دومین روز از رویداد ایران هم کیش عنوان شد؛

حفظ موسیقی نواحی مختلف کشور عامل قوام بخشی هویت ملی

کدخبر : 16926

​دومین روز همایش ایران هم کیش با برگزاری نشست های تخصصی در زمینه ادبیات و موسیقی کهن ایران به پایان رسید.

به گزارش رصد اقتصادی ، سعید رضادوست دبیر رویداد «ایران هم کیش» با بیان اینکه گام نخست این رویداد به چیستی و چگونگی اعمال حاکمیت ملی از منظر حقوقی، سیاسی، فلسفی، رسانه، ادبیات و موسیقی پرداخته است گفت: کوشش برای ثبت جهانی میراث فرهنگی این سرزمین از موارد بسیار مهم در دست اقدام برای گسترش قلمرو‌های حاکمیت ملی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رضادوست، دبیر علمی و اجرایی "ایران هم‌کیش" با اشاره به جزئیات برگزاری این همایش اظهار داشت: گام دوم رویداد در آینده ای نزدیک از سوی سازمان منطقه آزاد کیش برنامه‌ریزی و زمان برپایی آن رسانه ای خواهد شد.

وی در این مراسم با بیان اینکه دولت ملت‌های مختلف بر اساس عناصری چون جمعیت دائمی، سرزمین و حکومت مشروع تشکیل شده‌اند، گفت: این سه عنصر ذاتی دولت-ملت‌ها موجب شکل‌گیری و قوام بخشی آنها می شود.

رضادوست در تشریح چگونگی برگزاری این رویداد افزود: برای فراهم شدن زمینه بهره گیری از دانش و تجربه های وزین چهره‌های شاخص موسیقی سنتی کشور ، اساتید این حوزه از شمال خراسان تا جنوب ایران به این مراسم دعوت شده اند.

در بخشی از این همایش محمد یگانه یکی از برجسته‌ترین چهره‌های بین المللی عرصه موسیقی کشور از شمال خراسان با اجرای موسیقی و شاهنامه خوانی بخش های زیبایی از ادبیات کهن ایران زمین را برای حاضران قرائت کرد.

همچنین در پنل گفتگو محور این همایش، محسن شریفیان، از برجسته‌ترین نوازندگان موسیقی نواحی به ویژه جنوب ایران و نویسنده کتاب «باب الهوا» و امید سمقانی از اساتید عرصه موسیقی با همراهی سعید رضا دوست  به بررسی و تحلیل مسائل حوزه موسیقی پرداختند.

مواردی از جمله جدال سنت و تجدد در ایران، وقوع تجدد و نوآوری در شعر و موسیقی، موسیقی به عنوان هویتی ملی، موسیقی دستگاهی، نواحی و مقامی ، حفظ موسیقی قوام بخشی به هویت ملی در این پنل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین پنل شعر و ادب با حضور شمس لنگرودی و ابوتراب خسروی با دبیری بهاءالدین مرشدی برگزار شد و موضوعاتی در خصوص رمان و داستان، زبان و فرهنگ ایرانی، ادبیات داستانی و موانع این حوزه تشریح شد.

ابوتراب خسروی در این گفتگو، زبان را نشانه وطن اصلی هر ملت برشمرد و گفت: مهاجران پس از سالها مهاجرت بازهم وابسته فرهنگ و هویت ملی خود هستند و زبان مشخصه وطن اصلی آنهاست .

وی رفتار، دیدگاه و سلایق انسان ها در هر گوشه این سرزمین را وجه مشترکی برای بیان ایرانی بودن عنوان کرد که موجب هویت سازی ملی خواهد شد.

گفتنی است در این رویداد جمعی از مسئولان، معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش نیز حضور داشتند. رویداد دو روزه  ایران هم کیش سه شنبه 7 بهمن در سالن خلیج فارس مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز شده بود .

روابط عمومی منطقه آزاد کیش

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه