خلج طهرانی عنوان کرد:

کدخبر : 17309

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس از فراهم آوردن زیرساخت‌ها برای ایجاد جهش تولید و بهره‌برداری از شرکت گندله‌سازی مادکوش خبر داد.

به گزارش رصد اقتصادی و به نقل از  روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، «حسن خلج طهرانی» یکی از اهداف تأسیس مناطق ویژه اقتصادی را جذب سرمایهگذاران داخلی و خارجی از طریق فراهم کردن زیرساختهای مناسب، تسهیل صدور مجوزها، تسهیل واردات و صادرات دانست و گفت: از تمام ظرفیت‌ها برای ایجاد رونق و جهش در تولید استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که فرصتهای بسیاری برای سرمایهگذاری در این منطقه وجود به تشریح تاریخچه احداث و راهاندازی گندله‌سازی مادکوش به‌عنوان طرحی تولیدمحور و اشتغال‌زا پرداخت و تشریح کرد: طرح گندلهسازی 5 میلیون تنی مادکوش در سال 1386 با مکانیابی، ارزیابی تکنولوژی و ظرفیت نهایی آغاز شد و در این طرح، با توجه به نظرات مشاوران داخلی و خارجی درباره طرحهای مشابه، این نتیجه حاصل شد که تأسیس کارخانه با ظرفیت نهایی 5 میلیون تن و در دو فاز اجرا شود که به‌زودی این طرح به‌صورت ویدئو کنفرانسی افتتاح خواهد شد.
وی دلیل اصلی انتخاب منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برای احداث کارخانه را مزایای آن، بهخصوص همجوار بودن با آبهای آزاد ذکر کرد و افزود: منطقه ویژه خلیج فارس به زیرساختهای اساسی، بهویژه گاز، نزدیک است و در همین حال، آب موردنیاز صنایع را نیز میتواند از طریق شیرینسازی آب دریا تأمین کند که همین موضوع سرمایه‌گذاران را این منطقه جذب کرده است.
وی خاطرنشان کرد: در پی فراهم شدن زیرساخت‌ها از اردیبهشت‌ماه سال جاری گندلهسازی مادکوش وارد فاز تولید شده است و در حال حاضر، میزان تولید کارخانه روزانه به حدود 5 هزار تن رسیده است.
خلج طهرانی بیان داشت: مادکوش یکی از ارکان صنعت فولاد کشور و تامینکنندگان گندله برای واحدهای احیای مستقیم محسوب میشود و خوشبختانه کیفیت گندله این شرکت مطلوب است و در اختیار واحدهای تولید آهن اسفنجی قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: نخستین محصول گندلهسازی مادکوش توانست تمام مشخصات کیفی یک گندله موردنیاز کارخانههای احیای مستقیم را داشته باشد؛ به همین دلیل، فروش محصولات چالش سرمایه‌گذاران نیست و آنان تلاش دارند که کارخانه به ظرفیت اسمی خود برسد .
وی افزود: تمامی ارکان منطقه ویژه در زمینه‌های مختلف با مادکوش همراهی و از آن حمایت کردند تا چالشهای مربوط به دوره احداث کارخانه برطرف شود و پس از بهرهبرداری نیز حمایتها ادامه داشته است، به‌طوری‌که انتقال کنسانتره موردنیاز کارخانه با استفاده از امکانات زیرساختی این منطقه، یعنی راهآهن و واحد انباشت و برداشت آن، بهراحتی انجام میشود؛ خروج گندله از منطقه به مقاصد مشتریان نیز از طریق راهآهن صورت میگیرد. بنابراین هم در بخش مجوزها و هم در استفاده از زیرساختها، منطقه ویژه خلیج فارس نهایت حمایت را از مادکوش میکند.
وی در خاتمه تشریح احداث فاز دوم این مجموعه گفت: کارخانه گندلهسازی مادکوش برای دو فاز 5/2 میلیون تنی و در مجموع، 5 میلیون تن طراحی شده است؛ بنابراین بسیاری از زیرساختهای آن نیز برای ظرفیت نهایی، یعنی 5 میلیون تن، طراحی شدهاند. همچنین بخشهای برداشت و انباشت و انرژی بر اساس ظرفیت 5 میلیون تن گندله تأمین شدهاند و برای اینکه روند احداث فاز دوم تسریع شود، پس از صدور پروانه بهرهبرداری فاز نخست، مجوز احداث فاز دوم نیز اخذ شد تا فاز دوم کارخانه در سال 1402 به بهرهبرداری برسد. 
آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه