مدیرعامل منطقه آزاد کیش :

قرنطینه و پذیرش مهمان خاص و مقامات در کیش شایعه است/ پذیرای حتی یک مهمان هم نبودیم

کدخبر : 9139

مدیرعامل منطقه آزاد کیش اضهار داشت: در این شرایط شایعه شد برخی از مقامات از جمله رییس جمهور در کیش مستقر شدند که این ادعاها کاملا بی‌اساس بود

به گزارش رصد اقتصادی وبه نقل از ایلنا، غلامحسین مظفری  ، با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه آزاد کیش برای مهار ویرس کرونا اظهار داشت: بسیار سریع به موضوع شیوع کرونا واکنش نشان دادیم. قبل از اینکه در کشور ستاد ملی مبارزه با کرونا تشکیل شود در کیش جلساتی را با محوریت سازمان و همکاری بخش خصوصی، ستاد بحران و شورای سلامت برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین تصمیم در این ستاد و جلسات کنترل رفت و آمد بود، ادامه داد: با توجه به اینکه کیش مقصد مهم گردشگری محسوب می‌شود و تعطیلات نوروز هم پیک رفت‌وآمدها بود به سرعت نسبت اقدامات پیشگیرانه تصمیم گرفتیم.

مدیرعامل منطقه آزاد کیش با تاکید بر اینکه جلسات مقابله با کرونا قبل از دوم اسفندماه در کیش برگزار شد، گفت: شرایط در جزیره کیش که محور و پایه و اساس آن گردشگری است با یک منطقه صنعتی بسیار متفاوت بود و خوشبختانه همراهی بخش خصوصی را در اجرای تمهیدات داشتیم. البته تا شروع اجرای کنترل‌ها آسیب‌هایی وارد شد مبنی بر اینکه یک گردشگر و میزبان مبتلا به کرونا فوت شدند.

مظفری افزود:‌ نیمه اول اسفند ماه، به دلیل حجم مسافران کیش، آمار مبتلایان به صورت تصاعدی در حال رشد بود در این شرایط پروازها را پلکانی محدود کردیم و از دهم اسفند ماه مراکز تفریحی و ورزشی تعطیل شدند و پانزدهم اسفند هم رستوران‌های جزیره کیش تعطیل شدند. هتل‌ها تا 19 اسفند آخرین مسافران خود را پذیرش کردند و مابقی اقامت‌ها و رزروها را کنسل کردند.  

 

شایعه‌سازان ذات باانصافی نداشتند/ حتی یک نفر مهمان را نپذیرفتیم

مدیرعامل منطقه آزاد کیش درباره انتشار مطالبی در فضای مجازی مبنی بر استقرار و قرنطینه قشر خاصی در این جزیره و دور ماندن این افراد از شرایط اوج شیوع کرونا در تهران و سایر مناطق تاکید کرد: معتقدم این شایعات ساخته ذهن عده‌ای بود که هرگز ذات با انصافی نداشتند و ندارند. در این باره تمام اطلاعات به روز در دسترس همگان قرار دارد اما صراحتا اعلام می‌کنم در این ایام حتی یک نفر مهمان را نپذیرفتیم.

وی ادامه داد: البته پیش از 15 اسفند رفت و آمدهایی بوده اما اینکه سازمان میزبان عده‌ای مهمان خاص از جمله مسئولان مملکت و حکومتی باشد، شایعه بی‌اساسی است. علی‌رغم اینکه برای پررونق شدن نوروز 99 در جزیره اقدامات گسترده‌ای را انجام داده بودیم به دلیل شرایط بحران کرونا حتی یک مهمان هم در کیش نپذیرفتیم.

مظفری اظهار داشت: طبیعی است که تعدادی مسافر قبل از اعمال محدودیت‌ها وارد کیش شدند و ممکن است عکس‌هایی هم از این مسافران در کیش منتشر شده‌ باشد.  

 

به کسانی که دارای سند مسکونی در کیش بودند هم اجازه ورود ندادیم

مدیرعامل منطقه آزاد کیش با بیان اینکه شاید برنامه‌ریزی‌هایی که برای کنترل سختگیرانه کیش انجام دادیم، این شبهات را ایجاد کرد، تاکید کرد: اواخر اسفند ماه حتی به افرادی که دارای سند مسکونی در کیش بودند هم اجازه ورود ندادیم و از 29 اسفند تا 25 فروردین هیچ مسافری حتی مسافر دارای سند ملکی و کیشوند هم پذیرش نکردیم.  

وی با اشاره به کاهش تعداد پروازها گفت: پروازها را در این مدت به صفر رساندیم البته پروازهای یکطرفه از مبدا کیش انجام می‌شد تا افراد بتوانند از جزیره خارج شوند. تنها یک پرواز در روز برای جابه‌جایی‌های اضطراری انجام می‌شد که معمولا برای رفت و آمد کادر درمان و کالاهای بهداشتی صورت می‌گرفت که متوسط مسافران آن 10 نفر مسافر بودند.  

 

ادعای استقرار رییس جمهور در کیش بی‌اساس است

مظفری تاکید کرد: البته برای این پروازها هیچ بلیت فروشی انجام نشد و این پروازها اصطلاحا از جمله پروازهای پشتیبان بودند. در این شرایط شایعه شد برخی از مقامات از جمله رییس جمهور در کیش مستقر شدند که این ادعاها کاملا بی‌اساس بود.  

مدیرعامل منطقه آزاد کیش درباره برآورد میزان خسارت‌های ناشی از شیوع کرونا گفت: ستاد اقتصادی برای برآورد خسارت ناشی از کرونا تشکیل شده و با چهار کارگروه بخش خصوصی در حال ارزیابی میزان دقیق این ضرر و زیان‌های به بار آمده هستند. هر چند هنوز عدد دقیق مشخص نشده اما بحران کرونا آثار سنگینی بر جای گذاشته است.  

 

ارایه تنخواه 10 میلیارد تومانی به بخش خصوصی

وی از ارایه تنخواه 10 میلیارد تومانی به بخش خصوصی از سوی سازمان خبر داد و گفت: در این روزها بخش خصوصی بسیار همراه بود و در تامین دارو اقدامات بسیار قابل توجهی انجام دادند.

مظفری با بیان اینکه در این مدت 100 تن کالای بهداشتی از طریق کیش‌ایر جابه‌جا شد، اظهار داشت: بیمارستان کیش را از 64 تخت به 200 تخت رساندیم و همچنین یک بیمارستان متعلق به بخش خصوصی را بدون پرداخت اجازه  فعال کردیم.

مدیرعامل منطقه آزاد کیش درباره بسته‌های حمایتی برای آسیب دیدگان از کرونا و اقشار کم درآمد گفت:  1300 خانوار بسته‌های 500 هزار تومانی دریافت کردند که این بسته ها با کمک‌های بخش خصوصی و مردمی تامین شدند.

 

بخشش اجاره‌‌‌بها از کیش آغاز شد

وی با اشاره به حمایت از کسب و کارهای زیان دیده از شرایط کرونا ادامه داد: باید این موضوع گفته شود که  بخشش اجاره‌‌‌بها از کیش آغاز شد و برخی از مالکان در مراکز اقاماتی و تجاری اجاره‌بها را برای مدت 2 ماه بخشیدند که این اقدامات در حال تمدید است. سازمان هم زیرمجموعه‌های خود را معاف از پرداخت اجاره کرد.

 

رایزنی با بانک‌ها برای ارایه تسهیلات به 4 هزار بازرگان

مظفری افزود:‌ ارتباط با بازار سرمایه برای بخش خصوصی فراهم و پیش بینی‌هایی شد که تا از ظرفیت بازار سرمایه برای بخش خصوصی استفاده شود. با بانک‌ها هم مذاکراتی برای ارایه تسهیلات به 4 هزار تجار منطقه انجام شده و این اقدامات در حال اجرا است.

 

بیماران مبتلا به کرونا در کیش به صفر رسید

مدیرعامل منطقه آزاد کیش با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیماران مبتلا به کرونا در کیش به صفر رسیده است، گفت: خوشبختانه 6 روز هیچ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان کیش نداشتیم و با برگشت کیشوندان هم به طور سختگیرانه برخورد کردیم. اپلیکیشی طراحی شده است که ثبت نام کیش‌وندان برای برگشت از این طریق انجام شد و بر مبنای اولویت‌بندی‌ها برگشت کیشوندان را فراهم کردیم.

وی با بیان اینکه 6 هزار نفر برای برگشت به کیش ثبت نام کردند که باید دو هفته در قرنطینه باشند، تاکید کرد: آنهایی که دارای مسکن هستند در خانه خود قرنطینه می‌شوند و تمام نیازهای آنها تامین خواهد شد. برای قرنطینه افرادی که به واسطه پروژه‌ای باید به جزیره برگردند، اماکنی در نظر گرفته شده که گنجایش پذیرش 3 هزار نفر را دارند. البته مجموعه مهمان‌سرای منطقه آزاد کیش راهم در این مدت به قرنطینه مبتلایان اختصاص داده بودیم.

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه