کدخبر : 7229

براساس آخرین گزارش‌های وزارت راه و شهرسازی، در اسفند ماه سال گذشته، بالغ بر 10 هزار و 242 فقره قرارداد مسکن در تهران ثبت شد که نسبت به بهمن سال گذشته 24.4 درصد کاهش یافته است.

به گزارش رصداقتصادی به نقل از ایلنا: براساس آخرین گزارش‌های وزارت راه و شهرسازی، در اسفند ماه سال گذشته، بالغ بر 10 هزار و 242 فقره قرارداد مسکن در تهران ثبت شد که نسبت به بهمن سال گذشته 24.4 درصد کاهش یافته است.
 

بازار مسکن هم مانند سایر بازارها تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است و میزان معاملات روند نزولی در پیش گرفته به طوری که براساس آخرین گزارش‌های وزارت راه و شهرسازی، در اسفند ماه سال گذشته، بالغ بر 10 هزار و 242 فقره قرارداد مسکن ثبت شد که نسبت به بهمن سال گذشته 24.4 درصد کاهش یافته است.

 

هچنین ارزش معاملات انجام‌شده مسکن در مناطق 22گانه تهران نیز در ماه مورداشاره به 14 هزار و 750 میلیارد تومان رسید. این رقم در مقایسه با ارزش معاملات بهمن‌ماه حدود 8 درصد کاهش یافته است. در بهمن سال گذشته ارزش معاملات 15 هزار و 940 میلیارد تومان بود که بیشترین رقم در 12 ماه سال 98 به‌شمار می‌رود. در اردیبهشت‌ماه سال 98 نیز ارزش معاملات مسکن ثبت‌شده در سامانه املاک و مستغلات 13 هزار و 300 میلیارد تومان بود.

 

اما این کاهش معاملات در تهران منجر به کاهش قیمت در بازار مسکن نشده است به طوری که طبق آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق 22 گانه تهران با رشد حدود 8.6 درصدی به 15 میلیون و 568 هزار تومان رسید.

 

در بهمن ماه سال 98 قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق 22گانه تهران 14 میلیون و 405 هزار تومان بود. بر اساس آمار بیشترین قیمت مسکن مربوط به منطقه یک با 33 میلیون و 217 هزار تومان بوده که نسبت به بهمن ماه (29 میلیون و 427 هزار تومان) 12.8 درصد افزایش یافته است.

 

البته حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک هفته گذشته به ایلنا اعلام کرده بود که معاملات مسکن در سطح کشور در اسفند ماه به کمترین میزان خود رسید به طوری که بازار کاهش 70 درصدی معاملات را تجربه کرد اما از آنجایی که به ازای کاهش عرضه، تقاضایی هم وجود نداشت قیمت‌ها متاثر از این کاهش معاملات نبودند.

 

پیش بینی می‌شود تا پایان مهار ویروس کرونا این شیب نزولی معاملات مسکن ادامه پیدا می‌کند و اکثر قراردادهای اجاره هم تمدید خواهد شد.

 

در جدول زیر قیمت واحدهای مسکونی در روزهای کرونایی در مناطق مختلف تهران آمده است:

 

قیمت مسکن در تهران

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه