کدخبر : 16460

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با اینکه طبق قوانین کشوری و قانون اراضی مستحدث و ساحلی، حفظ حریم ساحلی ۶۰ متر عنوان شده است اما ما در کیش برای اطمینان بیشتر در حفاظت محیط دریایی، این حریم را به ۱۲۰ متر افزایش داده‌ایم. این کار در منطقه تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های کیش با حریم ۱۲۰ متر رعایت می‌شود.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از روابط عمومی کیش،  بخش محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش از سال ۸۳ شروع به کار کرده است و توجه خود را بر ضرورت حفاظت از محیط زیست بکر منطقه و گونه‌های دریایی، جانوری و گیاهی این منطقه گذاشته است. این حوزه امکان این را فراهم می‌کند تا پروژه‌های ساخت اسکله، بندر و فرودگاه و پروژه‌های صنعتی-تجاری و سرمایه‌گذاری با ارزیابی‌های دقیق زیست محیطی انجام شود. سازمان منطقه آزاد کیش همچنین برای ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست نیز برنامه‌های مهمی دارد.

سازمان منطقه آزاد کیش درباره ساخت و ساز‌های کنار دریا و تحت تاثیر قرار گرفتن محیط زیست دریایی اقداماتی انجام داده است. از این رو از مریم محمدی، مدیر اداره حفاظت از محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش در اینباره سوال کردیم که در ادامه می‌خوانید.

زیستگاه‌های حفاظت شده در منطقه آزاد کیش

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اقدامات این اداره در حوزه حفظ حریم ساحلی کیش به اقتصاد۲۴ اظهار داشت: ساخت و ساز در جزیره کیش همیشه با  سرعت زیادی همراه بوده و توسعه در سال‌های اخیر در منطقه آزاد کیش رونق داشته است. در اداره محیط زیست کیش همواره تلاش این بوده که پیامد‌های زیست محیطی را کاهش دهیم؛ بنابراین از جمله اقدامات اساسی در جزیره کیش حفظ حریم ساحلی است.

 

وی افزود: با اینکه طبق قوانین کشوری و قانون اراضی مستحدث و ساحلی، حفظ حریم ساحلی ۶۰ متر عنوان شده است، اما ما در کیش برای اطمینان بیشتر در حفاظت محیط دریایی این حریم را به ۱۲۰ متر افزایش داده‌ایم. این کار در منطقه تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های کیش با حریم ۱۲۰ متر رعایت می‌شود.

محمدی با اشاره به اینکه حریم ساحلی در کیش دو برابر قوانین کشوری در نظر گرفته شده است، گفت: این مسئله به عنوان قانون محلی در طرح جامع مصوب کیش در نظر گرفته شده است. در حریم ۱۲۰ متری ساحلی ساخت و ساز ممنوع است. حتی سازه‌های سبک مثل کلوپ‌های دریایی که در حریم کمتر از ۱۲۰ متر هستند و باید کنار آب باشند، تحت کنترل شدید قرار دارند. به همین خاطر شهرسازی، سازه آن‌ها را کنترل می‌کند که بعد از تخریب، اثری از آن نباشد و با مصالح سبک اجرا می‌شود.

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه تعداد ساخت و ساز‌های غیرقانونی در جزیره کیش بسیار کم است، گفت: این موارد از سوی اداره محیط زیست کیش به جد پیگیری شده و قرار است که به زودی مرتفع شود. ممکن است یک یا دو رستوران در حریم کمتر از ۱۲۰ متر ساخته شده باشند که آن هم امیدواریم رفع تعارض شود.

وی ادامه داد: این سازه‌ها دارای قرارداد‌های محدود هستند و بعد از اتمام  قرارداد مشکلی برای اینکه آزاد شوند و حفظ حریم آن‌ها مطابق قبل صورت بگیرد، وجود ندارد. محوریت کار برای ما حفظ حریم است.

محمدی با تاکید بر مراقبت از حریم زیستگاه‌های حفاظت شده اظهار داشت: در زیست‌گاه تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها ممنوعیت ساخت و ساز با جدیت پیگیری می‌شود. سایت تخم‌گذاری از سال ۸۵ تا الان حفاظت شده است. اواخر اسفند ماه که فصل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها است، ما نگهبان شبانه روزی در منطقه داریم، نور‌ها خاموش می‌شود و سعی می‌کنیم که حفاظت بیشتری را اعمال کنیم؛ سرکشی از محیط با جدیت انجام می‌شود و مانع کاربری‌های آسیب زننده در منطقه می‌شویم.

وی ادامه داد: در بقیه زیستگاه‌ها با سطح حساسیت کمتر، طرح جامع رعایت می‌شود. با همت و مساعدت مدیرعامل سازمان برای آزادسازی حریم ساحلی تلاش‌های زیادی اتفاق افتاده است.

فرهنگ سازی محیط زیستی در منطقه آزاد کیش 

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اقداماتی این سازمان در راستای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست گفت: یکی از کار‌هایی که طی فعالیت‌های جاری سازمان حفاظت محیط زیست  با همکاری دفتر مدیرعامل سازمان و معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد کیش انجام شده است تنظیم سوگندنامه محیط زیست در راستای فرهنگ‌سازی محیط زیستی بوده است.

محمدی ادامه داد: هر کسی که برا‌ی کیشوند شدن اقدام و در کلاس‌ها شرکت می‌کند باید برای حفظ محیط زیست کیش سوگند یاد کند. به این ترتیب ساکنان کیش اهمیت حفاظت محیط زیست کیش را درک خواهند کرد. همچنین در نشست اخیری که با حضور مدیرعامل و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد، همه مسئولان به این سوگندنامه متعهد شدند.

وی با اشاره به طراحی بنر‌ها و برنامه‌های مقتضی برای رویداد‌ها و مراسم‌ها در راستای حفظ محیط زیست، گفت: فرهنگ‌سازی نقش عمده‌ای در حفظ محیط زیست دارد. مباحثی درباره صید‌های غیر مجاز و محل استقرار تور‌های ماهی‌گیری و عوامل مرگ و میر آبزیان در این برنامه‌ها گنجانده می‌شود و سعی می‌کنیم با کمک کیشوندان بیشتر به اهدافمان نزدیک شویم.

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش افزود: ما در همکاری با آموزش و پرورش کیش درصدد این هستیم که تفاهم‌نامه‌ای با آن‌ها امضا کنیم که بتوانیم عمده بحث‌های محیط زیستی را با همکاری آموزش و پرورش دهیم. بچه‌ها اگر از سن پایین با مفاهیم محیط زیستی آشنا شوند، در آینده اهمیت بیشتری برای محیط زیست قائل خواهند بود چراکه آن‌ها مادران و پدران آینده هستند.

محمدی با اشاره به اینکه در کیش نقطه ورودی فاضلاب به دریا نداریم، گفت: این یکی از برنامه‌های مهم منطقه آزاد کیش برای حفظ محیط زیست بوده است. کل ساخت و ساز‌ها از طریق شبکه به تصفیه‌خانه‌ها متصل شده است و از آنجا برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که تولید آب شیرین در کیش از طریق «آب‌شیرین‌کن»‌ها صورت می‌گیرد، هزینه‌های بالایی دارد که ما با این روش توانسته‌ایم در این حوزه نیز صرفه جویی کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه