کدخبر : 15575

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با انجام پروژه های عظیم عمرانی و زیربنایی در جزیره قشم طی سال های گذشته تا اندازه زیادی جبران عقب ماندگی و رفع محرومیت در نقاط مختلف جزیره با هدف ایجاد توسعه متوازن و پایدار انجام شده است.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از تسنیم ، حمیدرضا مومنی در دیدار با مصطفی خانزادی سرپرست معاونت فنی و زیربنایی و حسین رعیتی مدیر نظارت و ارزیابی دبیرخانه شورای عالی مناطقه آزاد کشور که با حضور جمعی از معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد  قشم  برگزار شد، اظهار کرد: فرصت های بی نظیری در راستای جهش تولید و رونق  اقتصاد  ملی در جزیره قشم وجود دارد که با برنامه ریزی و هماهنگی و حمایت بخش های مختلف امکان بهره مندی از آنها فراهم می شود.

وی ادامه داد: تامین زیرساخت ها نقش بسیار مهمی جهت جذب  سرمایه  گذاران، فعالیت اقتصادی و پیشرفت و توسعه در جزیره قشم دارد که سازمان منطقه آزاد قشم با عملکرد سال های گذشته خود، اقدامات خوبی را در این حوزه عملیاتی کرده است.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم تاکید کرد: برخی سیاست های نادرست تا پیش از این توسط  مناطق آزاد  اجرایی شده که تبعات  اجتماعی و اقتصادی  زیادی به همراه داشته است، اما در قشم با اصلاح این رویه ها با مشارکت در مگاپروژه های بخش های مختلف اقتصادی بویژه حوزه  نفت  و  انرژی  به سمت ایجاد درآمدهای پایدار حرکت کرده ایم که نتیجه این سیاست ها در آینده خود را نشان خواهد داد.
به گفته مومنی، در حالی که بسیاری از پروژه های اقتصادی کشور به علت کمبود  منابع مالی  متوقف شده اند، خوشبختانه در منطقه آزاد قشم هیچ پروژه ای تعطیل نشده و طرح های عمرانی و زیربنایی با قدرت در حال انجام هستند.
وی با اشاره به ظرفیت های ویژه گردشگری در قشم، تصریح کرد: با سیاست گذاری صورت گرفته طی سال های گذشته در قدم اول به دنبال تبدیل مسافر به گردشگر در جزیره قشم بودیم که خوشبختانه در این زمینه نتایج خوبی حاصل شد و حالا با اقدامات خوبی که در حوزه  گردشگری  انجام شده به دنبال استانداردسازی و ارائه خدمات باکیفیت به گردشگران هستیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: در حوزه های زیرساختی، ساخت  بزرگراه  ها، بهسازی  جاده  ها و ایمن سازی معابر عبوری سطح جزیره، در بخش های نفت و انرژی بویژه پالایشگاه ها و ایجاد نیروگاه های تولید  برق  و همچنین توسعه متوازن برای روستاهای جزیره قشم اقدامات خوبی انجام شده است.
مومنی تاکید کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته و رونق بحث های مربوط به اقتصاد دریامحور به ویژه حوزه شیلات و پرورش آبزیان در نقاط غربی جزیره ، در آینده نزدیک شاهد  ایجاد اشتغال  پایدار، بهبود وضعیت اقتصادی، افزایش کیفیت زندگی ساکنان آن منطقه و ایجاد توسعه متوازن در قشم خواهیم بود.
وی اضافه کرد: مناطق آزاد مبتنی بر این اعتقاد شکل گرفتند که سرمایه موتور  رشد و توسعه  اقتصادی یک کشور است هدف اصلی از ایجاد این مناطق ایجاد  اشتغال  پایدار و توسعه متوازن بوده است که عملکرد سال های گذشته منطقه آزاد قشم جهت رفع محرومیت در راستای همین اهداف بوده است.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: برخی دستورالعمل ها و قوانین مانع فعالیت موفق مناطق آزاد در کشور شده اند 

*اقدامات زیربنایی و عمرانی صورت گرفته در قشم شایسته تقدیر است

براساس این گزارش، سرپرست معاونت فنی و زیربنایی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور نیز در این جلسه گفت: فعالیت های بسیار خوبی در حوزه های زیربنایی و عمرانی در منطقه آزاد قشم طی سال های گذشته با هدف توسعه و بهبود  خدمات رسانی  انجام شده که شایسته تقدیر است.
مصطفی خانزادی ادامه داد: برنامه محور بودن پروژه های کلان و زیرساختی در قشم یک مزیت بی نظیر بوده و می تواند موجب بهره مندی مردم منطقه و  سرمایه گذاران  حوزه های مختلف شود.
وی افزود: شرایط امروز کشور به نحوی است که مشکلاتی در زمینه تامین منابع مالی برای اتمام پروژه ها در اکثر نقاط کشور وجود دارد؛ اما خوشبختانه منطقه آزاد قشم در این زمینه عملکرد موفقی داشته و با وجود این  مشکلات  هیچ کدام از پروژه ها متوقف نشده است.
سرپرست معاونت فنی و زیربنایی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور تصریح کرد: طی بازدیدهایی که از سطح جزیره قشم داشتیم شاهد اقدامات زیرساختی خوبی در روستاهای سطح جزیره و حوزه های مرتبط با گردشگری بودیم، که نتیجه آنها بهره مندی و افزایش کیفیت زندگی ساکنان این منطقه خواهد بود.
به گفته خانزادی؛ با اطلاع رسانی دقیق و هدفمند، امکان معرفی ظرفیت ها و بویژه فعالیت های عمرانی و زیربنایی در حوزه های مختلف گردشگری، نفت و انرژی، صنعتی و اقتصادی فراهم می شود.
وی با اشاره به مشارکت خوب  بخش خصوصی  برای انجام پروژه های اقتصادی در منطقه آزاد قشم، افزود: هرچند بخاطر برخی مشکلات بویژه تحریم ها، مناطق آزاد نتوانسته اند در حد ظرفیت های موجود اقدام به جذب سرمایه‌گذاری خارجی کنند، اما منطقه آزاد قشم از نظر جذب همکاری و  سرمایه گذاری بخش خصوصی  در پروژه های زیرساختی بویژه حوزه نفت و انرژی جایگاه ویژه ای در میان مناطق آزاد کشور دارد.
سرپرست معاونت فنی و زیربنایی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری فعالیت های بسیار خوبی طی سال های گذشته در جزیره قشم اجرایی شده و با استفاده از برنامه ریزی هدفمند می توان شرایط را برای بهره مندی بیشتر از پتانسیل های این حوزه فراهم خواهد شد.
خانزادی در ادامه گفت: طرح ها و پروژه های بسیار خوبی در بخش های مختلف جزیره قشم طراحی شده و آماده اجراست و با استفاده از توانایی و ظرفیت های بخش خصوصی می توان  نرخ بهره وری  این پروژه ها را افزایش داده و شرایط را برای ارائه خدمات بهتر در آینده فراهم کرد.
وی با اشاره به ویژگی های خاص طرح پردیس ساحل جنوبی، افزود: با برنامه ریزی دقیق و هدفمند جهت استفاده فضاهای ساحلی بکر موجود در جزیره می توان شرایط را برای بهره مندی تمام مردم از این ظرفیت ها آماده کرد و قشم را تبدیل به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در سطح کشور تبدیل نمود.
سرپرست معاونت فنی و زیربنایی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور همچنین بیان کرد: ظرفیت های خوبی در حوزه شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و کسب و کارهای بر پایه  فناوری  در قشم وجود دارد که می توانند به واسطه بهره گرفتن از  علم و دانش  و در بستر فناوری های روز تولید  ثروت  کنند.
خانزادی در پایان حجم بالای فعالیت های عمرانی و زیربانیی اجرایی شده در منطقه آزاد قشم طی سال های گذشته را بی نظیر دانست و خاطرنشان کرد: با پایان پروژه های کلان عمرانی، زیربنایی و اقتصادی در قشم تا پایان  دولت  و بهره مندی مردم از این ظرفیت ها، شاهد افزایش کیفیت زندگی ساکنان و ایجاد جذابیت جهت حضور سرمایه گذاران جدید در جزیره خواهیم بود.
همچنین در ابتدای این جلسه  معاون  فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد قشم گزارشی از بازدیدهای انجام شده از پروژه های زیرساختی، نفت و انرژی و عملیات عمرانی صورت گرفته در راه ها و بزرگراه های جزیره قشم ارائه کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه