و نصب، راه‌اندازی و بویژه مدیریت اجرایی پروژه در حوزه‌های صنعتی و زیربنایی ارائه خدمات می‌نمود تا اینکه پیرو خصوصی‌سازی در سال ۹۲ این شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد. 

شرﻛﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳت توﺳﻌﻪ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﭘﺘﺮوﺷﻴمی در راستای نقش آفرینی در فضای کسب و کار جدید بر آن شد تا با استمرار و افزایش سودآوری و ارزش آفرینی از طریق ارائه خدمات مدیریت طرح، مدیریت اجرایی پروژه، خدمات فنی- مشاوره به ویژه در تدوین و تحلیل سناریوهای مختلف اجرائی پروژه‌ها و همکاری در انتخاب سناریوهای بهینه، عقد قراردادهای توسعه‌ای و غیره، جایگاه خود را در توسعه صنعت به منصه ظهور برساند. 

صفرعلی بابایی، مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، یکی از مدیران با سابقه صنعت نفت و پتروشیمی است که از سال ۹۳ مسئولیت راهبری این مجموعه را بر عهده دارد. وی می‌گوید شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی همواره در میان شرکت‌های خارجی و بین‌المللی به عنوان متولی طرح‌های توسعه‌ای و شناخته شده دارای اعتبار بوده و در این چند سال به واسطه عملکردی که داشته در میان زیرمجموعه‌های صنعت پتروشیمی داخل کشور، نه تنها جایگاه قبلی خود را تثبیت که توسعه هم داده است. هفته‌نامه مشعل با او درباره این مجموعه و فعالیت‌های گسترده‌ای که دارد، گفت‌وگو کرده که مشروح آن در ادامه می‌آید. 

 

تعهدات و تکالیف

بابایی درباره تغییرات در ماهیت فعالیت ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳت توﺳﻌﻪ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﭘﺘﺮوﺷﻴمی گفت: قبلا مجری پروژه‌های پتروشیمی بودیم، اما با جریان خصوصی‌سازی در زیرمجموعه گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس قرار گرفتیم. در این سال‌ها با توجه به الزامات و سیاستگزاری‌های انجام شده عموماً شرکت‌ها و طرح‌ها، مدیریت پروژه‌ها را به نهادی به عنوان مدیریت پیمان می‌سپارند و به عبارتی مدیریت کلیه اجزای پروژه را از ابتدای تصویب پروژه تا تحویل به بهره‌بردار که همان شرکت-پروژه است به شرکتی ثالث واگذار می‌کنند که این نقش در کلیه پروژه‌های هلدینگ خلیج فارس به مدیریت توسعه واگذار شد. 

او فهرست بلند بالایی از تعهدات چند هزار میلیاردی را که یا اجرا شده و یا در دستور کار دارند، برشمرد و گفت: پروژه بیدبلند خلیج فارس و جمع‌آوری گازهای مشعل، متانول آپادانای خلیج فارس، اوره و آمونیاک هنگام، الفین و SRU ایلام، اتیلن اکساید اندیمشک، اتان ریکاوری پتروشیمی بندر امام، هایکوی کارون، بازیابی گازهای فلر و شیرین‌سازی برش سنگین پتروشیمی نوری، الفین گچساران، پروژه‌های پلی اتیلن سنگین در دهدشت و گچساران و همچنین پروژه‌های NGL3100 و الفین دهلران از جمله مجموعه‌هایی‌اند که «مدیریت پیمان» آن‌ها را مجموعه ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳت توﺳﻌﻪ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﭘﺘﺮوﺷﻴمی برعهده دارد. 

او با بیان اینکه ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳت توﺳﻌﻪ سایر خدمات از جمله خدمات مطالعاتی و قراردادی و برگزاری مناقصه را هم انجام می‌دهد افزود: فارغ از اینکه مشتریان ما در زیرمجموعه هلدینگ باشند یا نه، تعامل و همکاری ما با آن‌ها ادامه دارد و قادر به ارائه خدمات متنوعی برای آن‌ها هستیم. همچنین بعضا امور زیربنایی و ساخت‌وساز را هم برای برخی شرکت‌ها اگر بخواهند، انجام می‌دهیم. 

بابایی با اعلام اینکه مسئولیت مدیریت دو مگا پروژه بزرگ هرمز و الماس ماهشهر را که به زودی کلنگ اجرای آن بر زمین می‌خورد، ﺷﺮﻛﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳت توﺳﻌﻪ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﭘﺘﺮوﺷﻴمی برعهده دارد، در توضیحی گفت: به نوعی کار راه‌انداز صنعت پتروشیمی هستیم و هر جا به کمک نیاز باشد، از اجرای پروژه‌های سنگین تا حتی امور ساده‌ای مثل جاده‌سازی و زیرساخت‌های ساده وارد عمل می‌شویم. همچنین در حوزه خرید کالا و تدارکات هم دستی بر آتش داریم و به عنوان نمونه خرید کالا برای پتروشیمی یادآوران و ایلام و همچنین بخشی از قطعات یدکی بندر امام را ما انجام داده‌ایم تا امورعملیاتی و اجرایی شرکت‌ها و پروژها تسهیل شود. 

وی ادامه داد از جمله پروژه‌های مطرح شرکت که اتفاقاً در آن نقش اجرایی (PC) را داریم پروژه‌های شیرین‌سازی و بازسازی واحد ۸۰۰ پتروشیمی بو علی است که خوشبختانه عمده خرید‌های آن انجام و مراحل اجرایی آن نیز در حال تکمیل می‌باشد.

   

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه