آزمایش موفقیت‌آمیز عملیات نوین آتشباری در معدن شماره دو گل‌گهر

کدخبر : 20751

عملیات آتشباری معدن به شیوه‌های نوین برای اولین بار در معدن شماره دو گل‌گهر با موفقیت آزمایش شد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از روابط‌عمومی شرکت گل‌گهر، در یک عملیات حفاری و آتشباری در معدن شماره ۲ گل‌گهر (شرکت گهر پویش گام) شیوه نوین پاوردِک برای اولین بار توسط تیم کارشناسان و کارگران این معدن آزمایش شد که نتیجه این تکنیک موفقیت آمیز بوده و برنامه‌ریزی برای استفاده گسترده از آن صورت خواهد گرفت.

عملیات آتشباری در این معدن در مجموعه‌ ۷ الگو و حدود ۳۶۳ چال بزرگ و کوچک صورت گرفت و طی آن ۶۸ تن مواد منفجره معدنی به کار رفت و حدود ۸۰ هزار تن سنگ آهن و ۱۱۰ هزار تن روباره برای بارگیری حاصل شد.

به گفته کارشناسان شرکت گهر پویش گام، در روش انفجار پاوردک اضافه‌حفاری حذف می‌شود و هنگام خرج گذاری چال، با یک ابزار مخصوص از پرشدن انتهای چال جلوگیری شده و فضای خالی را برای حرکت گاز و موج انفجار به پایین فراهم می کند.

گفتنی است اضافه حفاری در پله های ۱۵ متری معدن شماره ۲ معمولا بین ۲ تا ۲.۵ متر است که حذف آن میزان حفاری مورد نیاز را کاهش می‌دهد که در پی آن کاهش هزینه و صرفه جویی حاصل می شود. هزینه های آتشباری در معدن‌کاری حدود ۱۵ درصد از کل هزینه های استخراج را شامل می شود که کاهش آن کمک بزرگی به اقتصاد معادن می کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: