سارا و نیکا

سارا و نیکا هم درگیر مومو شدند + عکس جنجالی

کدخبر : 14374

استوری نیکا فرقانی اصل در ارتباط با مومو چالش برانگیز شد .

سارا و نیکا بازیگران جنجالی در فضای مجازی هستند . سارا و نیکا در خارج حسابی جنجالی شدند . سارا و نیکا در سریال پایتخت مشهور شدند . واکنش جالب سارا و نیکا به چالش مومو را در ادامه مشاهده می کنید . 

 

de9fd999-f2ab-40c0-bfed-9200456edbf0

 

پیش از این دوقلو ها بخاطر منتشر شدن عکس های جنجالی خود سر زبان ها افتادند . عکس های نامتعارف سارا و نیکا فضای مجازی را منتشر کرد . آنها در زمان پخش پایتخت نیز مورد انتقاد زیادی واقع شدند . 

ماجرای چالش مومو چیست؟

هر چند داستان چالش مومو به تازگی در فضای‌مجازی کشور ما مطرح شده است اما داستان این چالش در کشورهای دیگر به تابستان دو سال قبل یعنی سال ۲۰۱۸ باز می‌گردد. داستان چالش مومو اولین بار مرتبط با ویدئوهای بارگذاری شده در یوتیوب مطرح و گفته شد که از طریق این ویدئوها از نوجوانان دعوت می‌شود با شماره‌ای در واتس‌اپ تماس بگیرند و مطابق دستورات داده شده عمل کنند. دستورات داده شده به نوجوانان هم طبق ادعاها برای انجام کارهای خطرناک بود و شامل آسیب به خود می‌شد. اما  هر چند این چالش سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد اما هیچ ردپایی از آن در واقعیت پیدا نشد. در واقع بعد از گذشت چند ماه از آغاز این شایعات مشخص شد که این چالش اساسا دروغ است.یا لااقل به این شکلی که ادعا می شود نیست. در کشور ما حالا با تاخیری دو ساله این چالش سر و صدا به پا کرده است. تا به امروز هر چند برخی رسانه‌ها درباره آن صحبت کرده و هشدار داده‌اند اما اگر بخواهیم واقعیت‌ها را در نظر بگیریم به نظر می‌رسد این داستان در کشور ما هم اصلا مسئله شایعی نیست و تا این لحظه هیچ موردی که نشان دهد چنین چالشی وجود خارجی دارد و باید به عنوان یک والد نگران آن باشیم، وجود ندارد البته باید مراقب بود چون این چالش فرصت سوء استفاده ، آزار یا شوخی اشتباه برخی را فراهم کرده است. اما شاید بد نباشد از این فرصت استفاده و موضوع مهمی را به والدینی که نگران چنین چالش‌هایی هستند یادآوری کنیم.

 

مراقب باشید بی دلیل ترس ایجاد نکنید

وقتی داستانی مانند چالش مومو مطرح می‌شود یا داستان مشابه آن «نهنگ آبی» که چند سال پیش مطرح شد، بسیاری از والدین به شدت نگران می شوند و در اولین قدم تصمیم می‌گیرند با فرزند خود صحبت کنند. این کار هر چند از نیتی خیر نشئت می‌گیرد اما در اغلب اوقات نه تنها مفید نیست بلکه عوارضی به دنبال دارد. صحبت کردن والدین نگران درباره چنین موضوعات مبهم و ترسناکی بیش از این که کمک‌کننده باشد، آسیب‌رسان است و باعث ایجاد ترس و نگرانی در کودک می‌شود زیرا در ذهن او سوالات متعددی شکل می‌گیرد و چون ماجرا هنوز برای والدین هم روشن نیست، او نمی‌تواند سوالات خود را از کسی بپرسد. اما آیا این موضوع به آن معناست که والدین در مقابل چنین موضوعاتی به رغم نگرانی‌هایی که دارند باید دست روی دست بگذارند و کاری انجام ندهند؟

 

۵ نکته برای والدین نگران این چالش

اگر به عنوان یک والد با شنیدن مواردی چون چالش نهنگ آبی و مومو، نگران فرزندتان می‌شوید به خودتان افتخار کنید زیرا این نگرانی نشان می‌دهد شما دغدغه محافظت از فرزندتان  را در مقابل خطرات احتمالی دارید. اما یادتان باشد برای نتیجه‌گیری مطلوب از این نگرانی لازم است به چند نکته توجه داشته باشید:

نگران بودن درباره نحوه استفاده کودکان از اینترنت باید یک نگرانی همیشگی برای والدین باشد زیرا فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در هر حالی می‌تواند خطرات بالقوه‌ای را برای فرزندان ما به دنبال داشته باشد. پس نگرانی خود را محدود به چالش مومو و امثال آن نکنید  البته بعد از شنیدن این‌که بعضی از این چالش ها تنها یک دروغ است هم نفس راحتی نکشید.

 

download (4)

 

 به جای صحبت درباره خطرات اینترنت با فرزندتان، سعی کنید به او آموزش‌های لازم و ضروری را بدهید. به او یاد دهید که حرف هر کسی را در این فضا باور نکند، بدون هماهنگی با شما برای کسی مشخصات فردی و عکس خود را نفرستد و اگر مورد تهدید قرار گرفت از شما کمک بگیرد.

 

در کنار آموزش، بسیار مهم است که حداقل تا اواسط نوجوانی در زمان استفاده فرزندمان از اینترنت، همراهی مستمر با او داشته باشیم. این همراهی کمک می‌کند بتوانیم در فرصت‌های ایجاد شده آموزش‌های کاربردی و ضروری را به او بدهیم.

 

بعد از اطمینان از این که فرزندتان آموزش‌های لازم را برای استفاده از اینترنت فرا گرفته ، او را در این فضا رها نکنید. هر چند وقت یک بار با او صحبت کنید و از تجربه‌های او بپرسید.

 

در نهایت این‌که به عنوان یک والد درباره ابزارهایی که می‌تواند به شما کمک کند تا نحوه استفاده از اینترنت توسط کودک تان را متناسب با نیازها و ویژگی‌های سنی او محدود یا بر کارش نظارت کنید، اطلاع کسب کنید.

 

 

افزایش تماس‌های تلفنی و ترس از چالش «مومو»

 

پلیس در اعلام مهمترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته از افزایش تماس‌های تلفنی شهروندان خبر داد که از ارسال پیام و کلیپ‌های موسوم به «مومو» شکایت داشته و دچار ترس و اضطراب شده‌اند.

 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ جواد جهانشیری رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی امروز(دوشنبه) اعلام کرد: طی روزهای گذشته و بخصوص از روز پنجشنبه تا کنون کارشناسان پلیس فتا استان بالغ بر صدها تماس تلفنی مبنی بر ترس شهروندان در چالش مومو و اضطراب ناشی از آن دریافت کرده و پاسخ لازم را ارائه کرده اند.

 

وی با اشاره به نگرانی والدین و دانش آموزان در پی انتشار تصاویر و کلیپ های رعب انگیز «مومو» افزود: در روزهای اخیر شاهد مطرح شدن چالش «مومو» در سطح برخی استان‌های کشور و همچنین استان خراسان رضوی بوده ایم و در پی آن برخی کاربران که بیشتر آن‌ها دانش آموز و کاربر شبکه اجتماعی واتس آپ بوده اند پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند.

 

سرهنگ جهانشیری ادامه داد: رسیدگی به موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته و بزودی افراد داخلی که هدفشان اذیت و آزار دانش آموزان و هر قشر از نوجوانان و کاربران فضای سابر باشد گرفتار قانون می‌شوند ولیکن با توجه به گستردگی و فرامرزی بودن فضای سایبر توصیه پلیس فتا پیشگیری و آگاهسازی است؛ لذا دانش آموزان و والدین از کنجکاوی و کلیک بر روی لینک های  ناشناس اجتناب کنند.

 

وی تصریح کرد: «مومو» چالش خطرناک آنلاینی بسیار شبیه به بازی نهنگ آبی است که ابتدا از فیسبوک شروع شد و بعد از طریق واتس آپ گسترش پیدا کرد. هدف از این بازی ترسناک،   ایجاد رعب و وحشت در بین کودکان و نوجوانان بوده است. «مومو» کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند در صورتی که از دستورات او پیروی نکنند در شب به رویشان ظاهر شده و و موجب هراس آنها خواهد شد.

 

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی در رابطه با پیشگیری از چالش مومو افزود: تنها راهکار این  است که تحت هیچ عنوان کنجکاوی نکرده و بر روی لینک ناشناس در شبکه های اجتماعی بویژه واتس آپ که محل انتشار این چالش بوده، کلیک نکند و به تمام تماس های ناشناس در این شبکه اجتماعیبی توجه باشند ضمن اینکه از ذخیره  شماره های ناآشنا در واتساپ  پرهیز کرده تا شماره کاربر در بانک اطلاعاتی موصوف ذخیره نشود.

جهانشیری با اشاره به چالش مو مو به شهروندان توصیه کرد:هموطنان در مواجهه با چالش موصوف می توانند با حذف اکانت کاربری خود از شر این مزاحم ناخوانده خلاص شده و با شماره دیگری عضویت جدید پیدا کنند و از ذخیره شماره مومو سابق به شدت پرهیز کنند.

 

سایت دیوار کلاهبردار میلیاردی را ناکام گذاشت

رئیس پلیس فتا استان کرمان، از دستگیری فردی که با درج آگهی جعلی اعطای وام کم بهره در سایت دیوار شهرستان بم خبر داد.

سرهنگ امین یادگارنژاد در تشریح این خبر اظهار داشت: در پی مراجعه تعدادی از شهروندان  به پلیس فتا شهرستان بم مراجعه و با در دست داشتن مرجوعه قضایی و درخواست رسیدگی به شکوائیه خود را مبنی بر کلاهبرداری از طریق آگهی جعلی اعطای وام  کم بهره، داشتند لذا پرونده به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

 

وی ادامه داد: شاکیان در تحقیقات اولیه در خصوص نحوه کلاهبرداری صورت گرفته بیان داشتند، فردی با درج آگهی در سایت دیوار تحت عنوان واگذاری وام کم بهره اقدام به دریافت وجه نقد به منظور حق الزحمه، خرید سفته، بیعانه، استعلامات بانکی و تکمیل کردن فرم‌های مربوطه نموده اما پس از دریافت مبلغ بایستی وام رو پرداخت می‌کرد که دیگر پاسخگو نبود و تلفن همراهش رو خاموش کرد.

 

سرهنگ یادگارنژاد گفت: کارشناسان پلیس فتا شهرستان بم پس از انجام یک‌ سری اقدامات فنی و تخصصی و اخذ دستور قضایی  توانستند فرد کلاهبردار را که مخفیگاهش در استان بوشهر بود را شناسایی و دستگیر کنند.

 

12775894_991

 

وی افزود: متهم ابتدا منکر ارتکاب جرم شد ولی پس از ارائه مستندات و دلایل لازم لب به اعتراف گشود و به جرم خود اعتراف کرد و انگیزه خود را کسب منافع مالی و خارج شدن از کشور اظهار کرد.

 

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از هموطنان‌مان در این شرایط اقتصادی به دنبال این گونه اگهی ها هستند، هشدار داد و گفت: به هیچ عنوان به این گونه به این گونه تبلیغات اعتماد نکنند چرا که سودهای بانکی‌ که با نرخ‌های مصوب همخوانی ندارد. و از پرداخت هرگونه وجهی در فضای مجازی و یا پر نمودن فرم‌هایی که اطلاعات شخصی افراد و حساب آن‌ها را در اختیار سایرین قرار می‌دهد، خوودداری کنید.

 

اخاذی از دختران جوان با وعده استخدام

رئیس پلیس فتا فارس از شناسایی و دستگیری مردی ۲۸ ساله در شهرستان فسا خبر داد که با ایجاد گروه‌های واتساپی و وعده استخدام در کلینیک مشاوره، از دختران جوان قصد اخاذی را داشت.

سرهنگ حشمت سلیمانی در تشریح این خبر گفت: با مراجعه خانمی جوان به پلیس فتا مبنی بر اینکه در شبکه اجتماعی واتساپ با فردی آشنا شده و پس از مدتی با وعده‌های مختلف از قبیل استخدام در کلینیک مشاوره با حقوق بالا و اخذ عکس‌های خصوصی قصد اخاذی از من را دارد که موضوع در دستور کار کارشناسان قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به اظهارات شاکی و بررسی‌های لازم مشخص شد متهم با ورود به شبکه‌های اجتماعی و سوء استفاده از احساسات دختران جوان، ضمن معرفی کردن خود به عنوان دکتر و به بهانه استخدام، اقدام به دریافت اطلاعات شخصی آنان می‌کرده است.

سرهنگ سلیمانی ادامه داد: با بررسی‌های فنی و تخصصی کارشناسان پلیس فتا، متهم به هویت معلوم در شهرستان فسا مورد شناسایی قرار گرفت و با هماهنگی مقام قضائی دستگیر شد.

وی گفت: با بررسی‌های تکمیلی و ادله‌های دیجیتالی مشخص شد متهم به همین شگرد اقدام به اخذ تصاویر خصوصی ۱۰ دختر جوان، با نیت اخاذی کرده است.

رئیس پلیس فتا فارس با اشاره به اینکه متهم دستگیر شده با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی شد، گفت: کاربران هرگز فریب اینگونه تبلیغات و آگهی‌ها را نخورند و از ارسال اطلاعات شخصی و تصاویر خصوصی به افراد ناشناس خودداری کنند.

 

توقیف پژو پارس حامل کالای قاچاق 

مأموران پلیس امنیت اقتصادی شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان از یک دستگاه خودرو پژو پارس انواع کالای قاچاق به ارزش ۵ میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال کشف کردند.

 

 سردار غلامرضا جعفری فرمانده انتظامی‌استان هرمزگان اظهار داشت: مأموران پلیس امنیت اقتصادی شهرستان بندر لنگه در پی دریافت خبری مبنی بر اینکه عده ای افراد سودجو قصد انتقال مقادیری کالای قاچاق به وسیله خودرو های شوتی در محور بندرلنگه_ پارسیان را دارند پیگیری موضوع در دستور کار مأموران قرار گرفت.

وی افزود: مأموران با انجام اقدامات اطلاعاتی حین کنترل خودرو های عبوری یک دستگاه خودرو پژو پارس که با سرعت زیاد در محور روستای دهنو به سمت روستای چارک شهرستان بندرلنگه در حال تردد بود را شناسایی و با  علائم هشدار دهنده دستور ایست صادر کردند.

 

فرمانده انتظامی استان هرمزگان اضافه کرد: راننده خودرو بدون توجه به دستور ایست پلیس اقدام به فرار کرد که پس از طی مسافتی تعقیب و گریز، عرصه را بر خود تنگ دید با رها کردن خودرو و استفاده از تاریکی هوا از محل متواری شد.

 

سردار جعفری ادامه داد:مأموران در بازرسی از خودرو ۴۸۸ عدد بسته پودر بدنسازی، ۳۰ دستگاه تبلت و ۵۰دستگاه گوشی موبایل که همگی قاچاق بود را کشف کردند.

 

فرمانده انتظامی استان هرمزگان، ارزش محموله کشف شده قاچاق را بنا به نظر کارشناسان ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال عنوان و تصریح کرد: دستگیری متهم متواری در دستور کار پلیس قرار دارد.

 

کشف ۱۰۳ راس گوسفند قاچاق

 فرمانده انتظامی لارستان استان فارس از کشف ۱۰۳ راس گوسفند قاچاق به ارزش ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال در این شهرستان خبر داد.

 

سرهنگ داود امجدی افزود: با اقدامات فنی و تخصصی از دپو احشام قاچاق در یک گله دانی در یکی از محله‌های این شهرستان مطلع و موضوع را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دادند.

وی اضافه کرد: ماموران پس از هماهنگی قضائی به محل مورد نظر اعزام و در بازرسی از آن مکان موفق شدند ۱۰۳ راس گوسفند قاچاق را کشف کنند.

فرمانده انتظامی لارستان با بیان اینکه در این خصوص یک نفر که قصد انتقال احشام را به کشورهای حاشیه خلیج فارس را داشت دستگیر شد، افزود: ارزش ریالی احشام مکشوفه برابر نظر کارشناسان، ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

 

کشف ماسک های قاچاق

فرمانده انتظامی ارومیه استان آذربایجان غربی از کشف ۴۰ هزار عدد ماسک قاچاق به ارزش ۸۰۰ میلیون ریال در ارومیه، خبر داد.

 

سرهنگ "کریم اکبری" گفت: ماموران انتظامی ایستگاه بازرسی شهید "کلانتری" حین کنترل خودروهای عبوری در محور ارومیه- تبریز به ۲ دستگاه خودرو پراید و پژو آردی به ظن حمل کالای قاچاق مشکوک شده و آنها را متوقف کردند.

 

وی با اشاره به اینکه در بازرسی از خودروها، ۴۰ هزار عدد ماسک قاچاق کشف شد، افزود: برابر اعلام کارشناسان ارزش کالاهای مکشوفه ۸۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

 

فرمانده انتظامی ارومیه تصریح کرد: در این رابطه دو دستگاه خودرو توقیف و دو متهم دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه