نقش روابط عمومی‌ها در انعکاس دستاوردها و مشارکت انتخاباتی

کدخبر : 19992

روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی با انعکاس دستاوردهای ماندگار دولت می‌توانند هواره امیدآفرین باشند اما تاثیر این اطلاع‌رسانی را در برهه کنونی باید در مشارکت انتخاباتی نیز جست‌وجو کرد؛ موضوعی که راهکارهای آن در شهرستانی چون مراغه در ادامه با یک میزگردی خبری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش رصد اقتصادی: کارگزاران روابط عمومی‌ طی سال‌های اخیر در بسیاری از شهرستان‌ها با چالش‌های مشابهی روبرو بوده‌اند و تا حدود زیادی همه آنان به واسطه توسعه روزافزون شبکه‌های اجتماعی و پیچیده شدن جریان اطلاع‌رسانی و همچنین شرایط اقتصادی کشور، با مشکل انعکاس تاثیرگذار دستاوردها مواجه هستند. 

نمونه بارز آن دستاوردهای قابل دفاع محلی در زمینه‌های مختلف از جمله توسعه روستایی است که نه تنها در مناطق شهری مراغه بلکه در میان اهالی روستاها نیز سخن از توسعه شبکه گازرسانی، آب شرب و راه روستایی چندان به میان نمی‌آید و شاید کمتر کسی از افراد غیرمرتبط بداند که در این دولت برای اولین بار به روستاهای فاقد دهیاری اعتبار اختصاص داده شد و هم‌اکنون از محل این اعتبارات، فقط در استان آذربایجان‌شرقی ۳۸۵ پروژه در حال اجراست.

همین مشکل در روند اطلاع‌رسانی شهرستان‌ها حتی استاندار آذربایجان‌شرقی را نیز به واکنش واداشته و «محمدرضا پورمحمدی» در جمع مدیران روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری‌های استان از آنان خواسته تا کارهای ماندگار دولت را انعکاس دهند و تاکید کرده که بهبود وضعیت کشور در گرو حضور پرشور در انتخابات است.

کارشناسان حاضر در میزگرد خبری ایرنا برخورد تشکیلاتی با روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دستاوردهای دولت را از طریق تشکیل شورای اطلاع‌رسانی، شورای هماهنگی روابط عمومی‌ها و کارگروه فضای مجازی در شهرستان‌ (علاوه بر مرکز استان) را راهکار اولیه برای رفع این مشکلات می‌دانند.  

این میزگرد با حضور «وحید شاهی» مدیر روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه، «فرهاد زمانی» مدیر روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه و «سید ذبیح‌الله امامزاده» کارشناس خبر و رسانه سازمان منطقه آزاد ماکو برگزار شد و محور اصلی آن اطلاع‌رسانی برای امیدآفرینی محلی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری است.

روابط عمومی در نیمی از دستگاه‌های اجرایی مراغه فعال نیست

مدیر روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه می‌گوید: بیش از ۸۰ اداره، نهاد، ارگان و سازمان دولتی در مراغه فعال است اما ۴۷ مورد از آنان کارگزاران روابط عمومی خود را به فرمانداری معرفی کرده‌اند.

 

نقش روابط عمومی‌ها در انعکاس دستاوردها و مشارکت انتخاباتی

 

نکته قابل تامل اینکه به گفته «وحید شاهی» مدیران برخی ادارات به اجبار و با حفظ سمت، فردی را به عنوان روابط عمومی معرفی کرده‌اند و برخی‌ها در عمل کارایی لازم را ندارند.

وی با اشاره به تشکیل گروه تعامل و همفکری روابط عمومی‌های مراغه در فضای مجازی می‌گوید: متاسفانه شاهد ترک گروه و بی‌اعتنایی برخی از اعضا نسبت به این موضوع هستیم؛ این در حالی است که کارگزاران روابط عمومی باید زبان گویای نهادها باشند و برای تحقق آن باید ابتدا مدیران دستگاه‌های اجرایی به مرحله باور برسند.

تشکیل جلسه برای شورای هماهنگی روابط عمومی‌های شهرستان می‌تواند در انعکاس صحیح و سریع دستاوردها موثر باشد

وی با قدردانی از تلاش‌ شبانه‌روزی برخی از کارگزاران روابط عمومی‌ در شهرستان، بیان کرد: ارتقای سطح آگاهی مدیران و دادن اختیارات کامل به مجموعه روابط عمومی می‌تواند در حل مشکلات این حوزه نقش موثری داشته باشد اما در مدت کوتاه و قبل از انتخابات تنها راهکار تشکیل جلسه برای شورای هماهنگی روابط عمومی‌های شهرستان و ملزم کردن آنان به انعکاس صحیح دستاوردهاست.

فرمانداری محور فعالیت روابط عمومی‌هاست
مدیر روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این میزگرد اظهار داشت: فرمانداری‌ می‌تواند جایگاه روابط عمومی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم تقویت کند و در حقیقت محور فعالیت روابط عمومی‌ها به شمار می‌رود.

 

نقش روابط عمومی‌ها در انعکاس دستاوردها و مشارکت انتخاباتی

 

فرهاد زمانی می‌گوید: برنامه‌ریزی و تشکیل برخی از جلسه‌ها در فرمانداری، کارگزاران روابط عمومی‌ را مستقیم و غیرمستقیم به تحرک وادار می‌کند و این امر به تعالی روزافزون کارکرد روابط عمومی‌ها در شهرستان منجر می‌شود.

وی در ادامه بزرگترین مشکل روابط‌عمومی‌ها را فقدان نگاه تخصصی به این واحد دانست و اظهار داشت: برخی از مدیران متاسفانه جایگاه روابط عمومی را با تبلیغات و تشریفات اشتباه می‌گیرند و انتظار غیرتخصصی از این واحد دارند.

وی اضافه کرد: روابط عمومی نباید تنها وکیل مدافع مجموعه و سازمان خود باشد و باید به عنوان مدعی‌العموم عمل کند چراکه روابط عمومی‌ها با مردم رسمیت پیدا می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف روابط‌عمومی‌ها گزارش دادن به مردم است، بیان کرد: مطالبه‌های مردمی نیز باید در تصمیم‌گیری‌ها در حوزه‌های مختلف شهرستان در نظر گرفته شود و روابط عمومی وظیفه انتقال خواسته‌های مردم به مدیر را بر عهده دارد.

وی در ادامه بیان کرد: روابط عمومی باید به وظایف درون سازمانی و برون سازمانی خود به درستی عمل کند و کار این واحد نباید در انعکاس دستاوردهای مدیر مجموعه خلاصه شود.

وی با اشاره به اینکه روابط‌عمومی‌ها در  مراغه با دورن سازمان غریبه هستند و فقط برون‌گرا عمل می‌کنند، اضافه کرد: نبود تشکیلات برای روابط عمومی در بیشتر ادارات شهرستان از اصلی‌ترین دغدغه‌های این حوزه محسوب می‌شود و متاسفانه شاهد فعالیت کارکنان روابط عمومی در چندین واحد به صورت همزمان هستیم که این موضوع ظلم بسیار بزرگی به روابط عمومی است.

وی ایجاد باور در مدیران نسبت به روابط عمومی را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: این امر موجب ارتقای جایگاه روابط عمومی در ادارات می‌شود.

«زمانی» به ظرفیت رسانه‌های مراغه نیز اشاره و بیان کرد: وجود ۴۰ نشریه و پایگاه خبری، دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی و رادیو شهر، ظرفیت قابل توجهی برای اطلاع‌رسانی در شهرستان به شمار می‌رود اما نبود ارتباط منطقی میان روابط عمومی‌ها و اصحاب رسانه موجب شده است که اطلاع‌رسانی دستاوردها قربانی شود.
آموزش تکنیک‌های روابط عمومی به مدیران و کارگزاران روابط عمومی مورد غفلت قرار گرفته است

وی به آموزش کارگزاران روابط عمومی شهرستان نیز به عنوان یک ضرورت انکارناپذیر اشاره کرد و افزود: متاسفانه در شهرستان مراغه روابط عمومی‌ها و رسانه‌ها ارتباط سازنده ندارند و تنها در سایه آموزش می‌توان به ارتباط منطقی آنها دست یافت.

وی افزود: اگر بخواهیم به روابط عمومی جایگاه دهیم باید در شهرستان ساختاری برای سازماندهی آنها تعریف کنیم و در این میان شورای هماهنگی روابط عمومی‌ها می‌تواند یکی از مهمترین قدم‌ها باشد.

وی به دهه هفتاد و نقش روابط عمومی‌های شهرستان به عنوان بازوان اجرایی فرمانداری مراغه اشاره و بیان کرد: یکی از راه‌های اصلی برای تحرک‌بخشی به روابط عمومی‌ها تعیین وظایف و حرکت‌های جمعی است که در دهه هفتاد شاهد آن بودیم.

وی اضافه کرد: در آن دوران وظایف روابط عمومی‌ها و رسانه‌ها با محوریت فرمانداری تعریف شده بود و روابط عمومی فرمانداری با جایگاه نظارتی به رفع مشکلات می‌پرداخت.

وی ادامه داد: در وضعیت کنونی باید برای روابط عمومی‌ها برنامه‌های مختلفی تعریف و با توجه به آن برنامه‌ها، روابط عمومی‌ها را پای کار بیاوریم تا دستاوردهای ماندگار دولت قبل از انتخابات اطلاع‌رسانی شود.

نگاه برخی از مدیران به روابط عمومی تخصصی نیست

کارشناس خبر و رسانه سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این میزگرد گفت: نگاه برخی از مدیران به کارکردهای روابط عمومی تخصصی نیست و به همین دلیل ساختار روابط عمومی در جایگاه واقعی خودش قرار ندارد.

 

نقش روابط عمومی‌ها در انعکاس دستاوردها و مشارکت انتخاباتی

 

سید ذبیح‌الله امام‌زاده اضافه کرد: استفاده از نیروهای حرفه‌ای، بهره‌مندی از تکنولوژی، پژوهش و افکارسنجی و آموزش ارتباطات به مدیران ارشد از جمله مواردی به شمار می‌رود که در مسیر توسعه روزافزون روابط عمومی‌ها مورد غفلت واقع شده است.

وی بیان کرد: متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی با وجود نداشتن تخصص لازم، حتی در تنظیم خبرهای سازمان هم دخالت می‌کنند و این موضوع موجب کاهش اختیارات و تصمیم‌گیری در روابط عمومی می‌شود.

وی با تاکید بر راه‌اندازی واحد پژوهش و افکارسنجی در روابط عمومی‌ها، خاطر نشان کرد: افکارسنجی در روابط عمومی به عنوان یک واحد باید فعال شود و این واحد در صورت راه‌اندازی در تصمیم‌گیری مدیر تاثیرگذار خواهد بود.
پژوهش و افکارسنجی به عنوان یکی از وظایف روابط عمومی می‌تواند در تقویت ارتباط تعاملی بین سازمان و مخاطبانش موثر باشد

وی بیان کرد: بهترین ظرفیت برای ساماندهی روابط عمومی‌ها در مراغه تشکیل جلسه برای شورای روابط عمومی‌هاست و پس از آن باید جلسه مشترک این شورا با اصحاب رسانه تشکیل شود تا اطلاع‌رسانی در زمینه دستاوردهای ماندگار دولت قبل از برگزاری انتخابات آغاز گردد.  

وی وابستگی صرف روابط عمومی به مدیریت سازمان را از جمله چالش‌های موجود در روابط عمومی عنوان کرد و افزود: این وابستگی کامل گاهی «خطر مدیریتمداری» را در روابط‌عمومی افزایش می‌دهد.

امام‌زاده بیان کرد: روابط‌عمومی به عنوان اصلی‌ترین حلقه ارتباط بین مدیران، کارکنان و مردم علاوه بر ایفای نقش اصلی خود یعنی ایجاد ارتباط تعاملی و اطلاع‌رسانی، باید نظام پاسخگویی به مخاطبان سازمان را نیز همواره مد نظر قرار دهد.

وی همچنین ارزیابی، توانمندسازی، آموزش و برگزاری مستمر دوره‌ها برای افزایش مهارت کارگزاران روابط عمومی را خواستار شد.

به گزارش ایرنا طی سال‌های اخیر و تحت تاثیر شرایط اقتصادی، پیچیدگی‌های فضای رسانه و سیاه‌نمایی‌های دشمنان خارجی، بسیاری از دستاوردهای مسئولان به افکار عمومی انتقال نیافته و متاسفانه در این کارزار نقش تخصصی روابط عمومی‌ها به ندرت مورد توجه قرار گرفته است. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه