معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:

کدخبر : 9125

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از رشد 85 درصدی صادرات ایران به اوراسیا در اقلام مشمول تخفیف تعرفه خبر داد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم گفت: مقایسه آمار تجارت ایران و اوراسیا در اقلام ترجیحی بیانگر رشد مثبت صادرات ج. ا ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا (رشد 85 درصدی صادرات ایران در اقلام مشمول تخفیف) در چارچوب اقلام مشمول موافقتنامه نسبت به واردات از آن اتحادیه است.

 زادبوم افزود: برآوردها نشان دهنده آن است که از کل واردات ایران از اتحادیه اقتصادی اوراسیا تنها 13 درصد در چارچوب موافقتنامه فیمابین مشمول تخفیف تعرفه‌ای هستند در صورتی که این رقم در مورد کل صادرات ایران به اوراسیا بالغ بر 49 درصد است. ضمن اینکه رصد اقلام مورد مبادله بیانگر آن است که صادرات ایران از تنوع بیشتری برخوردار بوده و قابلیت توسعه بیشتر را نیز دارد. این در حالی است که اقلام وارداتی از اتحادیه اقتصادی اوراسیا عموماً کالاهای اساسی، محدود و مورد نیاز کشور است و عمدتاً بدون ارائه تخفیف تعرفه‌ای (تثبیت تعرفه) به کشور وارد شده‌اند.

 معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: میزان صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در فهرست امتیازات اعطایی ایران به اوراسیا در چارچوب موافقتنامه موقت فیما بین از زمان اجرایی شدن موافقتنامه (آبان 1398 تا پایان اسفند 1398) بالغ بر 281.3 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رقم 166.1 میلیون دلار، 69.4 درصد رشد نشان می‌دهد.

 وی ادامه داد: با تفکیک کالاهای مشمول تخفیف تعرفه‌ای از کالاهای تثبیت تعرفه که بدون ارائه تخفیف به اوراسیا وارد کشور شده‌اند، میزان صادرات ایران در اقلام مشمول تخفیف تعرفه بالغ بر 244.3 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه قبل 85.6 درصد رشد  نشان می‌دهد. از لحاظ وزنی نیز 52 درصد رشد در کل فهرست و 58.6 رشد در اقلام مشمول تخفیف تعرفه‌ای صورت گرفته است.

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران میخوانند :
   ‍‍‍
   روی خط رسانه