یارانه

پرداخت یارانه 350 هزار تومانی به هر نفر در آذر ماه / یارانه جدید میلیونی شد !

کدخبر : 23304

جزئیات پرداخت یارانه جدید به دهک های کم درآمد را در ادامه می خوانید .

یارانه به اولویت برخی دهک های کم درآمد تبدیل شده است . صحبت های زیادی در مورد یارانه جدید در دولت رئیسی شده است که به تازگی جزئیاتی از این یارانه جدید مشخص شد . در ادامه به طور دقیق به پرداخت یارانه جدید می پردازیم .

یارانه

دولت قصد دارد یارانه جدیدی را به هفت دهک اول جامعه پرداخت کند، اما اولویت با خانوارهایی هست که در چهار دهک اول قرار دارند. مبلغ این یارانه برای مشمولان چقدر است؟

یک نماینده مجلس روز گذشته از پیشنهاد دولت برای پرداخت یارانه جدید خبر داد. آنطور که جعفر قادری به تجارت‌نیوز گفته دولت قصد دارد ۲۷ هزار میلیارد تومان یارانه جدید پرداخت کند.

همچنین قرار است چهار دهک اول درآمدی یارانه بیشتری بگیرند و سه دهک بعدی مبلغ کمتری دریافت کنند. مبلغ یارانه جدید چقدر است و مشمولان چه کسانی هستند؟

چهار دهک اول حدود ۳۴ میلیون نفر برآورد می‌شوند که معمولا منظور دولت از اقشار کم درآمد همین ۳۴ میلیون نفر است، چرا که در پاییز سال گذشته نیز دولت روحانی اعلام کرد که به اقشار ضعیف جامعه یارانه کرونا پرداخت می‌کند. در نهایت نیز ۳۴ میلیون نفر در چهار ماه پایانی سال گذشته یارانه کرونا گرفتند.

اگر قرار باشد دولت به این چهار دهک یارانه جدید پرداخت کند به هر نفر ۶۶ هزار تومان می‌رسد. اما اگر دولت تصمیم داشته باشد که به هفت دهک یارانه پرداخت کند در واقع مشمولان خانوارهایی می‌شوند که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند.

هفت دهک اول درآمدی شامل ۶۰ میلیون نفر می‌شود که با بودجه ۲۷ هزار میلیارد تومانی یارانه جدید، به نفر مبلغ کمی می‌رسد.

اما این احتمال وجود دارد دولت بودجه یارانه جدید افزایش دهد که در این صورت چه مشمولان چهار دهک باشند چه هفت دهک، مبلغ یارانه جدید بیشتر می‌شود.

ظاهرا دولت قصد دارد منابع پرداخت این یارانه را از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین کند، بنابراین از آنجایی که موضوع حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای بودجه سال آینده مطرح است، احتمالا یارانه جدید از فروردین سال آینده پرداخت می‌شود.

اما دولت اعلام کرده که در آذر ماه خبر خوبی برای مردم دارد. ابراهیم رئیسی هم وعده داد که به هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد پرداخت می‌شود. بنابراین احتمالا پرداخت یارانه یا کارت رفاهی در آذر ماه وجود دارد. 

احتمال پرداخت یارانه جدید ۱۱۰هزارتومانی به ۶۰میلیون نفر از آذرماه

در پی ارسال لایحه تأمین مطمئن کالاهای اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار آسیب‌پذیر به مجلس شورای اسلامی، پرداخت یارانه جدید ۱۱۰هزارتومانی به ۶۰میلیون نفر از آذرماه قوت گرفت.

سید ابراهیم رئیسی،‌ رئیس جمهور در مکاتبه‌ای با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی لایحه تأمین مطمئن کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار آسیب‌پذیر را که به‌پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور در جلسه 1400/8/5 هیئت وزیران با قید دوفوریت به تصویب رسیده است، برای انجام تشریفات قانونی تقدیم کرد.

در بخشی از این لایحه آمده است: به دولت اجازه داده می‌شود در صورت تغییر نرخ ارز نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از محل درآمدهای حاصل از تغییر نرخ کالاهایی که با ارز ترجیحی تأمین می‌شود تا مبلغ دویست و هفتاد هزار میلیارد (270000000000000) ریال به حساب خاص سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید. این مبلغ تا پایان سال صرف پرداخت یارانه به افراد مشمول قانون الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی ـ مصوب 1399 ـ خواهد شد.

این لایحه که برای تغییر در نحوه بازتوزیع یارانه دلار 4200تومانی نهاده‌های دامی است، در صورت تصویب نهایی در مجلس مقدمات کار را برای بازتوزیع یارانه جدید از آذرماه فراهم می‌کند.

بر اساس میزان رقم 27هزار میلیارد تومانی که دولت برای 4 ماه آخر سال در این لایحه درخواست مجوز کرده است، حدود 60 میلیون نفر طی چهارماه آخر سال ماهانه 110هزار تومان یارانه جدید دریافت خواهند کرد.

به گزارش تسنیم، دلار 4200تومانی که به دلار جهانگیری معروف شده است، از سال 97 به واردات برخی کالاهای اساسی داده می‌شد که بنا بر نظر بسیاری از فعالان عرصه تولید و بازار و اقتصاددانان، منافع این یارانه ارزی به مردم نمی‌رسید و قیمت کالاهای اساسی که دلار 4200تومانی دریافت می‌کردند، همچنان در حال افزایش بوده است، بنابراین دولت تصمیم گرفت به‌جای تخصیص این ارز ارزان به واردکنندگان، یارانه ریالی آن را به مردم اختصاص دهد.

این در حالی است که دلار 4200تومانی برای واردات گندم و دارو فعلاً حذف نمی‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

 • بهمن براهویی
  0

  چی یارانه میلیونی چیزی هنو تصویب نشده مردمو مسخره کردین خدا شما رو لعنت کن

 • ایرانی.
  2

  مارا به خیر تو امیدی نیست لطفا شر مرسان

 • مصطفی
  6

  باسلام اگر کسی در توانش هسش به این شماره کارت هر مبلغی می‌تونه کمک کنه 50****054352683 مددجو بهزیستی هستم در توانم نیست اجاره خونه میدم و.. این هم کد ملی من 049340***3 کد ستاره. چهار مربع بزنین می‌توانید استعلام کنیداجرتون با خدا 🙏🙏

 • مصطفی
  0

  اگه‌راست‌میگین‌لاقل‌این‌دوتاقسط‌روازیارانه‌معیشتی‌واون‌یکی‌برندارید

 • دختر بدبخت
  0

  من ی دختری ام ک با وجود بیماری ک گرفتم . الان نه میتونم خرج خودم در بیارم اصلا هیچی . پول ندارم . کل زندگیم مختل شده . پدرم دراومده . میخام برم دانشگاه پول ندارم . کرایه ها بالا . گردم پولدار . من مومنم خدا رو قبول دارم ولی خدا خونه بقیه هست . خدا با شماها هست . حیف . نهااایت ۴۰ سال دیگه رو زمین باشم ک چی ؟ خیلی دارم زجر میکشم . میگم کاش ماشین میزد له میکرد منو ی دیه ای گیر خانوودم میومد . شمام امش میگین یارانه ۳۵۰ شد . یارانه میلیونی شد . ب نظرم دوس دارین ادمای فقیرو اذیت کنید . خدا ب اندازه کافی زده ادمای تحت بازیستی رو . بقیه براشون یارانه مهم نیست .

 • ناشناس
  0

  یارانه ۵ برابر که میاد