رپرتاژ اگهی

کربن اکتیو پالایه سازان چیست؟

کدخبر : 29547

کربن اکتیو پالایه سازان ماده ای با خاصیت های بسیار زیادی است که در گذشته به عنوان یک پادزهر جهانی شناخته می شد

کربن اکتیو پالایه سازان ماده ای با خاصیت های بسیار زیادی است که در گذشته به عنوان یک پادزهر جهانی شناخته می شد. کربن اکتیو یا کربن فعال به ذغال یا موادی بر پایه کربن گفته می شوند. ازاین ماده با ارزش در صنایع مختلف و به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از مشکلات استفاده می شود. کربن اکتیو در صنعت دستگاه تصفیه هوا تا سفید کننده دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد و مزایای زیادی دارد. یکی از اصلی ترین کاربرد های کربن فعال در صنعت تصفیه آب استفاده می شود.

کربن اکتیو

از روش های مناسب جهت حذف طعم، بو و کلر باقیمانده در آب استفاده از کربن اکتیو است. مهم ترین خاصیت کربن اکتیو سطح جذب داخلی بالا، تخلخل و قابلیت جذب گازها و مایعات شیمیایی است. کربن فعال دارای اندازه منافذ و اشکال مختلفی هستند که موجب محدوده گسترده ای از کاربردش می شود. عامل مهمی که در طراحی این دستگاه تاثیرگذار است زمان تماس آب با گرانول کربن اکتیو و غلظت کلر آزاد یا سایر آلوده کننده ها است. شکل و جنس فیلتر کربنی مانند فیلتر شنی است. نوع کربن، دما و PH آب از عوامل موثر بر بازدهی کربن اکتیو است.

فیلتر کربن پالایه سازان چیست؟

بعضی از آب های آشامیدنی که دارای کیفیت پایینی هستند از نظر طعم، رنگ و بوی آب دچار تغییر می شوند. در این وضعیت بهترین فیلتر تصفیه آب که می توان از آن بهره گرفت فیلتر کربن است. وجود کربن فعال در این فیلتر سبب می شود تا کلیه ی این عامل ها از آب حذف شده و آب طعم بهتری پیدا می کند. یکی دیگر از مشکلاتی که در آب موجود است سختی آب است که عموما اگر بالای 5 باشد قابل تشخیص عموم است. سختی آب باعث می شود که بستری فراهم شود تا موادی مانند حشره کش ها، فلزات سنگین و بقیه ی ترکیب های آلی و میکروارگانیسم به خوبی جذب آب شوند و محل مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب ها باشند.

فیلتر کربن

فیلتر کربن به راحتی می تواند به راحتی آب را تصفیه کند. هنگامی که آب از درون فیلتر کربن رد می شود کلیه ی مواد موجود در خود مانند کلر آزاد، مواد آلی و ... را از دست می دهد. کربن این ذرات به خود جذب می کند سپس لایه ی سیلیسی این فیلتر نیز گرد و غبار موجود در آب را به خود گرفته در نهایت آب تمیز و با کیفیت در مخزن آب جمع شده برای آشامیدن آماده است.

کاربرد فیلتر کربن اکتیو پالایه سازان

کاربرد مهم و عمده فیلتر کربن اکتیو در صنایع آب از بین بردن رنگ، بو و مزه غیر دلخواه از آب در تصفیه فاضلاب کارخانه ها است. از این نوع فیلتر ها در صنعت آب جهت حذف کلر آزاد و همینطور حذف کدورت و رنگ و بو می توان استفاده کرد.

فیلتر کربن اکتیو پالایه سازان چه آلاینده هایی را از آب حذف می کند؟

کربن فعال که در زیر توضیح خواهیم داد در تصفیه آب مورد استفاده قرار میگیرد.

حذف کلر ممکن است از کربن فعال برای از بین بردن کلر با اندکی تخریب یا آسیب رساندن به کربن استفاده شود. کلرزدایی به سرعت اتفاق می افتد و سرعت جریان به طور معمول زیاد است. با این حال این فرایند به مقدار زیادی از سطح نیاز دارد و ارگانیسم های موجود در آب در نهایت منافذ کربن را پر و مسدود می کند.

روش تصفیه آب با فیلتر کربن اکتیو پالایه سازان

ساختار کلی دستگاه تصفیه آب با فیلتر های کربن اکتیو عمل می کنند که شامل یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی است. بدنه فیلتر کربنی در اغلب مواقع از جنس استیل، استیل با رنگ اپوکسی یا FRP ساخته می شود. آب دارای PH در سطح خنثی از شیر ورودی وارد مخزن شده و با عبور از لایه های کربنی مواد آلی را از دست می دهد و در نهایت با عبور از سیلیس مواد جامد معلق حذف و آب زلال و بدون بو و طعم و رنگ از شیر خروجی به بیرون از مخزن منتقل می شود.

نکته بسیار مهمی که در ساخت فیلتر کربنی وجود دارد این است که در این فیلتر ها علاوه بر کربن اکتیو از سیلیس استفاده می شود که نقش بسیار مهمی در جذب مواد جامد معلق در آب دارند، به طوریکه ابتدا یک لایه از سیلیس قرار گرفته شده و روی آن با کربن پوشانده می شود. عبور ذرات معلق و جذب مواد آلی توسط فیلتر های کربنی به مرور باعث می شود تا نوعی لایه ژله ای روی آن ایجاد شود که به شدت عملکرد فیلتر را کاهش می دهد. فیلتر با روش های مختلف از قبیل شستشوی معکوس با بک واش تمیز و احیا شود.

انواع فیلتر کربنی پالایه سازان

فیلتر کربنی یا کربن اکتیو با توجه به نوع کربن و اندازه ذرات در گروه های مختلفی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

انواع فیلتر کربنی

 • فیلتر کربن دانه ای
 • فیلتر کربن اکتیو پودری
 • فیلتر کربنی بلاک

فیلتر کربنی گرانول یا دانه ای که به فیلتر کربن شنی شهرت دارند همان طور که از نامش مشخص است، تصفیه آب را با دانه ای کوچک به اندازه شن از جنس کربن انجام می دهد. سطح تماس و برخورد آب با دانه های شنی کربنی کمتر از نوع پودری است و به همین دلیل راندمان کمتری دارد. فیلتر کربن اکتیو پودری یا PAC بیشترین سطح تماس با قطرات آب را دارد و توانایی جذب مواد آلی و رفع رنگ، بو، طعم آب در آن بیشتر است. فیلتر های کربنی بلاک با توجه به بزرگ بودن اندازه و ابعاد کربن قدرت جذب کمتری دارد اما در حذف مواد معلق موجود در آب می تواند بهتر از دو مورد قبل عمل کند. در حالت کلی اغلب از نوع GAC و PAC در دستگاه های تصفیه آب استفاده می شود.

برای ساخت کربن فعال شده از چوب، ذغال سنگ و پوست نارگیل در اغلب از این نوع کربن برای سیستم های تصفیه آب با فیلتر های کربنی استفاده می شود.

انواع کاربرد فیلتر کربنی در صنایع

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع غذایی و لبنی
 • صنایع رنگرزی و شیمیایی
 • استخرهای شنا تفریحی و آکواریوم ها
 • تصفیه آب خانگی و صنعتی

روش های احیا فیلتر کربن اکتیو

سایر تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، فیلتر های کربن فعال به مرور کارایی خود را از دست می دهد و در نتیجه لازم است نسبت به احیای مجدد اقدامات لازم صورت بگیرد. در حالت کلی از دو روش شستشوی معکوس و جریان معکوس بخار برای این منظور استفاده می شود. حرکت آب برخلاف جهت همیشگی از فیلتر باعث می شود تا حجم زیادی از مواد ژله ای روی سیلیس و کربن ها قرار بگیرد و از سطح جداشده به خارج از مخزن منتقل شود.

قیمت فیلتر کربن فعال شده

در خرید فیلتر کربنی برای دستگاه فیلتر آب علاوه بر توجه به کیفیت و کارایی دستگاه لازم است قیمت فیلتر کربنی در نظر گرفته شود. تفاوت قیمت فیلتر کربن اکتیوهای تولید شده و موجود در بازار به چند فاکتور مهم وابسته است که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. کربن استیل FRP یا استیل بودن فیلتر کربنی
 2. نوع کربن مورد استفاده در فیلتر کربنی
 3. گرانول یا پودری بودن کربن
 4. اصلی بودن نوع کربن مورد استفاده
 5. فیلتر کربنی با قابلیت احیاء کربن
 6. نوع لوله کشی فیلتر کربنی دستی اتوماتیک

برای اطلاع از قیمت فیلتر کربنی می توانید از مشاوران ما اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

منبع: کارخانه تولید کننده فیلتر و دستگاه تصفیه آب پالایه سازان فرایند توس

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه