کدخبر : 17260

مگاپتروشیمی الماس ماهشهر با امضای تفاهمنامه بین هلدینگ خلیج فارس و شرکت های سازنده تجهیزات پتروشیمی ایجاد می شود.

به گزارش  رصد اقتصادی ، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مجید محمدپور رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در آئیین گشایش دومین نمایشگاه صنعت پتروشیمی کیش با بیان اینکه در سال ٧٨ و ابتدای تشکیل انجمن کل حجم بازار در حوزه پتروشیمی کمتر از ٥ درصد بوده که بیشتر قطعات مکانیکی و یدکی تولید می کردند گفت: در حال حاضر ٨٠ تا ٨٥ درصد از فناوری های سبز و تجهیزات حوزه نفت و گاز و پتروشیمی بسته به نوع طرح ها در داخل کشور تولید می شود.

وی افزود: با حمایت های هلدینگ خلیج فارس از سازندگان این حوزه،١٩ کمیته تخصصی برای بررسی روند فناوری ها تشکیل شد، همچنین حمایت های معاونت علمی ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان بستر افزایش میزان عرضه و رشد آن در بازار را فراهم کرد.

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت عنوان کرد: ما باید با ایجاد طرح های مختلف از رکود ٨٥ درصد ظرفیت ایجاد شده و مشکلات این حوزه جلوگیری کرده و در کنار آن از سرمایه گذاری ها، نیروی انسانی و توان تولید حمایت کنیم.

مجید محمدپور همچنین با اشاره به فراهم کردن زمینه عرضه و تقاضا و نگرانی خروج نخبه ها از کشور در حوزه ها و دوره های مختلف بر جلوگیری از خروج نیروهای ماهر ازکشور به دلیل کم شدن میزان تقاضا تاکید کرد.

وی از امضا تفاهم نامه با ارزشی بالغ بر 3 و دو دهم میلیون یورو بین هولدینگ خلیج فارس و شرکت های سازنده برای ایجاد مگا پروژه پتروشیمی الماس ماهشهر در روز دوم نمایشگاه خبر داد.

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در پایان گفت: انجمن ما با ٨٢٠ عضو و ٢٠٠٠ واحد پیمانکاری، امکان خرید و تکمیل تجهیزات خود به میزان ٥ میلیارد یورو درسال را خواهد داشت.

همچنین علیرضا بلگوری مدیرعامل بانک اقتصاد نوین در این مراسم گفت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری جهش تولید نام گرفته است، به عنوان عضوی از خانواده نظام پولی در صنعت بانکداری خرسندم که نقشی پویا برای حمایت از شرکت های فعال در حوزه نفت ایفا کردیم.

به گفته بلگوری، بانک اقتصاد نوین در راستای تحقق بخشی به اهداف اقتصاد مقاومتی تامین مالی در حوزه صنعت نفت و گاز را به طور خاص مد نظر داشته است.

وی یکی از اصول راهبردی همه بانک ها به ویژه اقتصاد نوین در مسیر حرکت به سوی تعالی را افزایش عمق همکاری با طرف های تجاری خود عنوان کرد و اظهار داشت: هدف از این تعاملات با استفاده از سیاست های همگرا و کلان اقتصادی، توسعه زیر ساخت های ملی، صنایع ارز آور و حمایت از اشتغال است.

بلگوری تصریح کرد: بانک اقتصاد نوین در اصول راهبردی شراکت خود به سه اصل سرمایه انسانی،فناوری اطلاعات و فرایند کسب و کار که ضامن بقای تعاملات تجاری است توجه بسیار دارد.

وی افزود: با ارائه راهکارهای کارآمد به دنبال ایجاد بستری امن و قابل اعتماد برای شرکای تجاری خود در حوزه پتروشیمی هستیم.

رضا دولت آبادی مدیر عامل بانک تجارت نیز همکاری شرکت های دانش بنیان، انجمن سازندگان تجهیزات و شرکت های تولیدی را ترکیبی بسیار خوب در حوزه نفت و پتروشیمی برشمرد و گفت: انتظار ما در این حوزه کیفیت بالای تجهیزات با مرغوبیت مطلوب و ارتقاء ظرفیت تولید به بیش از ٨٥ درصد در بحث بومی سازی است.

دولت آبادی اصلی ترین دغدغه بخش تولید را تامین مالی شرکت های پتروشیمی بیان کرد و افزود: حجم سرمایه گذاری در این صنعت نسبت به صنایع دیگر بسیار بالا بوده و به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست، بنابراین به دلیل تنوع خدماتی در حوزه پتروشیمی به سبد حمایتی نیاز داریم.

وی تصریح کرد: در اختیار گذاردن تسهیلات ریالی و ارزی و تامین مالی از طریق اوراق مشارکت برای فعالان پتروشیمی جزئی از این حمایت محسوب می شود.

وی گفت:این امر بدون کمک بانکها به عنوان حامی اصلی صنعت پتروشیمی میسر نمی شود و بانک تجارت برنامه های جدید خود را در قالب پنل هایی در نمایشگاه ارائه خواهد کرد.

گفتنی است نخستین نمایشگاه صنعت پتروشیمی با هدف حمایت از تولید داخلی سال گذشته در منطقه آزاد کیش برگزار شده بود. دومین دوره این نمایشگاه نیز از امروز تا 29 بهمن با حضور 164 شرکت داخلی درمرکز نمایشگاه های بین المللی کیش برپا خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه