حسن یزدانی

عرب ها برای حسن یزدانی سنگ تمام گذاشتند + عکس

کدخبر : 24426

حسن یزدانی ورزشکار ملی پوش ایرانی است.

حسن یزدانی ورزشکار ملی پوش ایرانی است که در مسابقات جهانی افتخارات زیادی کسب کرده است . حسن یزدانی در مسابقات آسیایی و بین المللی افتخارات زیادی کسب کرده است . حسن یزدانی در جهان با شکست تیلور حریف دیرینه اش توانست مدال طلا را کسب کند .

 

حسن یزدانی

 

بیوگرافی حسن یزدانی معروف ترین کشتی گیر ایرانی 

زندگینامه: حسن یزدانی (۱۳۷۳-)

همشهری آنلاین: حسن یزدانی متولد ۷ دی ۱۳۷۳ در جویبار مازندران، کشتی‌گیر آزادکار ایرانی است. او قهرمان المپیک، جهان و بازی‌های آسیایی است. یزدانی تا آبان ۱۴۰۰ صاحب یک طلا و یک نقره المپیک، سه طلا و یک نقره و یک برنز جهان شده است. 

وی در المپیک ۲۰۱۶ در دستهٔ وزنی ۷۴ کیلوگرم به نشان طلا و در المپیک ۲۰۲۰ در وزن ۸۶ کیلوگرم به مدال نقره دست یافت. او دارندهٔ سه نشان طلای قهرمانی‌ جهان در وزن ۸۶ کیلوگرم می‌باشد. از دیگر دستاوردهای وی می‌توان به کسب یک نشان نقره و یک برنز قهرمانی جهان، دو عنوان قهرمانی آسیا، کسب طلای بازی‌های آسیایی در سال ۲۰۱۸، سه عنوان قهرمانی پیاپی جام جهانی با تیم ملی ایران و همچنین کسب جایزهٔ بهترین کشتی‌گیر مرد جهان در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد. یزدانی در اسفند سال ۱۳۹۵ با رای مردم به عنوان بهترین ورزشکار مرد سال ایران انتخاب شد.

 

 

حسن یزدانی

 

یزدانی یکی از شش کشتی‌گیر آزادکار ایرانی است که موفق به کسب مدال طلای المپیک شده ‌است. او با یک مدال طلای المپیک و سه مدال طلای جهان و یک مدال نقره و برنز جهان در رده‌بندی بهترین کشتی‌گیران ایران در رشته کشتی آزاد در رتبه سوم قرار دارد.

حسن یزدانی کشتی را از سن یازده سالگی و در سال ۲۰۰۶ میلادی آغاز کرد. پس از چند سال و در سال ۲۰۱۱ به عضویت تیم ملی نوجوانان ایران درآمد و در آگوست سال ۲۰۱۱ با شرکت در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا به مدال برنز وزن ۵۰ کیلوگرم دست یافت. نوزده روز پس از کسب مدال برنز آسیا در مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان جهان شرکت کرد و با کسب عنوان دوم به مدال نقره وزن ۵۰ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان دست یافت.

 

مسابقات کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۱. انتقام یزدانی از تیلور و کسب سومین طلای جهان

یزدانی در ژوئن سال ۲۰۱۴ به عنوان نماینده وزن ۶۶ کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا شرکت کرد و با پیروزی مقابل همه رقیبان به قهرمانی رسید و مدال طلا گرفت. او دو ماه بعد در مسابقات کشتی آزاد جوانان جهان در زاگرب کرواسی در وزن ۶۶ کیلوگرم شرکت کرد و قهرمان جوانان جهان شد. پس از این قهرمانی به رده سنی بزرگسالان آمد و در همان سال در لیگ برتر کشتی ایران توانست ختاگ تسابلوف، قهرمان وزن ۷۰ کیلوگرم جهان از روسیه را شکست دهد.

 

 

حسن یزدانی

 

یزدانی در ۱۱ بهمن سال ۱۳۹۳ در اولین تجربه خود در رده سنی بزرگسالان در مسابقات جایزه بزرگ پاریس شرکت کرد و با وجود حضور کشتی‌گیرانی مانند طغرل عسگرف از جمهوری آذربایجان و کشتی گیرانی از آمریکا و روسیه قهرمان شد. سپس در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ لس آنجلس که در ماه فروردین سال ۱۳۹۴ برگزار شد شرکت کرد. او که تنها کشتی‌گیر وزن ۷۰ کیلوگرم عضو تیم ملی ایران بود همه رقبای خود را شکست داد و به همراه سایر ملی‌پوشان قهرمان جام جهانی کشتی شد. یزدانی در اردیبهشت ۱۳۹۴ در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد ایران شرکت کرد و در فینال اول در مقابل مهدی تقوی، قهرمان سابق جهان با نتیجه ۶ بر ۴ پیروز شد. تقوی در فینال دوم در مقابل یزدانی حاضر نشد و بدین ترتیب یزدانی برای مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۵ به عضویت تیم ملی بزرگسالان ایران در وزن ۷۰ کیلوگرم درآمد.

 

 

حسن یزدانی

 

حسن یزدانی در شهریور ۱۳۹۴ به عنوان نماینده ایران در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۵ در وزن ۷۰ کیلوگرم شرکت کرد. او در دیدار اول خود و در مرحله یک شانزدهم نهایی توانست یانگ یونگ هو از کره جنوبی را با نتیجه شانزده بر چهار شکست دهد. در مرحله یک هشتم نهایی میروسلاو کایروف از بلغارستان را با فن سر و ته یکی ضربه فنی کرد و در مرحله یک چهارم نهایی نیز دیوید تلاشادزه از گرجستان را با همان فن ضربه فنی کرد و راهی دیدار نیمه نهایی شد. یزدانی در نیمه نهایی مقابل جیمز گرین از آمریکا قرار گرفت و با نتیجه ۹ بر ۴ پیروز شد و به فینال رسید و در فینال مقابل ماگومدرسول گازیماگومیدوف از روسیه قرار گرفت، اما این بار موفق نبود و با نتیجه ۱۰ بر ۳ شکست خورد و به مدال نقره جهان رسید.

چون مسابقات وزن ۷۰ کیلوگرم در مسابقات کشتی المپیک برگزار نمی‌شود، حسن یزدانی در سال ۲۰۱۶ به وزن ۷۴ کیلوگرم آمد. او در روز ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ در مسابقات جایزه بزرگ پاریس برای اولین بار در وزن ۷۴ کیلوگرم شرکت کرد. در این مسابقات ابتدا کشتی‌گیرانی از اسپانیا و آمریکا را شکست داد و به نیمه نهایی رسید. حریف یزدانی در نیمه نهایی، هموطنش علیرضا قاسمی، ملی‌پوش وزن ۷۴ کیلوگرم ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۵ بود. حسن یزدانی با نتیجه ۸ بر صفر مقابل علیرضا قاسمی پیروز شد و ضمن صعود به فینال گام بزرگی برای ملی‌پوش شدن در المپیک برداشت. یزدانی در فینال در یک کشتی نزدیک از علی شعبان‌اف بلاروسی با نتیجه ۷ بر ۶ شکست خورد و به مدال نقره رسید.

 

 

حسن یزدانی

 

یزدانی در ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی ایران برای المپیک ۲۰۱۶ شرکت کرد. حریف او در این مسابقات مصطفی حسین‌خانی بود. یزدانی در فینال اول با نتیجه ۵ بر ۱ پیروز شد و در فینال دوم نیز وی را ۲ بر ۰ شکست داد و به عنوان نماینده وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد ایران در المپیک انتخاب شد.

در خرداد ۱۳۹۵ به همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران در جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۶ که در لس آنجلس برگزار می‌شد شرکت کرد. او در این مسابقات اشرف علیف از جمهوری آذربایجان، آلکس دیرینگر از ایالات متحده آمریکا، پاروین رانا از هند و ختاگ تسابلوف از روسیه را شکست داد و به همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران قهرمان جام جهانی شد.

 

 

حسن یزدانی

 

یزدانی در روز ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ در مسابقات وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد المپیک ۲۰۱۶ ریو حاضر شد. او در دیدار نخست خود در مرحله یک هشتم نهایی آسناگه کاستلی از هائیتی را طی یک دقیقه و پنج ثانیه با امتیاز عالی و نتیجه ۱۰ بر ۰ شکست داد. در یک چهارم نهایی به مصاف سونر دمیرتاش از ترکیه که قهرمان سال ۲۰۱۶ اروپا بود و در دور قبل آنوربات پروجاو مغولستانی، نایب قهرمان سال گذشته جهان را شکست داده بود، رفت و با نتیجه ۷ بر ۰ مقابل قهرمان اروپا پیروز شد و به نیمه نهایی صعود کرد و در نیمه نهایی به مصاف گلیم خام یوسربایف از قزاقستان رفت. یزدانی طی یک دقیقه و چهل و سه ثانیه این کشتی‌گیر را چهار بار در خاک نشاند و یک بارانداز نیز انجام داد و با نتیجه ۱۰ بر ۰ پیروز شد و بدون از دست دادن حتی یک امتیاز به فینال رسید. در دیدار فینال به مصاف انور گدویف از روسیه رفت. گدویف پس از چهل ثانیه یزدانی را خاک کرد و ۲ بر ۰ جلو افتاد، سپس به علت خونریزی ابروی گدویف، کشتی قطع شد. گدویف در ادامه به کشتی بازگشت و دو بار دیگر نیز یزدانی را خاک کرد و در پایان تایم اول ۶ بر صفر پیش افتاد، این در حالی بود که گدویف به علت مصدومیت از ناحیه ابرو دو بار دیگر نیز کشتی را قطع کرده و استراحت پزشکی کرد. در ابتدای تایم دوم حسن یزدانی موفق شد گدویف را خاک کند و نتیجه کشتی ۶ بر ۲ شد. پس از کسب این دو امتیاز توسط یزدانی، باز هم کشتی به علت خونریزی ابروی گدویف قطع شد که این مسئله با اعتراض شدید تماشاگران همراه شد. پس از چند دقیقه وقفه انور گدویف به تشک بازگشت. یزدانی بلافاصله گدویف را خاک کرد و دو امتیاز دیگر گرفت و در آخرین ثانیه‌های کشتی یک بار دیگر با زیرگیری به پاهای انور گدویف رسید و پس از سی ثانیه کش و قوس در خاک، موفق شد گدویف را خاک کند و نتیجه کشتی ۶ بر ۶ شد، اما یزدانی به علت کسب امتیاز آخر پیروز شد و به مدال طلای المپیک رسید. این کشتی برای ایرانیان یک کشتی تاریخی بود و یزدانی با پیروزی در این مبارزه موفق شد پس از ۱۶ سال برای ایران در رشته کشتی آزاد در المپیک مدال طلا کسب کند.

 

 

حسن یزدانی

 

حسن یزدانی بر اساس نظرسنجی فدراسیون کشتی، با کسب هشتاد و یک درصد آرا به عنوان برترین آزادکار ایران در سال ۱۳۹۵ انتخاب شد.

وی در سال ۲۰۱۷ باز هم به یک وزن بالاتر صعود کرد و این بار به وزن ۸۶ کیلوگرم آمد. به گفته کارشناسان، حسن یزدانی برای تثبیت در این وزن کار بسیار سختی را در پیش داشت. او در اولین تجربه‌اش در این وزن در مسابقات جام تختی شرکت کرد. در این مسابقات که در مشهد برگزار می‌شد ابتدا اولزیسایخان باسانتسوگ از مغولستان را در زمان یک دقیقه و ۲۹ ثانیه شکست داد و سپس طی ۸۱ ثانیه با نتیجه ۱۲ بر ۰ مقابل عزیزبک سولیف از ازبکستان پیروز شد. یزدانی در آخرین مبارزه‌اش در جام تختی واهه تمرزیان از ارمنستان را طی ۴ دقیقه و ۳۷ ثانیه شکست داد. در حاشیه این رقابت‌ها از حسن یزدانی به عنوان برترین کشتی‌گیر سال ۲۰۱۶ ایران در رشته کشتی آزاد تقدیر شد.

 

یزدانی به عنوان یکی از نمایندگان وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد ایران در جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۷ در کرمانشاه شرکت کرد. او در اولین مبارزه با نتیجه ۱۱ بر ۱ مقابل سردار بوکه از ترکیه پیروز شد. در این کشتی در حالی که بوکه به پشت یزدانی رفته بود و سعی داشت امتیاز بگیرد، حسن یزدانی یک فن لنگ زیبا بر روی وی اجرا کرد و چهار امتیاز گرفت که اجرای این فن توسط یزدانی بسیار مورد توجه قرار گرفت. او در دور دوم کشتی نگرفت و در دور سوم مقابل اونوربات پروجاو از مغولستان با نتیجه سیزده بر دو پیروز شد. یزدانی در فینال مقابل دیوید تیلور از آمریکا ضربه فنی شد و شکست خورد. اما در نهایت تیم ایران به قهرمانی جام جهانی رسید.

یزدانی در اسفند ۱۳۹۵ با رای مردم ایران به عنوان بهترین ورزشکار مرد ایران در سال ۱۳۹۵ برگزیده شد.

در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷، حسن یزدانی نماینده وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد ایران بود که ابتدا مقابل بهادر کودیروف از تاجیکستان با نتیجه ۱۰ بر ۰ به پیروزی رسید و سپس در مرحله دوم شریف شریف‌اف، دارنده مدال‌های طلا و برنز المپیک و قهرمان جهان از جمهوری آذربایجان را با اقتدار و با نتیجه ۱۱ بر ۰ شکست داد و راهی فینال شد. حریف وی در فینال سلیم یاشار، کشتی‌گیر قدرتمند ترکیه و صاحب مدال‌های نقره جهان و المپیک بود. یزدانی با اقتدار و با نتیجه ۱۱ بر ۰ مقابل او پیروز و قهرمان شد. بنا بر این یزدانی در این مسابقات دو تن از بهترین‌های وزن ۸۶ کیلوگرم جهان را با اقتدار شکست داد و خودش را به عنوان یکی از مدعیان وزن ۸۶ کیلوگرم در سطح جهان مطرح کرد.

یزدانی در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی ایران در سال ۲۰۱۷ در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد شرکت کرد و تا مرحله نیمه نهایی همه حریفانش را با امتیاز عالی و اختلاف ده امتیاز به راحتی شکست داد و در نیمه نهایی مقابل علیرضا کریمی با نتیجه ۵ بر ۰ پیروز شد و در مبارزه نهایی هم عزت‌الله اکبری را با نتیجه ۱۲ بر ۲ شکست داد و به رتبه اول انتخابی دست یافت.

حسن یزدانی روز ۳ شهریور ۱۳۹۶ در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۷ که در پاریس برگزار می‌شد شرکت کرد. در مبارزه اول مقابل عظمت دولت‌بکوف از قزاقستان قرار گرفت. در ابتدای کشتی دولت بیکوف با دو امتیاز از یزدانی پیشی گرفت، اما یزدانی در ادامه حریف را به پل زد و ۴ بر ۲ پیش افتاد و در نهایت ۱۲ بر ۲ پیروز شد. یزدانی در دومین مبارزه پیوتر ایانولوف، دارنده مدال نقره بازی‌های اروپا از مولداوی را با اجرای فنون رکبی و پیش‌انداز از پهلو ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی دور بعدی شد و در یک چهارم نهایی مقابل الکساندر گوستیف از جمهوری آذربایجان قرار گرفت و باز هم با حملات پی در پی با نتیجه ده بر صفر پیروز شد و در نیمه نهایی با ولادیسلاو والیف از روسیه کشتی گرفت. او در این مبارزه سه بار پای ولادیسلاو والیف را از تشک خارج کرد و ۳ امتیاز به دست آورد و در وقت دوم هم حریف روس را محکوم به کم‌کاری کرد و یک امتیاز دیگر را نیز به خود اختصاص داد و در نهایت چهار بر صفر پیروز و فینالیست شد. والیف در این کشتی با سر به صورت حسن یزدانی ضربه زد و پس از آن صورت خودش دچار خونریزی شد و استراحت پزشکی کرد. یزدانی در فینال با بوریس ماکوجف از اسلواکی مبارزه کرد و با اجرای فنونی مانند پیش‌انداز، پس از دو دقیقه و بیست و پنج ثانیه با نتیجه ده بر صفر و امتیاز عالی پیروز و با اقتدار قهرمان جهان شد و مدال طلا گرفت. مدال طلای حسن یزدانی، تنها مدال کشتی آزاد ایران در قهرمانی جهان ۲۰۱۷ بود.

بنا بر این حسن یزدانی در رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۷ پاریس تنها با از دست دادن دو امتیاز در مسابقه اول و بدون از دست دادن امتیاز در ۴ مسابقه بعدی به مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان در وزن ۸۶ کیلوگرم رسید. او در این مسابقات از ۵ مبارزه خود ۴ مبارزه از جمله فینال را با امتیاز عالی یعنی اختلاف امتیاز ۱۰ پیروز شد. او در مورد این مسابقات اظهار کرد «برای طلا به پاریس آمده بودم، بدون اما و اگر».

حسن یزدانی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی مدال طلا گرفت

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر: