یارانه شب یلدا

تعیین تکلیف یارانه شب یلدا | یارانه جدید در شب یلدا واریز می شود

کدخبر : 24377

منتظر یارانه شب یلدا نباشید

به گزارش رصداقتصادی : جزئیات جدید از یارانه شب یلدا منتشر شد . یارانه شب یلدا سال گذشته به خانوار ها پرداخت شد . یکی از دلایل یارانه شب یلدا محدودیت ها وقرنطینه های کرونا بود . در ادامه جزئیات پرداخت یارانه شب یلدا امسال را می خوانید . 

 

منتظر یارانه شب یلدا باشید 

 

سال گذشته، دولت در آذرماه 100 هزارتومان به حساب سرپرستان خانوار تحت عنوان یارانه شب یلدا واریز کرد. آیا امسال هم این روند ادامه دارد؟

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ اقتصادی، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید.

 سال گذشته، دولت دوازدهم اعلام کرد که طی چهار ماه، یارانه حمایتی به برخی از اقشار تعلق می‌گیرد، مبلغ آن 30 هزار تومان بود و اولین مرحله آن در چنین روزی، به حساب سرپرستان برخی از خانوارها واریز شد.

اما اکنون چیزی درباره یارانه شب یلدا به گوش نمی‌رسد. سال گذشته هم این یارانه با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا پرداخت شد و دلیل پرداخت آن حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و کسانی است که کسب‌وکار آنها مختل شده است، عنوان شد. امسال شرایط کرونا بهبود پیدا کرده و به نظر می‌رسد دولت برنامه‌ای برای پرداخت یارانه یلدا نداشته باشد.

دولت روحانی، در دو سال آخر کارش، پرداخت یارانه معیشتی و یارانه کرونا را در دستور کار قرار داد. یارانه کرونا البته در دو مقطع و به صورت کوتاه مدت پرداخت شد اما دولت برنامه‌ای برای یارانه‌های موقتی ندارد.

یارانه شب یلدا

یک کاسه آجیل شب یلدا چقدر آب می خورد؟

دولت رئیسی وعده داده که از سال آینده یارانه جدیدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌کند. یارانه‌ای که به گفته مسئولان، مبلغ آن بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است و به هفت دهک اول درآمدی جامعه پرداخت می‌شود.

دولت قرار است سال آینده سه یارانه نقدی به مردم پرداخت کند؛ یارانه نقدی، یارانه معیشتی و یارانه جدید ۹۰ هزار تومانی.

 

مشمولان یارانه جدید دولت این دهک ها هستند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، دولت اعلام کرده که سال آینده یارانه جدیدی به مردم می‌دهد که مبلغ آن بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است. آنگونه که جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه خبر داده یارانه جدید به هفت دهک اول جامعه پرداخت می‌شود.

 

پرداخت اقساط وام مسکنِ دهک‌های پایین توسط دولت

این نماینده مجلس گفته مبلغ یارانه دهک اول تا چهارم ماهانه ۱۲۰ هزار تومان است و مبلغ یارانه دهک‌های پنجم، ششم و هفتم ۹۰ هزار تومان. بر این اساس یک خانوار چهار نفره که جزو هفت دهک اول درآمدی جامعه باشد، یارانه جدیدی دریافت می‌کند که مبلغ آن بین ۴۸۰ تا ۳۶۰ هزار تومان است.

 

مشمولان یارانه جدید چه کسانی هستند؟

اما چه کسانی جزو دهک اول تا هفتم قرار دارند؟ اگرچه دولت نتوانسته هنوز دهک‌ها را به درستی تفکیک کند، اما بر اساس گزارش‌هایی که منتشر شده، درآمد دهک‌های مختلف اعلام شده است. افرادی که درآمد ماهانه آنها کمتر از ۳میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باشد، جزو چهار دهک اول درآمدی هستند و احتمالا باید مشمول یارانه ۱۲۰ هزار تومانی شوند.

اما افرادی که درآمد آنها بین ۳ میلیون و ۶۰۰ تا ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان باشد جزو دهک پنجم تا هفتم هستند و مشمول یارانه ۹۰ هزار تومانی می‌شوند.

اگر گفته قادری درست باشد، افرادی که درآمد ماهانه آنها زیر ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، منتظر یارانه جدید دولت باشند.

اما سوال مهم این است که سال آینده خانوارها در مجموع چقدر یارانه می‌گیرند؟

یارانه جدید دولت در حالی پرداخت می‌شود که گویا قرار نیست یارانه نقدی و معیشتی حذف شود. بر این اساس یارانه‌بگیران سال آینده باید منتظر واریز سه یارانه باشند. یارانه نقدی ماهانه، یارانه معیشتی و یارانه جدید. 

 

مجموع یارانه نقدی سال ۱۴۰۱

حالا با این فرض می‌توان گفت خانوارهایی که در هفت دهک اول درآمد قرار دارند، ماهانه باید منتظر دریافت سه یارانه باشند. مبلغ این یارانه برای خانوار چهار نفره بین ۷۱۴ تا ۸۳۴ هزار تومان است. بر این اساس می‌توان گفت یارانه نقدی خانوارها و یارانه معیشتی به قوت خود باقی است و یارانه ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی جدیدی هم قرار است پرداخت شود.

مبلغ یارانه نقدی برای همه افراد ثابت است و ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. یک خانوار چهار نفره در هر دهکی که باشد، ماهانه ۱۸۲ هزار تومان یارانه نقدی دریافت می‌کند. جز این یک خانوار چهار نفره ماهانه ۱۷۲ هزار تومان یارانه معیشتی یا یارانه بنزین دریافت می‌کنند. حالا قرار است یارانه جدیدی هم به حساب این خانوارها واریز شود. مبلغ یارانه جدید برای یک خانوار چهار نفره ۴۸۰ یا ۳۶۰ هزار تومان است.

با توجه به اینکه این یارانه قرار است به دهک‌های پایین درآمدی پرداخت شود، می‌توان گفت خانوارهای ۵ تا ۷ دهک اول جامعه هر سه این یارانه‌ها را دریافت می‌کنند.

پس یک خانوار چهار نفره که در دهک اول تا چهارم قرار دارد، سال آینده در مجموع ۸۳۴ هزار تومان یارانه می‌گیرد. یک خانوار چهار نفره که در دهک پنجم تا هفتم قرار دارد ۷۱۴ هزار تومان یارانه نقدی می‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه