ایمیدرو

تهیه اطلس بار ریلی معدنی/شراکت ایمیدرو و راه آهن برای جهش اقتصادی کشور

کدخبر : 23466

مدیرعامل راه آهن گفت: ما به ایمیدرو و بخش معدن به عنوان شرکای تجاری و راهبردی برای جهش اقتصادی کشور نگاه می کنیم که در دو بخش کلی تقاضای بار و سرمایه گذاری در توسعه خطوط، لکوموتیو و واگن های باری می توانیم همکاری موثری داشته باشیم.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از دنیای معدن، امروز رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) با مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار که در ساختمان شهدای راه آهن برگزار شد دو طرف در رابطه با مسائل مشترک و توسعه همکاری گفت وگو کردند.

سید میعاد صالحی در این دیدار گفت: آینده کشور نیازمند تفاهم و همکاری بین شرکت های توسعه ای و پیشران است. اگر موانعی در حوزه مالی یا رگولاتوری وجود دارد باید رفع شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از عناصر مهم توسعه، حمل و نقل است که طبق بند ۲۴ سیاست های برنامه ششم توسعه ابلاغی مقام معظم رهبری، اولویت با حمل و نقل ریلی است اما به این موضوع توجه نشده است. همچنین در ماده ۲۵ این سیاست ها بر حمل ریلی بار و توسعه ترانزیت توجه شده است.

صالحی ضمن تأکید بر باور خود در خصوص نقش بی بدیل راه آهن در جهش اقتصادی کشور ادامه داد: حمل و نقل ریلی، عنصر اقتدار انقلاب اسلامی است. ایران در موقعیت خاص جغرافیایی قرار دارد و بهترین مسیر ترانزیتی از ایران خواهد بود و می تواند آورده زیادی برای انقلاب و کشور داشته باشد، امروز مزیت کشور دیگر تولید نفت خام نیست بلکه در کنار نفت و گاز و پتروشیمی، بخش معدن و حمل و نقل به خصوص حوزه ریلی، مزیت های بسیار و آورده بالایی برای کشور دارند.

مدیرعامل راه آهن با اشاره به حمایت های جدی وزیر راه و شهرسازی از حمل و نقل ریلی و دستور اخیر وی مبنی بر لزوم راهبری پروژه های ریلی توسط راه آهن افزود: برای دست یافتن به این مهم باید از اختیاراتی که در حوزه سیاستگذاری داریم استفاده کنیم تا بتوانیم حمل و نقل ریلی را در کشور متحول کنیم، در این راستا از صنایع مختلف و بخش خصوصی نیز حمایت می کنیم تا در این حوزه سرمایه گذاری و فعالیت کنند. ما به ایمیدرو و بخش معدن به عنوان شرکای تجاری و راهبردی برای جهش اقتصادی کشور نگاه می کنیم که در دو بخش کلی تقاضای بار و سرمایه گذاری در توسعه خطوط، لکوموتیو و واگن های باری می توانیم با هم همکاری موثرتری داشته باشیم.

در ادامه این دیدار، وجیه الله جعفری بر نقش راه آهن در توسعه اقتصادی کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در برخی موارد، ظرفیت پایین حمل و نقل و لجستیک، گلوگاه و محدود کننده تولید در برخی صنایع معدنی است، هر کمکی از دست ایمیدرو بربیاید انجام می دهد و آماده همکاری جهت افزایش ظرفیت حمل و نقل ریلی است و در حقیقت کمک به ارتقای حمل و نقل ریلی، تلاش در راستای ارتقای صنایع معدنی کشور است.

جعفری تاکید کرد: نگاه ما جزیره ای نیست و علاقمند به رشد کشور در همه حوزه های مرتبط و مورد نیاز هستیم، ما آماده سرمایه گذاری و تأمین بخشی از نقدینگی لازم در بخش توسعه خطوط، اتصال مراکز بار به شبکه ریلی و لکوموتیو هستیم.

در پایان جلسه با توجه به پیشنهاد مدیرعامل راه آهن مقرر شد به منظور بهره مندی بهینه از منابع، اطلس توسعه مسیرهای ریلی مرتبط با صنایع معدنی ظرف مدت یک هفته در کارگروه مشترک راه آهن و ایمیدرو تهیه شود تا اقدامات آتی مبتنی بر آن صورت گیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر: