یارانه

تغییر ویژه در یارانه لورفت + مبلغ جدید یارانه

کدخبر : 23679

در ادامه جزئیاتی از یارانه را می خوانید .

به گزارش رصداقتصادییارانه حواشی زیادی داشته است . یارانه انواع مختلفی دارد . یارانه به صورت پنهان و اشکار پرداخت می شود . در ادامه جزئیات جدیدی از یارانه را می خوانید .

یارانه معیشتی بنزین که از آذر دو سال پیش شروع شد در این ماه دو ساله شد و به مرحله بیست و پنجمین رسیده است.

در آبان ۹۸ پس از این که بنزین ۲۰۰ درصد افزایش یافت، مقرر شد منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین به صورت یارانه نقدی پرداخت شود.

دولت قبل نیز براساس چند فاکتور از جمله ارزش ملک مسکونی، ارزش خودرو و میزان حقوق دریافتی یک خانوار حدود ۶۰ میلیون نفر را به عنوان مشمول دریافت یارانه معیشتی بنزین شناسایی کرد.

نحوه شناسایی مشمولان از سوی دولت حسن روحانی از ابتدا مورد اعتراض کسانی بودند که خودشان را مشمول دریافت این یارانه می‌دانستند. البته به دلیل حجم زیاد اعتراض‌ها وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قول داد که لیست یارانه‌بگیران را هر ماه به روز کند.

در دولت قبلی گزارش دقیقی از لیست به روز رسانی شده منتشر نشد، دولت سیزدهم نیز اطلاعات جدیدی منتشر نکرده است، به نظر می‌رسد تعداد یارانه‌بگیران همان ۶۰ میلیون نفر باشد.البته تمام این ۶۰ میلیون نفر در لیست دریافت یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی نیز قرار دارند.

در یارانه معیشتی بنزین به هر خانوار مبلغی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان پرداخت می‌شود، هفت میلیون سرپرست خانوار مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا را در پاییز سال گذشته دریافت کرد و رضایت داد که اقساط آن از یارانه معیشتی هر ماه خانوار کسر شود.

طبق اعلام روابط عمومی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، «دوازدهمین قسط» از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی در این ماه، از حساب سرپرستان خانواده‌هایی که این وام را دریافت نموده‌اند، کسر می‌شود.

طبق وعده دولت باید دو یارانه دیگر در این ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود؛ پرداخت یک یارانه قطعی و دیگری وعده‌ای است که دولت داده. یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی در روز ۲۰ آذر ماه واریز می‌شود و از طرف دیگر دولت وعده داده که کارت اعتباری ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی پرداخت می‌کند.

علت واریز نشدن یارانه آذر ماه / اگر یارانه دریافت نکردید کلیک کنید

واریز اولین یارانه آذر از فردا/ یارانه بعدی کدام است؟

بیست و پنجمین مرحله یارانه معیشتی در روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بیست و پنجمین مرحله یارانه معیشتی در روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

در اطلاعیه روابط عمومی سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور آمده است: « دکتر امید حاجتی، مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از پرداخت «بیست وپنجمین» مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار در ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه خبر داد.

وی با اعلام این خبر گفت: به مانند دوره‌های پیشین، واریزی‌ها یارانه معیشتی به حساب خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲هزار تومان و خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان است.

وی یادآور شد: «دوازدهمین قسط» از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی در این ماه، از حساب سرپرستان خانواده‌هایی که این وام را دریافت نموده‌اند، کسر خواهد شد.»

طبق وعده دولت باید دو یارانه دیگر در این ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود؛ پرداخت یک یارانه قطعی و دیگری وعده‌ای است که دولت داده.

براساس زمان بندی دولت باید در روز ۲۰ آذر یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی واریز شود، تعداد کسانی که یارانه نقدی می‌گیرند ۷۸ میلیون نفر است.

همچنین دولت وعده خبر خوب در آذر ماه داده که یکی از سناریوها یارانه جدید ۱۱۰ هزار تومان است. از سوی دیگر رئیس جمهور از اعطای کارت اعتباری ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی برای پنج دهک اول جامعه خبر داده که طبق گفته رئیسی باید در آذر ماه پرداخت شود اما پس از گذشت حدود ۱۰ روز هنوز جزئیات جدیدی از سوی دولت منتشر نشده است.

ه نظر می‌رسد اتفاقات مهمی در آذر ماه در راه است، این اتفاقات هم در حوزه بازار و هم در زندگی معیشتی مردم رخ خواهد داد.

 

آغاز مذاکرات برجامی

اولین اتفاق مهم در آذر ماه شروع دوباره مذاکرات برجامی است که از هفته آینده آغاز می‌شود. اولین تاثیر آغاز مذاکرات روی بازار ارز است. اگر چه در هفته گذشته روند قیمت دلار نزولی بود اما روزهای اخیر با افزایش همراه بوده و دوباره به کانال ۲۷ هزار تومان برگشته است.

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار ارز معتقد است که بازار نسبت به تحولات وین سوگیری منفی دارد و خوشبین به نتایج مثبت آن نیست.

کامبیز افسری، دیگر کارشناس بازار ارز نیز به تجارت‌نیوز می‌گوید: تغییر قیمت دلار در بازار هفته آینده بستگی به نتیجه مذاکرات وین دارد البته سیگنال‌های این موضوع تاثیر خود را در قیمت دلار در روزهای گذشته گذاشته است.

بنابراین بازارها و به خصوص بازار ارز به اخبار وین چشم دوخته و احتمالا باید منتظر یکی از نوسان‌های کاهشی یا افزایشی بود.

 

بودجه‌ریزی سال آینده

دیگر اتفاق مهمی که در آذر ماه برای کشور مهم است، بودجه بندی دولت برای سال آینده است. با توجه به کسری بودجه نحوه بودجه‌ریزی تیم اقتصادی دولت حائز اهمیت است. در هفته‌های اخیر شاید اصلی‌ترین کار دولت تصمیم‌گیری درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده که هنوز به نتیجه نرسیده است.

وزیر اقتصاد نیز اعلام کرده که لایحه حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در مجلس تصویب نشده و این طرح به تعویق خواهد افتاد. اگرچه احسان خاندوزی از تاخیر در حذف این ارز خبر داده اما دولت باید پایه‌های اصلی بودجه سال آینده را در این ماه به مجلس تقدیم کند.

این که دولت میزان افزایش حقوق کارمندان، هزینه‌های نهادها، میزان درآمد نفتی و نرخ ارز را در بودجه چقدر پیش‌بینی کند، سیگنال‌های مهمی را برای آینده کشور به همراه دارد.

 

یارانه جدید خانوار

دولت از ماه‌ها قبل وعده واریز یارانه جدید داده است، یارانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی برای دهک‌های اول تا پنجم.

از یک سو معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفته که در آذر ماه خبرهای خوبی برای مردم داریم و از سوی دیگر گفته شده که دولت قصد دارد یارانه ۱۱۰ هزار تومانی پرداخت کند. بنابراین احتمال پرداخت یارانه جدید وجود دارد.

به غیر از یارانه جدید، دولت باید یارانه معیشتی بنزین و یارانه نقدی را در روزهای دهم و بیستم آذر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز کند.

 

جدی‌تر شدن جلسات تعیین دستمزد کارگران

جلسات شورای عالی کار شروع شده و کارگروه‌های کارگری و کارفرمایی در حال بررسی و برآورد سبد هزینه معیشت خانوار هستند. از آنجایی که پیشنهاد دولت برای افزایش حقوق کارمندان در آذر مشخص می‌شود این موضوع تاثیر خود را روی تصمیم‌های شورای عالی کار می‌گذارد.

یارانه معیشتی بنزین که از آذر سال ۹۸ پرداخت می‌شود بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان است.

طبق روال ماه‌های گذشته این یارانه در روز چهارشنبه دهم آذر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

 

خبر خوب یارانه ای

ابراهیم رئیسی در برنامه‌های اقتصادی خود اعلام کرد که به پنج دهک اول یارانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی پرداخت می‌کند، طبق وعده دولت قرار بود این یارانه از آذر ماه پرداخت شود.

یعنی یک خانواده ۵ نفره یک میلیون تومان یارانه دریافت می کنند. اگرچه دولت پس از روی کار آمدن جزئیات دیگری از این یارانه منتشر نکرد اما معاون اقتصادی رئیس چمهور اعلام کرد که در آذر ماه برای مردم خبرهای خوبی دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر: