فولاد خوزستان

رکوردهای فولاد خوزستان در دوران بحران های گازی و برقی

کدخبر : 25262

افزایش عمر نسوز در بحث صرفه جویی در هزینه ها به کمک فولاد خوزستان آمده است. زیرا بخشی از این ماده از طریق واردات تامین می شود و حالا افزایش عمر نسوز می تواند در کاهش هزینه ها نقش آفرین و بهره وری را افزایش دهد و فولاد خوزستان را که قطب تولید فولاد کشور است را به توسعه پایدار نزدیک کند.

به گزارش  رصد اقتصادی، تولید کنندگان فولاد کشور با ثبت رکوردهایی در بخش های مختلف سعی بر آن دارند تا با سبقت از یکدیگر کیفیت را همزمان با کمیت ارتقا دهند.

حال فولاد خوزستان در بخش عمر نسوز رکوردی از خود ثبت کرده است که می تواند نقش مهمی در ارتقای کیفی ایفا کند.

درواقع رکورد عمر نسوز کوره های فولاد خوزستان با ۸۲۶ ذوب شکسته شد. براساس این رکورد افزایش تعداد ذوب به ازای هر نوسازی نسوز کوره به دلیل کم کردن تعداد نوسازی ها در سال و افزایش زمان بهره برداری مفید از کوره در شرکت فولاد خوزستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این اقدام فولاد خوزستان گامی مهم در راستای افزایش بهره وری است که منجر می شود عمر کوره نیز افزایش پیدا کند. نباید فراموش کرد که مواد نسوز یکی از مواد استراتژیک در این مجموعه است.این اهمیت به اندازه ای است که اگر مشکلی در تامین این ماده ایجاد شود می تواند تولید را از حرکت باز نگه دارد، درنتیجه افزایش رکورد بسیار مهم خواهد بود زیرا این موضوع به افزایش تولید می انجامد.

از سویی دیگر افزایش عمر نسوز در بحث صرفه جویی در هزینه ها به کمک فولاد خوزستان آمده است. زیرا بخشی از این ماده از طریق واردات تامین می شود و حالا افزایش عمر نسوز می تواند در کاهش هزینه ها نقش آفرین و بهره وری را افزایش دهد و فولاد خوزستان را که قطب تولید فولاد کشور است را به توسعه پایدار نزدیک کند.

اما اهمیت تامین نسوز به اندازه ای است که فولاد خوزستان در این زمینه وارد سرمایه گذاری در بالادست شده است تا بتواند دغدغه تامین مواد اولیه و کاهش هزینه را از میان بردارد. هر دو آیتم در افزایش بهره وری موثر است. در نتیجه هر کجا توان داخلی وجود داشته باشد فولاد خوزستان برای حمایت و سرمایه گذاری پیش قدم خواهد شد. در بحث تامین مواد نسوز نیز این مجموعه با اعتماد به تولید کنندگان داخلی به تامین نیاز خود پرداخته است.

درواقع فولاد خوزستان با ارتقای سطح کیفی و همچنین سرمایه گذاری در بالادست برای تامین مواد اولیه، مسیر خود را برای تصاحب بیشتر بازار هموار تر می کند. بهبود کیفی بار فلزی کوره ها (آهن اسفنجی) و آمادگی تجهیزات، تنظیمات کوره، ماشین آلات و تجهیزات سرویس دهنده به کوره، بخشی از عوامل افزایش عمر نسوز به شمار می آیند.

بدون شک این دستاورد نتیجه توسعه فعالیت های واحد R&D خواهد بود که در رشد کیفی واحدهای فولادی نقش مهم ایفا می کند و شاید اصلی ترین پیام این رکورد آن باشد که توجه به ارتقای تکنولوژی و تجهیزات در کنار اهمیت بهره وری علاوه بر رکورد شکنی، توان تولید مجموعه های فولادی را بالا می برد.

در حال حاضر در کنار شرایط تحریم، با توجه به تصمیم دولت برای افزایش قیمت انرژی، فولادسازان باید در بخش های دیگر تلاش کنند با افزایش بهره وری توان رقابتی خود در بازار داخلی و صادراتی افزایش دهند.

اهمیت ثبت این رکوردها درست در شرایط بحرانی نمود پیدا می کند که تولیدکنندگان در تلاش برای حفظ جایگاه خود هستند. فولاد خوزستان نیز این دستور العمل را روی میز قرار داده تا در شرایط فعلی کمترین خدشه به بخش تولید وارد شود.تیتر20

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه