یارانه شب یلدا

یارانه جدید شب یلدا حذف شد | یارانه شب یلدا آب رفت

کدخبر : 24307

یارانه شب یلدا حذف شد

به گزارش رصداقتصادی : ماجرای یارانه شب یلدا در فضای مجازی سروصدای زیادی به پا کرده است . بسیاری معتقدند دولت باید یارانه شب یلدا را مانند سال گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز کند . یارانه شب یلدا سال گذشته در دولت روحانی برای کمک به قشر کم درآمد و جبران خسارت های ناشی از کرونا به حساب خانوار ها واریز شده بود . به نظر می رسد دولت امسال با توجه به مهار شدن نسبی کرونا قصد واریز یارانه شب یلدا را ندارد .

یارانه شب یلدا

ماجرای یارانه شب یلدا چیست؟

سال گذشته دولت در آذر ماه یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار واریز کرد که یارانه شب یلدا نام گرفت. حالا امسال هم این گمانه مطرح شده که آیا دولت قرار است امسال هم یارانه شب یلدا به خانوارها بدهد؟

سال گذشته ۲۷ آذر ماه دولت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قرار است چهار ماه یارانه حمایتی به برخی از مردم پرداخت کند. یارانه‌ای که مبلغ آن ۱۰۰ هزار تومان بود و اولین مرحله آن ۲۷ آذر ماه در آستانه شب یلدا به حساب سرپرستان برخی از خانوارها واریز شد.

اما به نظر می‌رسد که امسال دیگر خبری از یارانه شب یلدا نیست. چون سال گذشته این یارانه با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا پرداخت شد. یارانه‌ای که گفته شد دلیل پرداخت آن حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و کسانی است که کسب‌وکار آنها مختل شده است.

اولین مرحله یارانه ۱۰۰ هزار تومانی دولت که یارانه شب یلدا نام گرفته بود، سال گذشته ۲۷ آذر ماه به خساب سرپرستان خانوار واریز شد. اما امسال شرایط کرونا بهبود پیدا کرده و به نظر می‌رسد دولت برنامه‌ای برای پرداخت یارانه یلدا نداشته باشد.

 

اما کدام یارانه جدید قرار است در دولت رئیسی پرداخت شود؟

در دو سال آخر دولت روحانی، پرداخت یارانه معیشتی و یارانه کرونا در دستور کار قرار گرفت. یارانه کرونا البته در دو مقطع و به صورت کوتاه مدت پرداخت شد و هدف از پرداخت آن، حمایت از مردم و اقشاری بود  که با شیوع کرونا آسیب اقتصادی دیده بودند.

اما در دولت رئیسی به نظر می‌رسد که شرایط کرونایی کنترل شده و دولت برنامه‌ای برای یارانه‌های موقتی ندارد. اما این دولت وعده داده که از سال آینده یارانه جدیدی به حساب سرپرستان خانوار واریز کند.

یارانه‌ای که به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه و جعفر قادری، نماینده مجلس، مبلغ آن بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است و به هفت دهک اول درآمدی جامعه پرداخت می‌شود. این یارانه جدید از سال ۱۴۰۱ پرداخت می‌شود.

 

برای سفره شب یلدا چقدر باید هزینه کنیم؟

در گزارش زیر قصد داریم هزینه تمام شده برای برگزاری یک شب چله جمع و جور را بررسی کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با نزدیک شدن به شب یلدا قیمت برخی اقلام پرتقاضا مانند مرکبات، انار و آجیل افزایش چشمگیری داشته است. این افزایش چشمگیر میوه و آجیل رونق را از سفره‌های شب یلدا مردم می‌برد. دولت و اتاق اصناف در روز‌های گذشته وعده‌های فراوانی در خصوص مدیریت بازار و جلوگیری از افزایش غیرواقعی کالا‌ها داشتند، اما وضعیت این روز‌های بازار نشان از کمبود نظارت و افزایش قیمت‌ها به خاطر شب یلدا دارد به طوری که برخی از کالا‌ها در روز‌های اخیر رشد محسوسی داشته است.

 

ملاک فاکتور خرید است

اسدالله کشاورز با بیان اینکه هم اکنون قیمت هر کیلوگرم انار ساوه در میدان مرکزی میوه و تره بار بین ۱۴ تا ۲۰ هزار تومان، انار دماوند ۲۰ تا ۳۳ هزار تومان، انار شیراز ۲۰ تا ۲۸ هزار تومان و انار کوهستان بین ۲۲ تا ۳۵ هزار تومان است، می‌گوید «در مراکز خرده فروشی حدود ۳۵ درصد سود به ارقام عنوان شده اضافه می‌شود و ملاک برای ما فاکتور است و نه چیز دیگری. وقتی بازرس به مغازه دار مراجعه می‌کند از او درخواست فاکتور می‌نماید و فروشنده باید حتما براین اساس نرخ گذاری کند به عنوان مثال اگر انار را ۳۳ هزار تومان خریده باشد با ۳۵ درصد سود (حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان) آن را ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان می‌تواند بفروشد».

کارگر نرخ گذاری میوه‌ها را بر اساس کیفیت آن‌ها اعلام کرد و عنوان کرد «ما فقط بر روند عرضه میوه نظارت می‌کنیم که میوه با چه قیمتی از مبدا خریداری شده و با سود متناسب به فروش برسد و نقشی در تامین و تولید آن نداریم».

به گفته وی هم اکنون قیمت هر کیلوگرم کیوی نیز در میدان مرکزی میوه و تره بار ۱۸ تا ۲۴ هزار تومان، هندوانه خطی ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان، هندوانه دزفول ۳ تا ۶ هزار تومان، هندوانه محبوبی ۴ تا ۸ هزار تومان و هندوانه میناب بین ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان است.

کارگر همچنین قیمت هر کیلوگرم سیب زرد دماوند را بین ۱۵ هزار تا ۲۲ هزار تومان اعلام و عنوان کرد «قیمت هر کیلوگرم سیب قرمز دماوند نیز بین ۸ تا ۱۶ هزار تومان و قیمت سیب قرمز مراغه بین ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان است».

به گفته وی؛ قیمت هر کیلوگرم پرتقال تامسون شمال ۸ تا ۱۴ هزار تومان و پرتقال تامسون نیز۱۸ تا ۲۵ هزار تومان است.

 

افزایش قیمت آجیل از اواخر تابستان

علاوه بر افزایش قیمت میوه، آجیل نیز افزایش یافته است به طوری که مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل فروشان در گفتگو با خبرگزاری آنا اعلام کرد «با کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی تولید به دلیل خشکسالی قیمت محصولات یکبار افزایش داشته است و این بالا رفتن قیمت‌ها ارتباطی به شب یلدا ندارند در اواخر شهریور این افزایش اعمال شد».

به گفته وی، بسیاری از کشاورزان به طور مستقیم با تجار خارجی وارد معامله می‌شوند و به دلیل بالا رفتن قیمت دلار ترجیح می‌دهند محصولات خود را در بازار‌های خارجی عرضه کند به طور مثال قیمت یک کیلو پسته در بازار‌های جهانی به طور میانگین ۱۲ دلار است که با احتساب ارز امروز به بیش از ۳۶۰ هزار تومان می‌رسد.

 

افزایش قیمت شیرینی در ابتدای سال

قیمت شیرینی نیز در ابتدای سال با افزایش قیمت مواجه شد و ماه‌های اخیر از جمله نسبی برخوردار بوده است. در همین خصوص علی بهره‌مند رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی تهران نیز در گفتگو با خبرنگار کشاورزی، صنعت تعاون خبرگزاری آنا با اشاره به کمبود روغن با نرخ مصوب در بازار اظهار می‌کند «مشکل و کمبودی در خصوص تولید روغن وجود ندارد، اما متاسفانه روغن به درستی در کشور توزیع نمی‌شود و عمده آن به دست بنکداران می‌رسد و در بازار آزاد توزیع می‌شود، از این رو ما ناچار هستیم روغن مصرفی را بالاتر از نرخ مصوب از بازار آزاد تهیه کنیم».

وی ادامه می‌دهد «در این رابطه اتحادیه با سازمان صمت و اتاق اصناف نامه‌نگاری کرده است، اما تا به امروز ترتیب اثری داده نشده است».

بهره‌مند با اشاره به قیمت شیرینی عنوان می‌کند «قیمت‌ها برای شب یلدا تغییری نخواهد کرد. به طوری که هر کیلو شیرینی‌تر در واحد‌های درجه یک ۷۸ هزار تومان، زبان و پاپیونی ۶۵ هزار تومان، دانمارکی ۶۵ هزار تومان و کیک یزدی نیز ۴۹ هزار تومان به فروش می‌رسد و نظارت دقیقی بر اصناف وجود دارد».

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی تهران بیان می‌کند «شکر با قیمت مصوب به دست قنادان نمی‌رسد و فعالان این بخش برای تهیه شکر از بازار آزاد اقدام می‌کنند».

با در نظر گرفتن یک خانواده چهار نفره و قیمت‌های روز آجیل و خشکبار و سایر خرید‌های پرتقاضا در صورت خرید یک کیلو آجیل چهار مغز که به طور میانگین بین ۳۴۰ تا ۳۸۰ هزار تومان در نوسان است.

خرید یک کیلو پسته به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان و خرید یک کیلو انار به قیمت ۴۰ هزار تومان و خرید یک کیلو پرتغال ۳۵ هزار تومان و یک کیلوسیب زرد و قرمز از قرار هر کیلو ۳۵ تا ۳۰ هزار تومان و با احتساب برنج، ماهی و سایر اقلام مورد نیاز برای تهیه شام و حداقل هزینه یک خانوار ۴ نفره به طور میانگین یک میلیون تا با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد شد.

تهیه اقلام خریداری شده در شب یلدا می‌تواند پس از این هم بیشتر می‌شود و حتی با اختلافی بین ۲۰۰ و ۳۰۰ هزار تومان از این کمتر می‌شود، اما آنچه مسلم است این است که تورم قدرت خرید مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

  • ناشناس
    0

    بازم به روحانی پارسال آخرسال رایانه ۱۰۰هزارتومنی داد امسال که بدتره