مرکز آمار ایران اعلام کرد:

کدخبر : 6374

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشور، حاکی از افزایش ۵۸ درصدی ارزش افزوده و ۴ درصدی اشتغال در معادن طی سال ۹۷ است.

به گزاش رصد اقتصادی و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس سی و هفتمین طرح آمارگیری مرکز آمار ایران از معادن در حال بهر‌برداری کشور در سال ۹۸، از ٥٠٨٦ معدن مراجعه شده، ۴۹۱۶ معدن طی سال ۹۷ در حال بهره برداری بوده است.

 

طی سال ۹۷، تعداد شاغلان معادن درحال بهره‌برداری کشور ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر بوده که نسبت به سال قبل، ٤,١ درصد (٣٩٠٣ نفر) افزایش داشته است.

 

ایجاد حدود ۳۰۸ هزار میلیارد ریال ارزش افزوده

بنا به این گزارش، در سال ٩٧ معادن در حال بهره‌برداری کشور ، ۳۰۷ هزار و ۹۸۸ میلیارد ریال ارزش افزوده ایجاد کرده‌اند که نسبت به سال قبل ٥٧,٨ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از این رقم، ۲۲۶ هزار و ۲۵۹ میلیارد ریال (٧٣.٥ درصد) توسط بخش عمومی و ۸۱ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال (٢٦.٥ درصد) توسط بخش خصوصی محقق شده است.

استان های کرمان، یزد و آذربایجان شرقی به ترتیب با 150 هزار و 651، 58 هزار و 233 و 43 هزار و 174 میلیارد ریال، بیشترین ارزش افزوده را داشته‌اند.

 

افزایش وزنی و ارزشی تولید در سال ۹۷

در سال ۹۷، حدود ۳۶۱ میلیون و ۳۶۸ هزار تن مواد معدنی به ارزش ۳۹۴ هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال تولید شده که نسبت به سال قبل از نظر مقدار ١٦٢ هزار تن و از نظر ارزش ۱۴۴ هزار و ۴۰ میلیارد ریال، به ترتیب معادل ٠,٠٤ درصد و ٥٧.٥ درصد افزایش داشته است.

 

سرمایه گذاری حدود ۱۹.۵ هزار میلیارد ریالی

در سال ٩٧، ارزش سرمایه‌گذاری معادن در حال بهره‌برداری کشور، ۱۹ هزار و ۴۷۶ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل ١٠,٢ درصد کاهش داشته است.

از این میزان، سهم بخش عمومی با ۱۱ هزار و ۵۲۹ میلیارد ریال، (٥٩.٢ درصد) و سهم بخش خصوصی با ۷ هزار و ۹۴۷ میلیارد ریال (٤٠.٨درصد) بوده است.

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه