کدخبر : 10903

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: از هفته آینده قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی اجرا می‌شود.

دریافت مالیات از خانه‌های خالی از جمله طرح‌هایی است که سا‌ل‌هاست کارشناسان و نمایندگان مجلس در مورد آن بحث می‌کنند، از سال ۱۳۹۱طرح دریافت مالیات از خانه های خالی  به صورت جدی‌تر در مجلس‌ شورای اسلامی مطرح شد و حالا ظاهرا قرار است بالاخره این طرح به مرحله اجرا برسد. پس از گذشت یکسال از خالی ماندن، واحدهای مسکونی مشمول جریمه می‌شوند. با این حساب می‌توان گفت، طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی درست یک سال بعد از راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان اجرایی خواهد شد. وی با بیان اینکه در قانون آمده که در سال اول از خانه‌هایی که خالی هستند،  مالیات  دریافت نشود، افزود: «بنابراین پس از اجرای قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی در سال اول وصولی از این منبع نداریم تا زمانی که بیش از یکسال از خالی بودن واحد گذشته باشد.»

 

محمود علیزاده درباره زمان اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: کار بارگذاری اطلاعات بر سامانه املاک تا هفته آینده به اتمام می‌رسد و براساس آن شناسایی املاک خالی از سکنه انجام می‌شود.

 

وی افزود: به محض تکمیل شدن اطلاعات بر روی سامانه، مطالبه مالیات بر خانه‌های خالی از سوی سازمان امور مالیاتی بدون فوت وقت انجام می‌شود.

 

معاون سازمان امور مالیاتی درباره مهلت پرداخت مالیات خانه‌های خالی از سوی مالکان، بیان کرد: بعد از شناسایی املاک خالی، ملک به موجب قانون اخذ مالیات‌های مستقیم وارد فرایند رسیدگی مالیاتی می‌شود و براساس آن برگه مطالبه مالیات بر واحدهای مسکونی خالی به مالکان داده می‌شود.

 

علیزاده گفت: اگر فردی از پرداخت مالیات خودداری کرد، فراینده‌های مطالبه و وصول مالیات در چهارچوب قانون مالیات‌های مستقیم درمورد این فرد اجرا می‌شود.

ی سرمایه به مجلس گفت: لایحه قانون اخذ مالیات بر عایدی از سوی وزارت اقتصاد و امور دارایی به دولت تقدیم شده و در کمیسیون تخصصی اقتصادی دولت در حال بررسی است که بعد از طی مراحل بررسی به مجلس ارسال می‌شود.

 

معاون سازمان امور مالیاتی بیان کرد: درباره زمان ارسال لایحه به مجلس دولت تصمیم گیری می‌کند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه