با تشکیل کنسرسیومی از بانک‌ها و هلدینگ‌های توانمند کشور محقق می شود؛

اجرای طرح جامع توسعه جزیره هندورابی

کدخبر : 17472

مدیرعامل سازمان منطقه آزادکیش از تشکیل کنسرسیومی متشکل از بانک ها و هلدینگ های فعال کشور با هدف اجرای طرح جامع توسعه جزیره هندورابی خبر داد.

به گزارش رصد اقتصادی و  به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان درنشستی با مدیران عامل بانک‌های مهم کشور از جمله ملت و اقتصاد نوین از تشکیل کنسرسیومی متشکل ازبانک ها و هلدینگ های فعال کشور برای اجرای طرح جامع توسعه جزیره هندورابی خبرداد.

بر اساس این گزارش غلامحسین مظفری در این نشست جزیره هندورابی را ظرفیت منحصر بفردی برای صنعت گردشگری کشور برشمرد و اظهارداشت: هندورابی با مساحتی حدود یک چهارم کیش، ساحلی زیبا و طبیعتی بکرظرفیتی ارزشمند برای جذب سرمایه گذاری‌های کلان داخلی و خارجی و توسعه اکوتوریست و تقویت صنعت گردشگری کشورمحسوب می‌شود.

مدیر عامل سازمان منطقه آزادکیش با اشاره به اینکه طرح جامع هندورابی حاصل چندسال کار تحقیقاتی و پژوهشی است گفت: مشاور این طرح یک شرکت توانمندخارجی است و هندورابی اولین جزیره یا شهر کشوراست که از ابتدا برمبنای طرح جامعی که به تصویب شورایعالی شهرسازی کشوررسیده ساخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیشنهادهای کلانی برای سرمایه گذاری درهندورابی مطرح شده افزود: طبق بررسی‌های اولیه، با بکار گیری یک نظام مالی حرفهای و توانمند می‌توان همزمان طرح توسعه همگون جزیره را آغاز کرد.

مظفری از برگزاری جلسات متعدد با بانک‌ها، هلدینگ های فعال، شرکت‌های توانمند در زمینه آب و برق و انرژی، معادن، فولاد، پتروشیمی و هلدینگ های ساختمانی و اعلام آمادگی آنها برای سرمایه گذاری درهندورابی در قالب شرکت‌های سهامی عام خبر داد و گفت: شرکت سرمایه گذاری توسعه هندورابی به ثبت رسیده که طبق برآوردها با مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه اولیه فعالیت خودرا آغازخواهدکرد.

وی با تاکید بر اینکه توسعه هندورابی در قالب یک طرح مشارکتی به یک نمونه موفق ملی برای سرمایه گذاری‌های تعاملی تبدیل می‌شود اظهارداشت: امضای تفاهم نامه با بانک‌ها و شرکت‌های علاقمند برای تعیین میزان سرمایه پیشنهادی و سهام هر بخش گام نخست دراجرای این طرح است.

به گفته مظفری پس از تعیین سرمایه اولیه شرکت‌ها و سهام کلی شرکت سرمایه گذاری و توسعه هندورابی کارگروهی متشکل از یک تیم حرفه‌ای اقتصادی و فعالان عرصه تبلیغات برای جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و تسریع روند توسعه هندورابی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر منابع مالی و نقدینگی کشوردرشرایط مطلوبی است و معرفی ظرفیت‌های این جزیره فعالان اقتصادی حوزه گردشگری را جهت سرمایه گذاری درهندورابی ترغیب می‌کند گفت: تلاش می‌کنیم تا اجرای طرح جامع توسعه هندورابی در بهار ۱۴۰۰ آغازشود.

مظفری گفت: با توجه به ایجاد زیر ساخت‌های توسعه‌ای از جمله فرودگاه و بندرگاه درهندورابی و اعلام آمادگی بانک‌ها می‌توان امیدواربودکه پس از امضای تفاهم نامه روند توسعه هندورابی با کیفیت و سرعت مطلوب شروع شود.

وی به مزایای سرمایه گذاری درحوزه گردشگری هندورابی اشاره کردو گفت: در جزیره کیش حتی درشرایط کرونا گردشگری از رونق خوبی برخوردار است و در دوماه گذشته ضریب اشغال هتل‌های منطقه ۹۸ درصد بوده است که این مبین ظرفیت منحصر بفرد گردشگری منطقه است.

ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزادکیش نیزدراین نشست با بیان اینکه جلسات فراوانی با بانک‌ها و مؤسسات مالی علاقمند به مشارکت در طرح توسعه هندورابی برگزارشده گفت: طبق توافقات سرمایه ۵ هزار میلیاردتومانی به عنوان سرمایه اولیه شرکت پذیرفته شده کهاز طریق پذیره نویسی و تعیین سهام هر یک از بانک‌ها و مؤسسات متقاضی سهم هر بخش در روند سرمایه گذاری مشخص خواهدشد.

وی اجرای این طرح مشارکتی رافرصت ارزشمندی درجهت ایجاد درآمدپایدار بابرگشت سرمایه مطلوب برای سازمان منطقه آزادکیش عنوان کرد و افزود: پس از اینکه روند توسعه هندورابی تکمیل شد، شرکت سرمایه گذاری توسعه هندورابی می‌تواند به عنوان بهره بردارقراردادهای بلندمدت منعقدکرده و علاوه بر بازگشت سرمایه اولیه، از سود مناسبی هم برخوردارشود. ضمن اینکه سهام این شرکت دربازارسرمایه هم قابل عرضه خواهد بود

به گفته آخوندی این مشارکت نظام مند از سرمایه گذاری‌های خردو ناهماهنگ درمقوله عمران و توسعه هندورابی جلوگیری می‌کند.

رؤسای بانک‌ها نیز با ابراز علاقمندی برای مشارکت دراجرای طرح توسعه هندورابی، انعقاد تفاهم نامه بابانک هاو مؤسسات متقاضی برای تعیین میزان سهام هر بخش را ضروری دانسته و تاکید کردند این یک طرح بزرگ ملی است که تأمین منابع مالی آن علاوه بر بازگشت سرمایه و سودآوری مناسب، توسعه اقتصادی کشور و رونق صنعت گردشگری را به همراه خواهد داشت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: