مجتمع فولاد خراسان رقم زد؛

کدخبر : 6382

کارکنان پرتلاش فولاد خراسان موفق شدند برای نخستین‌بار، کمپرسورهای فرآیند احیا مستقیم این کارخانه را در داخل شرکت تعمیر کنند. همچنین این کارکنان «کارگاه تعمیرات احیا»، با تعمیر این کمپرسورهای پروسس، توانستند مصرف روزانه روغن این تجهیز را تا 95 درصد کاهش دهند.

به گزارش  رصد اقتصادی  و به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان، فرشید فضیلتی، مدیر احیا مستقیم «فولاد خراسان» اظهار داشت: کمپرسورهای پروسس در واحد احیا مستقیم شرکت که از نوع (GQ) و ساخت شرکت AERZEN آلمان بوده، تجهیزاتی کلیدی و حساس با وزنی در حدود 33 تن است. وظیفه این تجهیز مهم، جابجایی، تراکم و تامین 90 تا 105 هزار «نرمال مترمکعب در ساعت» گاز پروسِس در فرآیند احیا مستقیم است.

 

وی افزود: این کمپرسورها با ظرفیت‌های متفاوت خود، نقش مهمی در راندمان تولید واحدهای احیا ایفا می‌کنند و آماده به کار بودن آن‌ها از حساسیت و ضرورت بالایی برخوردار است.

امیریحیی طرزی، رئیس واحد نگهداری و تعمیرات (نت) احیا مستقیم فولاد خراسان عنوان کرد: با توجه به کارکرد نزدیک به 10 ساله تجهیزات نصب شده در فولاد خراسان، کمپرسورها به تدریج بر اثر ارتباط قطعات داخلی با گاز و بروز خوردگی و سایش قطعات، دچار افزایش نشتی داخلی روغن شده و راندمان آن‌ها کاهش یافته بود. 

 

وی اضافه کرد: پایین آمدن ظرفیت و توان جابجایی گاز، توان و میزان تولید واحد «احیا مستقیم» را کاهش می‌دهد؛ از این رو و با توجه به توقف مقطعی تولید که ناشی از قطعی گاز و مشکل تامین آن در روزهای اوج سرما بود، از این فرصت نهایت استفاده به عمل آمد و برای رفع مشکل نشتی خارج از استاندارد کمپرسور 51 واحد شماره 2 احیا، برنامه‌ریزی دقیقی جهت تعویض «مکانیکال سیل»های کمپرسور که فرایندی حساس و ویژه است صورت گرفت.

رئیس واحد نگهداری و تعمیرات (نت) احیا مستقیم فولاد خراسان، ادامه داد: مکانیکال سیل‌های تعویض شده ساخت یک شرکت داخلی است که به صورت آزمایشی روی کمپرسور با موفقیت نصب شد.

 

امیر کرخی، سرپرست واحد کارگاه تعمیرات احیاء مستقیم، در این‌باره اظهار کرد: تعمیرات کمپرسور با همت پرسنل سخت کوش کارگاه تعمیرات، در چهار روز کاری به صورت دو شیفت در قالب 48 نفر روز انجام شد.

وی گفت: یکی از مراحل کار، ایجاد شرایطی و آماده‌سازی کارگاه برای تعمیرات این گونه کمپرسورها با ابعاد و وزن بالا، از جمله زیرسازی لازم جهت انتقال کمپرسور سنگین وزن به داخل کارگاه بود که با برنامه‌ریزی انجام شده قبل از توقف خط تولید، انجام شد.

سرپرست واحد کارگاه تعمیرات احیا مستقیم، تصریح کرد: از دیگر اقدامات انجام شده فیلر زدن لوب‌های کمپرسور و بدنه، دمونتاژ چرخ‌دنده‌ها، بیرینگ‌ها و مکانیکال سیل‌ها، تعویض مکانیکال سیل‌ها و اورینگ‌ها، مونتاژ بیرینگ‌ها و چرخ‌دنده‌ها و تنظیم تایمینگ و بکلش چرخ‌دنده‌ها می‌توان اشاره کرد

 

به گفته کرخی، نشتی روغن قبل از تعمیرات کمپرسور تا 36 لیتر در روز بود که بعد از تعمیر به 1.5 لیتر در روز کاهش پیدا کرده است.

وی یادآور شد: فضای کم کارگاه، ارتفاع کم در ورودی کارگاه و نبود جرثقیل با تناژ بالا، از جمله مشکلانی بود که سرعت تعمیر کمپرسور را تحت تاثیر قرار داد و در همین راستا باید اصلاحات لازم در اسرع وقت اعمال شود.

رئیس نت احیا مستقیم، با قدردانی از همه همکاران دخیل در تعمیر و راه‌اندازی این کمپرسور، دانش به وجود آمده و کسب تجربه تعمیر این‌گونه کمپرسورها را در داخل شرکت ارزشمند ارزیابی کرد. 

 

گفتنی است فولاد خراسان دارای دو واحد احیا مستقیم با ظرفیت مجموع تولید سالانه 1.6 میلیون تن است که در سال 1388 به بهره‌برداری رسید.

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه